Přihlášení
Zapomenuté heslo
V polovině prosince byl na webových stránkách MZ ČR zveřejněn nový Certifikovaný kurz, který všeobecným sestrám se specializovanou způsobilostí v oboru Intenzivní péče (IP) umožní také výkon profese v přednemocniční neodkladné péči (PNP).
Od roku 2011, kdy byly změněny vzdělávací specializační programy pro všeobecné sestry a pro zdravotnické záchranáře, se všeobecné sestry s nově získanou specializací v oboru Intenzivní péče už nemohly ucházet o místa na ZZS, neboť nová specializace v oboru Intenzivní péče nebyla zaměřena na poskytování přednemocniční neodkladné péče, ale výhradně na výkon profese u intenzivních lůžek v lůžkových zařízeních. Opět tak po sedmi letech dojde k průniku napříč těmito dvěma profesemi, kdy zdravotnický záchranář může krom ZZS od září roku 2017 vykonávat činnosti také v lůžkových zařízeních na odděleních urgentního příjmu (OUP), ARO a JIP a sestry se specializací v IP budou moci po absolvování certifikovaného kurzu krom výkonu činností u intenzivních lůžek a OUP vykonávat nově činnosti na záchranných službách podle odst. 2, § 55 Vyhlášky č. 55/2011 Sb., ve znění Vyhlášky č. 391/2017 Sb.
Certifikovaný kurz OŠETŘOVATELSKÁ PÉČE O PACIENTA V PŘEDNEMOCNIČNÍ NEODKLADNÉ PÉČI A OPERAČNÍ ŘÍZENÍ PŘEDNEMOCNIČNÍ NEODKLADNÉ PÉČE si klade za cíl připravit všeobecné sestry se specializovanou způsobilostí v oboru Intenzivní péče pro výkon činností v přednemocniční neodkladné péči a na zdravotnickém operačním středisku poskytovatele zdravotnické záchranné služby (ZOS) tak, aby tyto činnosti mohly vykonávat kvalifikovaně, samostatně a bezpečně. Certifikovaný kurz si klade za cíl seznámit účastníky se specifickými postupy v rámci PNP a doplnit znalosti a dovednosti v této problematice.
Vzdělávání v certifikovaném kurzu bude moci provádět pouze akreditované zařízení, kterému bude udělena akreditace Ministerstvem zdravotnictví k uskutečňování vzdělávacího programu certifikovaného kurzu. Vzdělávání bude probíhat dle schváleného vzdělávacího programu certifikovaného kurzu, který zahrnuje teoretickou výuku a odbornou praxi, která bude probíhat u poskytovatele zdravotnické záchranné služby (ZZS) pod dohledem školitele. Učební plán certifikovaného kurzu je rozpracován do tematických celků s uvedením počtu hodin. Odborná praxe je specifikována počtem hodin praxe ve výjezdové skupině a počtem hodin praxe na ZOS.
Minimální celková délka vzdělávacího programu certifikovaného kurzu je 250 hodin výuky v průběhu 12 měsíců. Teoretická výuka včetně výuky teoreticko-praktické v celkovém počtu minimálně 154 hodin zahrnuje přednášky, panelové diskuse, konzultace, odborné semináře, samostatné a skupinové práce, prezentace, praktické nácviky aj. Odborná praxe v akreditovaném zařízení v rozsahu minimálně 96 hodin, z toho minimálně 48 hodin ve výjezdové skupině zdravotnické záchranné služby a 48 hodin na ZOS. Počet hodin je uveden jako minimální, garant certifikovaného kurzu může počet hodin teoretické i praktické výuky dle potřeby navýšit.
Bude zcela jistě zajímavé za pár let zanalyzovat, jaký byl mezi všeobecnými sestrami o nový certifikovaný kurz zájem a jaký byl jejich zájem a motivace k podání žádostí o přijetí do pracovního poměru u záchranných služeb. V každém případě takto vystudované všeobecné sestry budu mít proti nově vystudovaným zdravotnickým záchranářům tu výhodu, že se na ně nebude vztahovat ustanovení odst. 4, § 18 Zákona č. 96/2004 Sb. o roční praxi u intenzivního lůžka v lůžkovém zařízení. Další do očí bijící argument nesmyslnosti onoho ustanovení.
Sigmund
Copyright ©