Přihlášení
Zapomenuté heslo
V aktualitě ze dne 3. 3. 2016 jsem informoval, že na základě rychlého řešení alarmujícího nedostatku všeobecných sester se MZ ČR rozhodlo ustoupit od práce na celém novém zákonu č. 96/2004 Sb. O NLZP a připravilo jen rychlou novelu, která má být předložena na vládu do 30. dubna 2016.
Tato novelizace si klade za cíl zejména úpravu kvalifikačního vzdělávání všeobecných sester v tzv. variantě 4 + 1. V posledním týdnu však médii proběhlo několik zpráv, že s takovou variantou je většinový nesouhlas. Například vedení Asociace vysokoškolských vzdělavatelů nelékařských zdravotnických profesí v České republice (AVVNZP), které vzniklo koncem roku 2013, a jehož předsedkyní je prof. Valérie Tóthová, která se na kvalifikační přípravě sester podílí již od roku 1982 a nyní je děkankou Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity vydalo prohlášení, ve kterém se mimo jiné praví, že „Asociace důrazně odmítá návrat do hluboké minulosti a upozorňuje na vývoj medicíny, který si žádá mnohem kvalifikovanější členy zdravotnického týmu než dřív a že nedostatek sester ve zdravotnických zařízeních nesouvisí se systémem jejich vzdělávání ve školách. Ten je nyní nastavený správně a navrhovaná novela zákona o nelékařských zdravotnických povoláních nepřinese pacientům žádná pozitiva. Naopak hrozí, že sníží kvalitu zdravotnické péče.“ A dle dalších dostupných informací se proti návrhu systému přípravy všeobecných sester v modelu 4 + 1 staví i další organizace, kterými jsou například Česká asociace sester a Odborový svaz zdravotnictví a sociální a péče.
Pro dokreslení situace zde dávám proklik na dva články s protichůdnými názory na věc samotnou. Zastánkyní nového systému je naše bývalá kolegyně ze ZZS LK a nynější poslankyně za ANO Mgr. Jana Pastuchová, která říká: “Zdravotní sestra není uklízečka, vysokou školu ale nepotřebuje“. Opačný názor má Lenka Šnajdrová, ředitelka ošetřovatelství.info, která kontruje: „Zdravotní sestra vysokou školu potřebuje, jinak bude uklízečkou ještě hodně dlouho!“
Z výše uvedeného se domnívám, že tato změna systému vzdělávání sester nebyla ze strany ministerstva s organizacemi řádně projednána a je prosazována silou. Proto teď bude velmi zajímavé a pro nás také z mnoha dalších ohledů důležité sledovat, zdali se po této veřejné kritice a odmítání tato novela se všemi dalšími změnami, o kterých jsem informoval právě v aktualitě ze dne 3. 3. 2016, do legislativního procesu skutečně dostane.
Sigmund
Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.
Copyright ©