Všeobecné sestry odmítají novelizaci zákona se zavedením nového systému vzdělávání v navrhovaném formátu 4+1

27.03.2016

aktualitě ze dne 3. 3. 2016 jsem informoval, že na základě rychlého řešení alarmujícího nedostatku všeobecných sester se MZ ČR rozhodlo ustoupit od práce na celém novém zákonu č. 96/2004 Sb. O NLZP a připravilo jen rychlou novelu, která má být předložena na vládu do 30. dubna 2016.

Tato novelizace si klade za cíl zejména úpravu kvalifikačního vzdělávání všeobecných sester v tzv. variantě 4 + 1. V posledním týdnu však médii proběhlo několik zpráv, že s takovou variantou je většinový nesouhlas.  Například vedení Asociace vysokoškolských vzdělavatelů nelékařských zdravotnických profesí v České republice (AVVNZP), které vzniklo koncem roku 2013, a jehož předsedkyní je  prof. Valérie Tóthová, která se na kvalifikační přípravě sester podílí již od roku 1982 a nyní je děkankou Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity vydalo prohlášení, ve kterém se mimo jiné praví, že Asociace důrazně odmítá návrat do hluboké minulosti a upozorňuje na vývoj medicíny, který si žádá mnohem kvalifikovanější členy zdravotnického týmu než dřív a že nedostatek sester ve zdravotnických zařízeních nesouvisí se systémem jejich vzdělávání ve školách. Ten je nyní nastavený správně a navrhovaná novela zákona o nelékařských zdravotnických povoláních nepřinese pacientům žádná pozitiva. Naopak hrozí, že sníží kvalitu zdravotnické péče.“  A dle dalších dostupných informací se proti návrhu systému přípravy všeobecných sester v modelu 4 + 1 staví i další organizace, kterými jsou například Česká asociace sester a Odborový svaz zdravotnictví a sociální a péče.

Pro dokreslení situace zde dávám proklik na dva články s protichůdnými názory na věc samotnou. Zastánkyní nového systému je naše bývalá kolegyně ze ZZS LK a nynější poslankyně za ANO Mgr. Jana Pastuchová, která říká: “Zdravotní sestra není uklízečka, vysokou školu ale nepotřebuje“. Opačný názor má Lenka Šnajdrová, ředitelka ošetřovatelství.info, která kontruje: „Zdravotní sestra vysokou školu potřebuje, jinak bude uklízečkou ještě hodně dlouho!“

Z výše uvedeného se domnívám, že tato změna systému vzdělávání sester nebyla ze strany ministerstva s organizacemi řádně projednána a je prosazována silou. Proto teď bude velmi zajímavé a pro nás také z mnoha dalších ohledů důležité sledovat, zdali se po této veřejné kritice a odmítání tato novela se všemi dalšími změnami, o kterých jsem informoval právě v aktualitě ze dne 3. 3. 2016, do legislativního procesu skutečně dostane.