Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Vyšší nepřímá ochrana zdravotníků

06.12.2009

Vyšší nepřímá ochrana zdravotníků

Dne 1.1.2010 vstoupí v platnost nový Zákon 40/2009 Sb., Trestní zákoníkS platností nového trestního zákoníku od 1. ledna 2010 už nebude zapotřebí usilovat o statut veřejného činitele pro zdravotnické pracovníky. Zvýšené tresty pro pachatele násilných trestných činů vedených proti zdravotnickým pracovníkům jsou v novém zákoně u těchto skutků nastaveny automaticky, aniž by nový zákon zařadil zdravotnické pracovníky mezi úřední osoby, což je nový termín, který od prvního ledna 2010 nahradí původní termín - veřejného činitele.

Úplné znění nového trestního zákoníku jsem pro vás vyvěsil v záložce Legislativa, abyste si mohli jednotlivá ustanovení, která se každého z nás nějakým způsobem mohou dotknout mohli přečíst a nastudovat.
Na některá zajímavá ustanovení vás níže jejich stručným výpisem upozorňuji.

Ustanovení, kde je použito přísnějších trestů pro pachatele násilných činů vůči zdravotnickým pracovníkům:

§ 140 Vražda odst. 3 f), § 145 Těžké ublížení na zdraví odst. 2 e), § 146 Ublížení na zdraví odst. 2 d), 353 Nebezpečné vyhrožování odst. 2 e)

„– na zdravotnickém pracovníkovi při výkonu zdravotnického zaměstnání nebo povolání, nebo na jiném, který plnil svoji obdobnou povinnost vyplývající z jeho zaměstnání, povolání, postavení nebo funkce nebo uloženou mu podle zákona“

Ustanovení, které by měl znát každý zdravotnický pracovník výjezdových složek na ZZS

§ 28 Krajní nouze, § 29 Nutná obrana, § 31 Přípustné riziko, § 42, f) Přitěžující okolnosti, § 73 Zákaz činnosti, § 74 Výkon trestu zákazu činnosti, § 150 Neposkytnutí pomoci, § 274 Ohrožení pod vlivem návykové látky písm.b) při výkonu povolání, § 276 Poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení, § 277 Poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení z nedbalosti, § 350 Padělání a vystavení nepravdivé lékařské zprávy, posudku a nálezu – zvláště odst.2,

Přeji příjemné čtení

Sigmund

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.