Velmi závažný problém - výpadky v komunikaci složek IZS na Slovensku

07.07.2011

Velmi závažný problém - výpadky v komunikaci složek IZS na Slovensku

Čechov telefóny zachraňujú, Slovákov zabíjajú

Tiesňové linky na Slovensku občas vypadávajú. Záchranári totiž komunikujú cez mobilných operátorov.

Výpadok tiesňových liniek nie je na Slovensku ojedinelý. Stačí preťaženie linky či ľudské zlyhanie. Už v januári sa stal osudným pre 58-ročnů ženu z Kysuckého Nového města

Známy, ktorý chcel žene pomôcť, musel namiesto rýchleho telefonátu utekať na stanicu záchrannej služby osobne pre pomoc. No záchranári žene nepomohli, pretože nikde v zákone nie je stanovené, ako postupovať v prípade výpadku tiesňových liniek.

Českí záchranári majú lepšie vybavenú komunikáciu

V Česku s vypadávaním sietí problém nemajú. A to najmä z toho dôvodu, že aj záchranári používajú vysielačky. „Komunikácia záchrannej zdravotnej služby prebieha niekoľkými spôsobmi. Máme svoju rádiofónnu sieť, druhý spôsob sú mobilné telefóny, ktoré sú pre nás niekedy najjednoduchšie. Ako záložný systém využívame systém „Matra“,“ uviedol pre TVNOVINY.sk český záchranár David Machálek.

Záchranár vysvetlil, že „Matra“ je digitálna sieť, ktorá spadá pod ministerstvo vnútra. Prioritne cez ňu komunikujú policajti a hasiči. „My záchranári ho máme len ako záložný zdroj. Je to vysielačka, ktorá je šifrovaná,“ uviedol Machálek. Podľa neho je výhoda hlavne v tom, že je to vlastná sieť, a teda nehrozí, že by sa preťažila, alebo vypadla, ako sa to stáva mobilným operátorom.

Aj záchranári robia chyby, hoci od nich závisí náš život

Mnohí zo záchranárskej obce upozorňujú na nedostatok spojený s komunikáciou cez mobilných operátorov už dávnejšie.

„Policajti komunikujú cez rádiostanice, pričom využívajú sieť MVSR „Sitno“. Hasiči ju využívajú tiež, ale len čiastočne, preto ich postupne vybavujeme potrebným počtom rádiostaníc,“ uviedla pre TVNOVINY.sk Ľudmila Staňová z Komunikačného odboru kancelárie ministra vnútra. Záchranári komunikujú prostredníctvom mobilných operátorov.

Ministerstvo sľubuje jednotný systém

Kto patrí pod Integrovaný záchranný systém
• Ministerstvo vnútra a zdravotníctva, obvodné úrady v sídle kraja, kde sú tiesňové linky 112 a záchranné zložky.
• hasiči, záchranná zdravotná služba, horská služba, banská záchranka a kontrolné chemické laboratóriá CO. Policajný zbor sa podieľa na poskytovaní pomoci v tiesni .
• armáda SR, obecné hasičské zbory, závodné hasičské útvary a zbory, jednotky CO, obecná a železničná polícia, Slovenský Červený kríž, pracoviská vykonávajúce štátny dozor.

Rezort vnútra pre TVNOVINY.sk potvrdil, že plánujú zmeny. „V tomto smere robíme opatrenia smerom k zjednoteniu telekomunikačného prostredia," objasnila Staňová.

Chcú dosiahnuť, aby komunikácia prebiehala medzi všetkými základnými záchrannými zložkami prostredníctvom rádiostaníc cez rádiokomunikačnú sieť MV SR Sitno. Malo by sa tak stať už tento rok.
Požiadavky na počet a typ rádiostaníc zložky zadefinovali a momentálne údajne prebieha proces obstarávania.

„Musíme však rešpektovať zákonné lehoty pri verejnom obstarávaní, a tiež pri vytvorení legislatívnych predpokladov, ktoré sú nevyhnutné pre zaradenie záchrannej zdravotnej služby do jednotného komunikačného modelu,“ dodala. Záchranári zomierajú aj kvôli našej bezohľadnosti

Rozdiely v záchrannom systéme na Slovensku a v Česku

Medzi našimi krajinami sú aj ďalšie rozdiely. V Česku napríklad nemajú tzv. Národné operačné stredisko, kde sú spolu záchranári, hasiči ale aj ľudia s civilnej obrany. A to by prijali. „V Ostrave funguje spoločné pracovisko dispečerov od roku 1995 pod názvom Integrované bezpečnostné centrum, ktoré funguje celokrajsky,“ vysvetlil Machálek.

Výhoda takéhoto strediska je podľa záchranára v tom, že pokiaľ potrebujú rýchlo operatívne zistiť informácie, nemusia nikde zložito telefonovať. „Dispečer na záchranke, ktorý pozná dispečera od hasičov sa otočí, požiada ho o informáciu. Je to rýchlejšie, skúsenosti s tým máme výborné,“ upozorňuje na výhody centra.

Ďalším výrazným rozdielom je to, že na Slovensku je málo štátnych záchranných služieb. Väčšinou ide o súkromných poskytovateľov. V Česku fungujú najmä štátne záchranky. Súkromných poskytovateľov je podľa Machálka málo a tie robia väčšinou prevozy materiálu pre nemocnice.

Českí záchranári majú najväčšie starosti s tým, že „ich činnosť je riešená vyhláškou zo začiatku 90. rokov“. „Stále nám chýba zákon o záchranných zdravotných službách, ktorý Slovensko už má, a ktorý jasne definuje niektoré pravidlá fungovania,“ dodal Machálek.

Kontakt na autorku: ondruskova@markiza.sk

Zdroj: tvnoviny.sk