Vracejte P E T I C E proti uzákonění jediné profesní komory pro NLZP

12.03.2012

Vracejte P E T I C E proti uzákonění jediné profesní komory pro NLZP
Nezapomeňte podepsané petice odeslat na adresu
KZ ZZS ČR, Dělnická 44, 779 00 Olomouc.

Vážení kolegové nelékařští pracovníci ze zdravotnických záchranných služeb, všeobecné sestry se specializací, zdravotničtí záchranáři a řidiči vozidel ZZS, vážení kolegové s odbornou způsobilostí pro výkon profese zdravotnického záchranáře a studenti vyšších a vysokých škol oboru zdravotnický záchranář.

Zhruba od loňského května, kdy jsem vás poprvé informoval v aktualitě o chystaných změnách do velké novely zákona 96/2004 Sb., kterou připravuje MZ ČR, se hovoří a v posledních několika měsících i velmi intenzivně připravuje jedna velké komora, která má za cíl pojmout ze zákona nelékaře všech profesí, prostě všechny NLZP.

Jistě víte, že této iniciativy se velmi aktivně chopila Mgr. Dana Jurásková, Ph.D., MBA, jako prezidentka jedné z profesních organizací, a sice České asociace sester. Mohla tak učinit zejména díky skutečnosti, že jako bývalá ministryně zdravotnictví a v dnešní době také jako členka Pracovní komise k transformaci nelékařských zdravotnických povolání v České republice má mezi ostatními nelékaři nejlepší pozici něco podobného zorganizovat a hlavně prosadit.

PROHLÁŠENÍ KZ ZZS ČR, které bylo reakcí na tiskovou zprávu a mediální vyjádření paní Juráskové.

Také jsem na webu KZ ZZS ČR informoval, že právě hlavně kvůli způsobu a vzniku jedné jediné komory, se dne 26. ledna 2012 sešlo na mimořádné schůzce vedení naší komory, aby se situací zabývalo a hledalo způsoby, jak tuto veskrze nepříznivou věc zvrátit a nastavit přechod profesních sdružení na takový komorový systém, který by nám umožňoval spravovat si své profesní záležitosti samostatně a byl pro naše profese přijatelný.

PETICE kterou vám zde dnes nabízím je prvním a zdaleka ne posledním krokem, který v této věci činíme a věříme, že se k ní stejně jako při anketním hlasování na webu komory přidáte, abychom tak pomohli sami sobě tím, že se nestaneme drobným zrnkem písku v jednom velkém pískovišti, kde bychom zcela jistě neměli moc možností uspokojivě hájit naše oprávněné profesní zájmy.

Závěrem vám chci ještě sdělit, že jsem byl minulý týden na Slovensku v Popradu, kde se konala I. celoslovenská konference záchranářů RESCUE DAY 2012. Konference byla vskutku výborná. Hlavně jsem se na ní ale sešel se Slovenským šéfzáchranářem ZZS Falck Ing. Mariánem Hudákem, se kterým jsem mimo jiné oblasti probíral i postavení zdravotnických záchranářů ve Slovenské komoře jiných zdravotnických pracovníků, asistentů, laborantů a techniků. Vysvětlil mi, jak je to velmi špatné (a to je u nich jen asi 15 profesí [sestry a porodní asistentky mají svoji] a u nás se připravuje pro cca 41 profesí) a jaký problém je v této “megakomoře“cokoliv pro záchranáře prosadit.

I proto záchranáři na Slovensku pod vedením Ing. Hudáka od loňska vyvíjí tlak na vytvoření komory samostatné. I pro nás jsou jejich zkušenosti mementem. Delegáti právě chystaného VII. Sněmu KZ ZZS ČR spojeného se 3. odbornou konferencí si pravděpodobně budou moci pana Ing. Hudáka na konferenci v rámci varovných kazuistik vyslechnout sami. Protože možnost ztráty vlastní profesní organizace a rozstrkání nás do jednoho velkého molocha je skutečně velmi varovná kazuistika.

POZOR – zákon má být připraven tak, že buď bude povinné členství a registrace (pravděpodobnější varianta), nebo "jen" povinná registrace za XY tis.Kč pro výkon samotného povolání (neplést s výkonem povolání bez odborného dohledu). Prostě bez komory si nikdo z nás ani ……!!!