Vyhrocený porod doma: Krvácející rodička se hádala s lékaři

Vyhrocený porod doma: Krvácející rodička se hádala s lékaři

Středočeští záchranáři zasahovali ve středu u porodu doma, který se změnil v boj o život. Žena byla při příjezdu podle záchranářů v šokovém stavu a dítě nemělo ani po třech hodinách přestřihnutou pupeční šňůru. Otec i matka záchranářům řekli, že jde o překotný porod. Navíc zasahovali záchranářům do práce.

Čti také: MUDr. Jiří Knor, Ph.D. * Plánované domácí porody očima záchranářů – kazuistika ZZS ze 14. 11. 2016

K domácímu porodu ani za milion, tvrdí porodník profesor MUDr. Antonín Doležal DrSc. po půlstoletí praxe

Ve středu po 16. hodině zazvonil na tísňové lince telefon od muže, který uvedl, že jeho partnerka před třemi hodinami porodila. Začíná krvácet, je bledá a rty má promodralé. Dítě mělo být dle něj v pořádku. Na dotaz operační, zda jde o domácí porod, muž řekl, že ne. Na místo okamžitě vyjela sanitka i lékařka.

„Poté, co záchranáři dorazili na místo, nalezli na zemi ležící podchlazenou silně krvácející ženu, která byla sice při vědomí, ale vzhledem k velké krevní ztrátě byla ve vážném ohrožení – v šokovém stavu,“ uvedla mluvčí záchranářů Petra Effenbergerová.

Dítě leželo na břiše matky spojeno pupečníkem a placenta zůstala neodloučena i tři hodiny po porodu. Záchranáři začali okamžitě pomáhat, i když jim to komplikoval jak muž a rodička, tak další dva lidé, kteří udíleli „rady“. „Důrazně trvali na tom, že má být žena léčena jen doma, a dítěti nebude přerušena pupeční šňůra,“ konstatovala Effenbergerová.

Pediatra odmítla

Pupečník se podařilo odstřihnout až po kompromisu, kdy pupeční šňůru přestřihl partner ženy skalpelem. Matka nakonec svolila i s převozem do nemocnice, ale i tam si kladla další podmínky. Dítě nesmělo být ošetřeno pediatrem a omyto.

Mluvčí podotkla, že podobné případy vždy rozpoutají debatu o domácích porodech. „Pacientka i její okolí domácí porod nepřiznali a tvrdili, že šlo pouze o překotný porod, vzhledem k následným událostem a časové prodlevě mezi porodem a telefonátem zůstává nad tímto výjezdem pachuť domácího porodu, který by bez jakýchkoli pochyb tentokrát ohrozil život rodičky,“ konstatovala Effenbergerová.

Zdroj: novinky.cz