Vláda chce navýšit úhrady pojišťoven na záchrannou službu, bude s nimi jednat

22.01.2022

Vláda chce navýšit úhrady pojišťoven na záchrannou službu, bude s nimi jednat

Text z externího zdroje.

Hejtmani se s vládou domluvili na zvýšení plateb pojišťoven na zdravotnickou záchrannou službu. Povedou se o tom jednání mezi vládou, kraji a pojišťovnami, řekl po jednání s hejtmany novinářům premiér Petr Fiala (ODS). Rozhodnutí ocenil předseda Asociace krajů Martin Kuba (ODS) s tím, že podíl krajů na financování záchranné služby v posledních letech se výrazně zvětšil v porovnání s výší úhrad zdravotních pojišťoven.

V současnosti kraje platí provoz záchranné služby zhruba ze 65 procent, zdravotní pojišťovny hradí zbylých 35 procent. Kuba uvedl, že rozdíl v poměru financování se rok od roku zvyšuje.

Jihočeský kraj, ve kterém je hejtmanem, podle něj v roce 2016 platil za provoz zdravotních záchranných služeb skoro 300 milionů korun a zdravotní pojišťovny hradily téměř 200 milionů korun. Pro letošní rok ale kraj předpokládá, že jeho příspěvek pro záchrannou službu bude asi 520 milionů korun a zdravotní pojišťovny uhradí 280 milionů korun.

„Situace je podobná ve všech krajích. Liší se jen konkrétní čísla, ale poměr zůstává podobný jako u nás,“ uvedl Kuba už dříve. Za ideální označil, kdyby platil kraj polovinu a druhou část stát prostřednictvím zdravotních pojišťoven.

Celé znění textu je k dispozici ZDE

Zdroj+foto: zdravotnickydenik.cz

• Zdeněk Mareš Reagovat 26.01.2022
    Povede to akorát k tomu, že se bude jezdit na každej zatřženej nehet. Čím víc výjezdů tím víc peněz!!!