Vozidlo pro inkubátor min. o šířce tramvaje a injektomat do vozidel RV

27.09.2012

Vozidlo pro inkubátor min. o šířce tramvaje a injektomat do vozidel RV
Ve včerejším tisku vyšel přepis ranního interiew s MUDr. Zdeňkem Schwarzem, ředitelem USZS HMP, ohledně nesouhlasu s některými ustanoveními vyhlášky 296/2012 Sb., která stanovuje označení a vybavení vozidel ZZS.

Jedna část rozhovoru se týkala nového jednotného a hlavně povinného grafického vyvedení označení vozidel ZZS a druhá část se týkala povinného vybavení vozidel ZZS některými zdravotnickými prostředky.

K jednotnému označení vozidel typu žlutozelené šachovnice musím dát za pravdu Dr. Schwarzovi v tom, že v původním návrhu, který byl zaslán k připomínkovému řízení, bylo skutečně počítáno s možností dvojí grafické úpravy. Nicméně si myslím, že celorepublikově jednotná podoba sanitních vozidel v jakémkoliv provedení, je krok dobrým směrem a měla by být v budoucnu ku prospěchu věci. Ale!!! Proč nebylo takto jednoznačně postupováno i ve vyhlášce, která by upravovala pro všechny pracovníky výjezdových skupin i jednotné OOPP, včetně obuvi, ochranných přileb apod., stejně jako je tomu u Policie ČR a Hasičského záchranného sboru, tedy dalších dvou složek IZS? Proč jen označení vozidel? Než se dosáhne jednotného označení vozidel, bude to trvat možná 8 až 10 let. Nezmění se za tu dobu opět legislativa a označení? Záchranky nemají prostředky na to, aby během dvou až tří let vyměnily vozový park obdobně, jak to nedávno provedla s novou grafickou úpravou PČR.

Vybavení vozidel. Původní návrh vyhlášky byl paskvil, na kterém bylo znát, že návrh provedl člověk, který záchranku v životě neviděl. Nesmysl za nesmyslem, některé pasáže v překladači okopírované z nějakého zahraničního textu. Podařilo se připomínkami opravit mnohé. V některých případech ale nesmysly zůstaly.

Nechci se ani zdaleka rozepisovat o všech. Za všechny vyberu dva. Ve vozidle pro přepravu novorozenců i přes naše intervence zůstaly krom transportního inkubátoru i nosítka s podvozkem vybavená zádržným systémem pro dospělé a děti. Marně jsme se snažili vysvětlit, že buď je na stole nosítek transportní inkubátor, nebo nosítka, ale že obojí nelze. Je to tam! Teď babo raď. Další nesmysl je, aby i vozidla RV bez nosítek, bez možnosti transportu pacienta, byla vybavena infuzní pumpou, nebo injektomatem (lineomatem). V tom má Dr. Schwarz pravdu. V původním návrhu dávkovače nebyly ani u RV, ale ani u vozidel RZP, což zase bylo špatně, minimálně kvůli sekundárním transportům, kde jsou pacienti zpravidla na dávkovači závislí. Do vozidel RZP to doplnili. Bohužel to pak pravděpodobně bez konzultace přidali i do vozidel RV, kde drahý přístroj, který pak ještě každoročně prochází revizí, postrádá smysl.

Další ustanovení vyhlášky 296/2012 Sb. má každý z vás možnost si nastudovat a posoudit sám.