Přihlášení
Zapomenuté heslo
Od 26. listopadu nařizuje vláda pracovní povinnost zdravotnickým pracovníkům. Oznámil to ministr zdravotnictví na tiskové konferenci vlády po vyhlášení nouzového stavu kvůli pandemii COVID-19.
„Vycházíme z požadavků a aktuálního stavu v některých nemocnicích, které zajišťují péči o covidové pacienty a musí zajistit i očkování a testování. Personální kapacity jsou vytížené na maximum. Proto potřebujeme, aby jim pomohli i další zdravotníci. Předpokládám, že většinou půjde o dobrovolnou pomoc. Pro všechny případy jsme stanovili pracovní povinnost,“ uvedl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch.
Pracovní povinnost se týká lékařů i nelékařského zdravotního personálu v ambulancích, lůžkové péči, zařízeních jednodenní péče, pokud u nich nejsou hospitalizovaní pacienti s COVID-19. Tato povinnost se nevztahuje na praktické lékaře pro dospělé ani praktiky pro děti, na ambulantní gynekology a jejich zaměstnance, ani na zdravotnické pracovníky v hospicech.
Pracovní povinnost budou moci využívat poskytovatelé akutní lůžkové péče, kteří pečují o pacienty s COVID-19, uvedl ministr.
S tím, že by se měla povinnost týkat ambulantních specialistů, nesouhlasí předseda jejich sdružení Zorjan Jojko. „Už to tady jednou bylo. Hejtmani tehdy požádali o dobrovolnou pomoc, aby mohli své doktory stáhnout na lůžka. Nakonec se ukázalo, že zájem převyšoval poptávku,“ řekl před jednáním vlády ČTK.
„Pevně věřím, že se podaří zvládnout situaci do Vánoc a predikce se nenaplní,“ dodal ministr. Podle rizikových scénářů bude začátkem prosince v nemocnicích 6000 až 7000 hospitalizovaných covid pozitivních lidí a počty nových případů dál porostou až do konce prosince.
Premiér Andrej Babiš na tiskového konferenci vlády rovněž uvedl, že podle něj bude nevyhnutelné zavedení povinného očkování pro zdravotníky, pracovníky v sociálních službách a starší lidi nad 60 nebo možná dokonce nad 50 let věku. Navrhuje zavést tuto povinnost od února.
Zdroj+foto: tribune.cz
Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.
Copyright ©