Video které ukazuje, jak se také mohou chovat někteří řidiči vůči ZZS

14.01.2012

Video které ukazuje, jak se také mohou chovat někteří řidiči vůči ZZS

Agresivní řidič vybrzdil projíždějící sanitku
a plival na ni

I sebemenší zdržení při převozu pacienta sanitkou do nemocnice může znamenat jeho smrt. I přesto se najdou tací, kteří sanitku klidně blokují. Jednu z takových extrémních situací zachytili záchranáři na kameru umístěnou v jejich služebním voze.

Celá událost se odehrála 29. července loňského roku na Vysočanské ulici na Proseku. Posádka vozidla rychlé lékařské pomoci při jízdě ze zásahu uslyšela výstražné houkání svých kolegů s velkou sanitkou převážející pacienta. Poté, co jim umožnili průjezd, se jim do cesty začal plést řidič černého mercedesu.

Na záběrech je jasně vidět, jak osobní automobil zničehonic vjede z pravého pruhu sanitce přímo do cesty a tím naprosto znemožní její průjezd. Záchranáři se automobilu snaží vyhnout, přejíždí proto do levého pruhu. Řidič mercedesu jim ale opět vjíždí do cesty a tentokrát sanitku zastavuje.

Agresor nezůstává jen u blokování sanitky. Na záchranáře z okénka zběsile gestikuluje a poté, co zastaví, vystoupí z auta a celou záležitost si jde s posádkou vozidla osobně vyříkat. Tady záběry končí.
"Řidič záchranářům nadává, a dokonce i plive na jejich služební vůz," řekla k nahrávce tisková mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jiřina Ernestová. "Jde o velmi extrémní případ. Neděje se to běžně, ale to, že nám ostatní řidiči blokují nezodpovědným způsobem vozidla, je běžná realita."

Řidič ohrozil život pacienta v druhé sanitce

"I druhá sanita, která vezla pacienta, musela vyrovnávat prudké zbrždění. Pokud by převážela někoho vážně zraněného, takovéto vybočení vozu ze své osy by mohlo mít dopad na jeho zdraví," dodala Jiřina Ernestová.

Naštěstí vozy rychlé lékařské pomoci mají speciální černé skříňky, díky kterým se podařilo pořídit usvědčující záběry. "Jakmile vozidlo nějakým způsobem vybočí ze své osy, tak se automaticky zapne videozáznam," vysvětluje Jiřina Ernestová.

Na základě pořízeného videa podala Zdravotnická záchranná služba podnět na prošetření celé záležitosti na dopravní inspektorát. Ten postoupil celou záležitost pražskému Magistrátu jako přestupkové řízení.

"Domnívám se, že celá legislativa a sankce za její nedodržení nejsou pro řidiče dostatečně odrazující. Budeme se proto snažit iniciovat zpřísnění legislativy, jako k tomu došlo v Rakousku," zakončila Jiřina Ernestová.

Rakouský model

V Rakousku od 1. ledna 2012 platí nové nařízení, které má usnadnit záchrance, hasičům i policistům zásahy v případě dopravních zácpě nebo zácpě vzniklých po nehodách. Řidiči musejí umožnit průjezd těmto vozidlům. Řidiči v levém pruhu musejí hned jet co nejvíce nalevo a řidiči v pravém doprava. Neuvolňují cestu až při příjezdu sanitek, ale předem, uvedl web rette.tv.

Takto se může záchranka dostat ke zraněným při nehodě v průměru o čtyři minuty dříve, což zvětšuje šanci zraněných na přežití o celých čtyřicet procent. Kdo poruší toto nové nařízení, může být potrestán pokutou až ve výši 2180 eur.

Michaela Cmíralová, Novinky

Zdroj: novinky.cz