Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Velmi smělý plán Kraje Vysočina

14.12.2007

.

Sanitka "může" přijet pozdě



Publikováno dne: 14.12.2007, Zdroj: DNES

V kraji je 50 000 lidí, kteří nemají zaručeno, že k nim dorazí záchranka včas. To se má ale změnit

Padesát tisíc lidí v kraji Vysočina nemá zaručený dojezd Zdravotnické záchranné služby do patnácti minut od nahlášení na tísňovou linku 155 tak, jak to nařizuje vyhláška ministerstva zdravotnictví.
Padesát tisíc lidí (což je počet obyvatel krajského města) je potencionálně ohroženo na životě tím, že záchrana života přijde pozdě. "Podle naší analýzy, kterou jsme si nechali vypracovat, nám chybí padesát tisíc obyvatel dostatečně touto službou pokrýt," přiznal Pavel Hájek, náměstek hejtmana pro zdravotnictví. Záchranná služba kraje Vysočina má v současné době 16 výjezdových skupin v šestnácti městech.
To by se ale mělo změnit.
Již v příštím roce se začne budovat nová stanice zdravotnických záchranářů v Jemnici. V dalších letech by mohlo vzniknout až deset nových výjezdových skupin. Tedy deset úplně nových pracovišť, která by měla pokrýt dosud ,slepá' místa.

Plán plošného pokrytí

Ministerstvo zdravotnictví totiž připravuje změnu vyhlášky o zdravotnické záchranné službě. Nově se v ní počítá s takzvaným plánem plošného pokrytí. "Jinak tam bude pojata i dojezdnost sanitek. Bude od 10, 15 až do 20 minut s tím, že budou zohledněny těžko přístupné, například horské oblasti," řekl Lukáš Kettner, ředitel Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina.
Do schvalovacího procesu navrhl kraj deset nových výjezdových stanovišť. "Po schválení vyhlášky jich ale může být míň," dodal Kettner s tím, že jejich vybudování bude otázkou několika let.
Na Pelhřimovsku by se záchranáři měli usídlit v Kamenici nad Lipou, na Třebíčsku se jedná o Jemnici a Hrotovice, na Žďársku to je Velká Bíteš a Herálec, na Jihlavsku by záchranáři měli být v Polné a v Třešti a na Havlíčkobrodsku v Přibyslavi, Habrech a ve Světlé nad Sázavou.
"To jsou námi vytipovaná místa, ale záleží také na tom, jak budou jednotlivá města připravena, zda budou mít k dispozici například nějaké zázemí," dodal Kettner.
Tisková mluvčí hejtmanství Jitka Svatošová říká: "Jde o velice finančně náročný a především douhodobý proces, který může trvat několik let."

S dojezdem sanitek z Brodu byly problémy

Zdravotnickou záchranou stanici si přejí a chtějí v Přibyslavi. "Máme už pro ni dokonce připraveny prostory - měla by být v budově, kam se rovněž přesune obvodní policejní oddělení," pověděl Michael Omes, přibyslavický místostarosta.
Přiznává, že dojezdnost sanitek z Havlíčkova Brodu byla mnohdy komplikovaná. "Nepamatuji se ale, že by to někdy mělo nějaké fatální následky. Dokud v Brodě fungoval heliport, vypravovali k nám nejčastěji za zraněnými nebo nemocnými vrtulník. Byl zde rychleji než sanitka, která měla s dojezdem problémy," dodal Omes.
Zřízení jedné záchranné zdravotnické služby a její provoz stojí 4,5 milionu korun. "S plným personálním obsazením stojí dvojnásobek, to znamená devět milionů korun," řekl Pavel Hájek.
Financování chce kraj hradit i z peněz, které zatím putovaly na střediska lékařské služby první pomoci, tzv. pohotovosti. "Peníze jsme přerozdělili do dvou balíčků. 20 milionů jde do našich nemocnic, které budou pohotovost zajišťovat a necelých třináct milionů na zahuštění sítě záchranných stanic," řekl náměstek hejtmana.

Ilona Muselová, DNES

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.