Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Velká tragédie RZP na Příbramsku, sestru při zásahu srazilo jiné auto

12.05.2015

Velká tragédie RZP na Příbramsku, sestru při zásahu srazilo jiné auto

 

Sestra ze záchranky pomáhala u nehody, přitom ji smetlo auto

 

Rychlostní silnice R4 na Příbramsku je v obou směrech uzavřena kvůli dopravní nehodě. Zdravotní sestru, která zasahovala u nehody, srazilo projíždějící auto a vážně ji zranilo, uvedla mluvčí středočeské policie Štěpánka Zatloukalová.

 

Nehoda osobního a nákladního auta se stala kolem 15.00 na padesátém kilometru směrem na Strakonice.

„Naše posádka rychlé zdravotnické pomoci zasahovala u dopravní nehody. Při zásahu zdravotní sestra utrpěla vážná mnohočetná poranění a vrtulník ji přepraví do nemocnice,” řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová.

Objízdná trasa vede přes obec Milín.

 

Zdroj: novinky.cz

 

Doplněno 12. 5. 2015 "Řidiči se střetli bočně, došlo ke zranění řidiče dodávky. Při vystupování zdravotní sestry ze sanitky došlo k jejímu sražení 21letou řidičkou osobního vozidla fabie," doplnila. Zdravotní sestra měla podle policejní mluvčí na sobě reflexní oblečení a záchranná služba na místě používala výstražná znamení.

ČTK

 

 

V této souvislosti připomenu, že ostatním složkám IZS krom ZZS se zvýší náhrady za bolestné, jak jsem informoval v aktualitě z 1. 4. 2015 Policisté a hasiči se dočkají zvýšení bolestného. Na zdravotníky záchranných služeb se nemyslí.

 

Pokud si myslíte, že i pracovníco výjezdových skupin ZZS by měli mít vyšší náhrady, hlasujte v anketě na webu v dolní části.

 

Sigmund

 

Komentáře k článku
  • Bára Kvapilová Reagovat 12.05.2015
    Přátelé, kamarádi, je to tragédie, ovšem to co se stalo sestřičce na Příbramsku, se může stát kdykoliv mě, tobě, vám ... každý den, kdy si oblékáme oblek s ochrannými pruhy a nastoupíme do služby. Ministerstvo nám pravděpodobně v navýšení bolestného nepomůže (alespoň pro zatím), ale my pomoci můžeme. Navrhuji uskutečnit sbírku, alespoň pro první těžké okamžiky v léčení, kterou by Komora zastřešila. Věnujte prosím každý 20, 30 Kč, oslovte své kolegy na jednotlivých stanovištích a prosím předsednictvo Komory, aby celé sbírce dalo \"nějakou formu\". Souhlasíte? Já myslím, že bychom si měli pomáhat... pěkný a snad veselejší den všem Bára
  • Ctirad Novák Reagovat 12.05.2015
    Jestli by nebylo řešením některé nejpalčivější problémy, roky neřešené shrnout do zprávy, kde by zároveň byly návrhy řešení a s tím jít na ministerstvo. A nedat pokoj, dokud se to nezmění, pokud nebude ta banda tupých vepřů na Palackého náměstí co k čemu, tak média, široká diskuze. Problémy bezpečnosti, našeho postavení se týkají i doktorů. Potom je otázka, zda nechtít být složkou MV. Nesmíme nechat tyto problémy utichnout, jak se to v téhle zemi běžně děje. Kdyby se to takhle dělo v Německu, sice stávkovat úplně nejde, ale všichni by tam na záchrankách dali výpověď. Tady drží lidi dohromady jenom když je debilní hokej nebo ještě debilnější fotbal. No a praktická věc - téměř na každé nehodě, pokud jsme ta místě první nám nezbývá nic jiného než postavit RZtu bariérově přes oba pruhy abychom se vůbec mohli ke zraněnému bezpečně dostat. I tak se najdou debilové, co troubí.
    • Radek Reagovat 13.05.2015
      Vážený Ctirade, obávám se, že palčivé problémy už někdo v minulosti sepsal a na to ministerstvo poslal. Zřejmě to nebylo tak palčivé, aby se s tím někdo zabýval. Nebo pojďme definovat ty nejpalčivější zde. Jaké vidíte Vy, pane Ctirade?
      Co se týká naši bezpečnosti, tak tu máme převážně ve své moci a postavení ve společnosti si získáme jen a jen našim chováním, odborností a přístupem k lidem.
    • Radek Reagovat 13.05.2015
      Vážený Ctirade, obávám se, že palčivé problémy už někdo v minulosti sepsal a na to ministerstvo poslal. Zřejmě to nebylo tak palčivé, aby se s tím někdo zabýval. Nebo pojďme definovat ty nejpalčivější zde. Jaké vidíte Vy, pane Ctirade?
      Co se týká naši bezpečnosti, tak tu máme převážně ve své moci a postavení ve společnosti si získáme jen a jen našim chováním, odborností a přístupem k lidem.
  • Ctirad Novák Reagovat 14.05.2015
    Vážený Radku, myslím že drtivá většina záchranářů či sester na záchrance se chová velmi profesionálně i lidsky a jsou po odborné stránce na výši, tedy nejenom v důsledku nedostatku doktorů. Pořád ale nic. Pokud už někdo cokoliv sepsal a na ministerstvu to nikoho nezajímalo, tak je načase akci zopakovat a nejenom něco poslat ale zajít tam s tím a udělat rozruch. Jsem tu já pro ně, nebo oni pro nás???
    • Radek Reagovat 14.05.2015
      Nezlobte se Ctirade, ale nerozumím Vám. Co znamená "Pořád ale nic"? Co očekáváte, že by se mělo stát? Jestli to má být nějaký palčivý problém, nepochopil jsem ho. Zkuste to prosím konkretizovat, protože takto to nikam nevede.
      • Ctirad Novák Reagovat 14.05.2015
        Těch problémů je celá řada, není přece jenom jeden. Vadí mi prostě to, že ministerstvo prostě nedělá vůbec nic. Na rizikové ohodnocení nemáme nárok, neexistuje jakýkoliv fond pro zraněné (ve službě) pracovníky záchranek, veřejný status nula, jsme terčem opilců a narkomanů a nemáme se jak bránit, většina z primitivního obyvatel této země bezostyšně zneužívá ve své omezenosti záchranku jako taxi zdarma, dokonce ani to, že jde o zbytečné výdaje z veřejného pojištění, ministerstvu nevadí. Prvopočátek záchranky po revoluci je jenom dopředu promyšlený tunel na peníze, po revoluci bylo možné v naší zemi záchranku centralizovat, naše země je tak malá, že je nanejvýš absurdní, že co záchranka, to jiný systém poskytování PNP!!!! Místo důležitých problémů se nakonec řeší barvy aut!!! Nevím co nechápete, že mi vadí, vrcholem je argument, že za to jak na tom jsme je otázka jenom nás a našeho přístupu. O kompetencích snad ani nemá cenu mluvit, chápu, že máme nižší vzdělání než lékaři, ale vytáčí mě ten princip, že pořád tohle nebo tamto nemůžeme sami, protože nejsme lékaři, ale když jde do tuhého, tak najednou musíme být schopni udělat všechno - no a to se najednou kompetence neřeší. Problém s lékaři na záchrankách - to že souvisí také s tím, že se nabírá dispečinkem každé hovno, protože za to pojišťovna platí, tím je víc výjezdů a degradace PNP na taxi do ZZ je jasné, a postupný úbytek by prognózovala i průměrně inteligentní opice. 25 let neřešení problému nevyřeší vzdělávací program a přijímání nezkušených lékařů tomu taky moc nepomůže. ........
        • Radek Reagovat 15.05.2015
          Pane Ctirade,
          budu reagovat na přeskáčku. Nejsem si jistý, zdali kompetence záchranářů je nutné nějak markantně rozšiřovat. Pokud i nadále budou u ZZS lékaři, myslím si, že není důvod je měnit.
          Pacienty si vybírat nemůžeme, zvláště, když v systému poskytování zdravotnické péče neexistuje dostupný "meziprvek" ve smyslu LSPP nebo "žurnální" služby. Tudíž, ZZS je nejdostupnější zdravotní péče pro naše využivatele. Až to bude pojišťovny stát moc peněz, začnou to řešit.
          Prestiž si opravdu vydobudeme naši dobrou prací a samozřejmě aktivním PR.
          Statut jakkoliv zvané "veřejné osoby" nás nijak neochrání a nevím, co by nám to mělo přinést tak hodně pozitivního.
          O prosazování různých "fondů pro zraněné či pozůstalé" by měly usilovat organizace typu asociací, sdružení a odborů. Ty by měly prosazovat a odůvodňovat, pokud možno jednotně, proč máme mít příplatky a další benefity. Ale, to jsou naše pohledy na věc. Pojďme se na to podívat z pohledu zřizovatele organizace, jejíž zaměstnanci chtějí spoustu výhod a benefitů, jako mají jejich kolegové z IZS. Za jakých podmínek by jste byl ochotný jako zaměstnavatel vyjít vstříc všem těm požadavkům, o kterých se tu bavíme nebo neprošly zákonem (odstupné, renta, lázně,..)? Jak by měla vypadat organizace a co by měl splňovat zaměstnanec?
          Smůla je, že zdejší diskuze je tak málo využívaná. Bylo by zajímavé porovnávat různé názory.
  • Ctirad Novák Reagovat 15.05.2015
    Z Vašeho příspěvku cítím pouze - všechno je ok, změny jsou problém, %místo námahy s řešením je námaha vynaložena na vymýšlení výmluv a vět to je těžké, to nejde,.... a co se týče kompetencí - napíšu svůj pohled: jako záchranář/sestra ARIP v posádce RZP, cca 95% výjedů bez doktora, nejbližší ZZ okresního typu 28 km od základny (Mělník, Slaný, Kladno), traumacentrum 30 km, děti 30 km, děti traumacentrum 40 km, naše sanitky RZP jsou stejně vybavené jako RV včetně opiátů a kompletní intubace i dětské, v RV je navíc Lucas2, pokud mě nutně musí dojet RV tak i nad 20 minut čekání - no abych se dostal k věci - kompetence, které bych uvítal - léky bez lékaře - analgetika vč. Fentanylu vždy by stačilo podle dané indikace/stavu splnění určitých kritérií, + základních cca 10 léků pro řešení nejběžnějších situací (Furosemid, Syntoph., Analgin, Dolmina,.....) a pokud je výjezd bez nutnosti lékaře a na místě se to potvrdí, mělo by být v dikci NLZP nejen dát podepsat negativní reverz, ale také ponechat na místě, odpovědnost samozřejmě plně přijímám, stojím si za svými rozhodnutími a nemusím to alibisticky přenášet na doktora, prostě musím být schopen objektivně své rozhodnutí obhájit, to by pro začátek stačilo, ne?? Není to nic co by upíralo lékařům na slávě, já si tím nijak nezvedám sebevědomí, ale často by mi to velmi usnadnilo práci. Ve finále by to zrychlilo a zefektivnilo celý systém.
    • Radek Reagovat 16.05.2015
      Naprosto Vás chápu, ale principiálně nesouhlasím. Nedělá mi problém vzít na sebe zodpovědnost v těch situacích, které jmenujete. Ale, proč bych to dělal,když za tu zodpovědnost je placený lékař, který má za víkendovou službu můj měsíční plat? Samozřejmě, že vše OK není, ale změny problém jsou. Bohužel, nikdo tu nedefinoval, kde se ten problém nachází, co nebo kdo je ten problém. Nenašel jsem např. důvod, proč neprošel náš zákon se všemi benefity. Někdo byl proti, i to je zřejmě tajné, jinak by to pan Drahomír napsal. Když už byl tedy někdo proti, mělo by se vědět proč, důvod, ať máme možnost ten problém odstranit. Ničeho takového jsem se nedopátral, a proto se je snažím, momentálně společně s Vámi, tady definovat. A jako varianta je, zkusit se "vžít" do osoby zřizovatele a položit si otázku: co od organizace a zaměstnanců chci, když jim budu muset např: zvedat kompetence, platit lázně, odstupné a rentu?
      Snad je z toho pochopitelné, že i já vidím všechny ty problémy, ale snažím se najít, proč by to nemělo jít a ne jenom řvát "já chci , já chci a chci, já chci a chci a chci" :-).
  • Drahomír Sigmund Reagovat 16.05.2015
    Diskuze Ctirada s Radkem i příspěvek Báry je přesně ten důvod, pro který jsem se kdysi rozhodl přidat na web komory možnost komentářů. Jen výjimečně se stane, že musí nějakou reakci smazat pro vulgarity a vážím si každé slušné a věcné debaty, i když má každý na věc jiný názor. Musím přiznat, že jsem na začátku zvažoval odstranění první reakce Ctirada z 12. 5., za tu „bandu tupých vepřů“, nicméně vulgaritu jsem tam nenalezl a jako příznivec svobody vyznání, myšlení a i slova jsem se přiklonil k variantě ponechat a nelituji. Dále už bylo vše slušné a věcné.

    Nejen z časových důvodů jsem tentokrát do debaty, která se tematicky odklonila od článku, nezapojil. Vyčkal jsem také, abych Radka se Ctiradem nerušil, abych nenarušil jejich konverzaci, která se mi líbila. Proto si k několika postřehům dovolím v bodech reagovat až nyní.

    1) Vše se prosazuje špatně a zdlouhavě, pokud je malá podpora těch, kdo po změnách volají. Podívejme se kolik je v ČR NLZP na ZZS a kolik jej jich ochotno vzít s povděkem za zbudování profesní organizace a jít ji podpořit členstvím, financemi, pomocí, radou, nápady. Vykonanou práci a přínos pro záchranářství v ČR nakonec ocenili jiní, než kterým byla a je profesní organizace zřízena. Většina chce prostě jen BRÁT, ale nic DÁVAT. Mnohokrát to ve svých příspěvcích píše i Radek (nevím, jestli Radek v komoře je nebo není, neznám jeho příjmení), ale píše to a z mého pohledu má pravdu. Vždy by mělo být něco za něco, ten kdo dává, by měl dostat nějakou přidanou hodnotu od těch, kteří berou, souhlasím.

    2) O uskutečnění/neuskutečnění sbírky jistě na základě informací rozhodne vedení KZ ZZS ČR. Jen uvedu, že už kdysi jsme jako KZ ZZS ČR chtěli založit NADACI pro NLZP (možná i lékaře) ze ZZS, pro tyto a podobné účely (kolega onemocní vážnou nemocí apod.). S nezájmem samotných záchranářů to ovšem nelze realizovat :-(.


    3) Problémy ZZS jsou, byly pojmenovány a chtěli jsme je řešit na 6, odborné konferenci KZ ZZS ČR, na kterou jsme pozvali všechny zodpovědné, od kterých jsme chtěli společné hledání jejich řešení. Jak k tomu odpovědní přistoupili, jste se mohli dočíst v aktualitě na webu. Nás NLZP je na ZZS cca 80 % (10 % lékaři a 10% THP). Co nebude chtít těch 10 %, to ani našich 80 % nezmůže. Minimálně ne do doby, pokud si nebudeme vážit své profesní organizace. Svoboda profese se nedá získat pasivním způsobem. Ke svobodě a udržení svobody, jakékoliv svobody, je potřeba trvalé aktivity. Osvobození se dá získat pasivním přístupem, počkáme, až nás někdo někdy osvobodí. Svoboda, za tu se musí stále bojovat, i za její udržení!

    4) Pro CTIRADA, zdaleka ne vše co jsi pojmenoval jako problém, problémem je.

    A) Fond pro zraněné, popisoval jsem už v bodu 2. Museli bychom sami chtít!!!

    B) Veřejný status, asi máš na mysli status veřejného činitele. Nechtějme jej!!! Psal jsem to mockrát, ten nás před fackou od opilce a narkomana neochrání a nám zhorší postavení a zvýší tresty v případě našeho pochybení.


    C) Jsem přesvědčen, že ZZS nejsou tunelem. Už jen proto, že nejsou privatizované, ale jsou to příspěvkové organizace s minimem financí. Kde nic není, ani smrt nebere :-)!

    D) Lepší vzdělávání ZZ (teorie, ale zejména praktické dovednosti) by dle mého nejlepšího vědomí a svědomí přispělo ke zlepšení PNP v době, kdy denně ubývají lékaři. Tam máš i ty vyšší kompetence § 109 vyhláška 55/2011 Sb. po kterých voláš (medikace atd.).


    E) KOMPETENCE – určitá léčiva může zaměstnavatel pro ZZ/RZP povolit například tzv. generální indikací vnitřní dokumentací ZZS, není třeba měnit zákon, negativní revers může od roku 2012 podepsat i NLZP (zákon o zdravotních službách), ponechat na místě posádkou RZP je také možné a některé ZZS už k tomu přistoupily. Z toho co jsi uvedl, není v legislativě co změnit. Jen tu legislativu znát. Druhou otázkou je, jak si to nakonec ta která ZZS vnitřně upraví a nastaví.

    5) Pro RADKA, protože jsem dlouhodobě zhnusen lhaním, demagogiemi a partyzánským vedením nerovných bojů mimo zákon a protože už můžu, tak Vám osvětlím, kdože to tenkrát nechal těsně před hlasování v PS PČR stáhnout původní zákon o ZZS i s celým odstavcem VIII. Sociálním programem, který byl 100 %, jak se dnes říká, který byl FULL a bylo tam vše, co mají ostatní složky IZS. Byly to milý pane odbory. Byl to odborový svaz (NE)hájící zájmy zdravotníků. Bylo to kvůli tomu, že ten Julínkův zákon o ZZS navrhoval zvýšení dojezdové doby z 15 na 20 minut. Pak po volbách to prohlasovala koalice ODS, TOP-09 a VV jako Hegerův zákon, který se od Julínkova zákona lišil jen v tom, že vypadl celý odstavec VIII. Sociální program a 20 minut dojezdu tam zůstalo!!! To zas budu za hajzlíka, že jsem to po letech mlčení veřejně řekl. Sám jsem zvědav, zdali se k tomu kroku OS hrdě přihlásí nebo zase budou lhát a budu za to moci JÁ :-). Ovšem, proběhlo to v té době i médii a dá se to dohledat! Tak už víte proč a znáte i důvod, jen si nemyslím, že se to podaří napravit. Později to bylo zalepeno týdnem dovolené navíc a směšným odstupným. Tím pádem už sociální program máme a nikdo s tím dle mého už nic moc nesvede :-(.
  • Ctirad Novák Reagovat 16.05.2015
    Rozumím ti Drahomíre, co tedy dál? K §109, mám ARIP s hlavním zaměřením na PNP, takže když si přečtu §55 tam je po odborné stránce to samé, jenom trochu jinak formulované. Jenomže co se týče resuscitací a opravdu život ohrožujících stavů, pokud nebude doktor dostupný potom platí inst. krajní nouze, potom záleží na skutečné odbornosti a znalostech i praktických dovednostech daného záchranáře. Já popisoval rozšíření kompetencí pro běžné činnosti, kterých je nejvíc.

    No a ještě k jinému tématu, trochu chápu zmatek veřejnosti ohledně ZZS, resp. jsem jej pochopil po poslechu rozhovoru Dr.Šeblové v Českém rozhlase, během poslechu pro mě bylo velmi složité odlišit jestli mluví o záchranáři jako záchranáři nebo lékaři. Lékaři se často vůči nám povýšeně vymezují a použivají pojem záchranář trochu pejorativně, ale v zápětí jsou i oni těmi záchranáři. Navíc nevím, jak to pojmenuješ, ale každý nadšenec se také označuje za záchranáře, hlavně ti dobrovolní. Právě proto mi běží hlavou proč by nebylo možné pro zdravotnické záchranéře zažít pojem paramedic/paramedik? Dopad na povědomí veřejnosti by se velice zvýšil, už když si vezmeš každovečerní zprávy, není to boj o varovnání se s lékaři, ale o to abychom byli vidět, je nás 80%, oddřeme 90% práce na záchrankách a jsme neviditelní. Osobně si myslím, že i to sociální postavení by stouplo.

    Jinak ostatní prezentované v diskuzi je asi otázkou racionálního-kompromisního přístupu pro navržení jakýchkoliv změn.
    • Radek Reagovat 17.05.2015
      Děkuji Drahomíre za komentář, kterým se posunujeme dále. Potvrzujete moji myšlenku, že parciální změny nic moc neřeší. Jediné řešení, je změna celého systému. A jak by to mělo celé vypadat? To se dá dovodit právě z pozice toho, kdo za organizaci ručí a za její kvalitu zodpovídá. Zkusím to popsat jednoduše a za sebe.
      Já, jako zřizovatel organizace, který má platit zaměstnance, zajistit jim benefity v průběhu zaměstnání a po skončení jejich aktivní činnosti v organizaci budu chtít, aby kvalita práce byla neustále stejná a v rámci nových poznatků se zvyšovala. Budu také chtít mít optimální stav zaměstnanců, potažmo ten nejnižší při dodržení legislativní normy. Mít co nejnižší provozní náklady na provoz a platy. Od platů se odvozují ztrátové peníze pro odešlé s nárokem na rentu. Zaměstnanci musí mít psychickou, odbornou a fyzickou úroveň a musím mít možnost manipulace s nimi, když už jim mám tolik platit.
      Organizace jako taková je partnerem pro složky IZS, měla by tedy mít podobnou organizační strukturu, jako mají ony složky.
      A kde tedy hledat problémy? Zajistí nám stabilní situaci politicky dosazované vedení? V zákoně se píše o dostupné zdravotnické péči. Tzn., že v rámci dojezdových časů a počtu výjezdů pro danou lokalitu jsem schopný říci, kolik NLZP musím zajistit. Nikde se neřeší kde a kolik by mělo být lékařů. Počty a rozmístění lékařů je, podle mě, pouze zvykové, každý kraj to má odlišně a v dnešní době je to jen alibistické pokrytí zaniklého systému pohotovostí a LSPP. Uměle udržovaná lékařská místa se doplňují externisty, což má vliv na kvalitu poskytované péče. Já, jako zřizovatel přece chci mít absolutní přehled o svých zaměstnancích a o jejich kvalitě a ve srovnání s počtem indikací pro výjezd lékaře ZZS, kdy zhruba z poloviny zastupují koronera je nasnadě přemýšlet, jestli tolik lékařských míst potřebuji. Je to i v souvislosti na počet lékařů, kteří splní podmínky pro rentu a renta se vypočítává z hrubého platu. Umíte si představit, kolik by to kraj stálo? Nedávno bylo statisticky spočítáno, kolik je faktických lékařských úvazků, ale nikdo nebyl schopný říci, kolik lékařů tyto úvazky obhospodařuje.
      Z toho plyne, jako zřizovatel a dobrý hospodář, rozmístím záchranářské posádky podle plošného pokrytí a splním si tím literu zákona. Zákon mi také určuje, že jediného lékaře, kterého musím dodat je vedoucí skupin třídění a PNP při MU s velkým počtem zraněných osob. Pak je nutné zachovat lékaře jako podporu pro zasahující záchranáře v podobě konzultací a pro opravdu indikované výjezdy. Jako varianta může být zaměstnávání lékařů krajem prostřednictvím jím zřízené organizace nebo ZZ s poskytnutím vozidla a řidiče zdravotnickou záchrannou službou. Primárně mohou být určeni pro neakutní výjezdy s možným odvoláním k zásahu ZZS.
      Na základě toho mohu pak udělat systemizaci míst s ohledem na nějaký koeficient s tím, že úvazek je vždy 1,0 a díky tomuto přehledu mohu pak velice přesně odhadnout náklady na léta dopředu. S tímto bych se pak nebál žádat o ty benefity, které mají složky ve služebním poměru.
      Tak si myslím, že by to mohlo fungovat. Určitě existuje spousty jiných řešení, mě napadlo toto.
      • Drahomír Sigmund Reagovat 17.05.2015
        Já jen doplním, či upřesním, že zřizovateli ZZS jsou kraje. ZZS jsou financovány z krajských rozpočtů cca 65 %, zdravotními pojišťovnami cca 34 % a zbývající procento jsou peníze z MZ ČR a vlastní výdělečná činnost ZZS. Píši to proto, že nemohu souhlasit s tím, že kraj nebo radní či zastupitelé platí zdravotnickou záchrannou službu. Všechny ty peníze až na necelé procento jsou veřejné prostředky, prostředky nás všech (těch co platili a platí daně), za které si službu platíme a jistě se shodneme, že každý z nás, jako potenciální pacient chceme, abychom my naši blízcí za ty naše prostředky dostali kvalitní, moderní a bezpečnou službu bez ohledu na to, která politická garnitura kraj v tom daném času vede. Že se ze ZZS mnohde dělá politikum je skutečně ke škodě.

        Pak ještě upřesním, že rentu měli dostávat jen ti, kteří by pro ZZS odpracovali hodně let a ne každý lékař, který se na ZZS mihne pár měsíců nebo let, natož pak externě.

        Stejně tak ze svých daní platíme rentu bývalým hasičům, policistům a vojákům.
        • Radek Reagovat 18.05.2015
          Ano pane Drahomíre, ta data o financování se dají najít v ročenkách v podobě oblíbených "koláčů" nebo jinak vypadajících grafů. A asi všem je nám jasné, že se "jede z jedné hromádky".
          Ovšem důležitá je ve vašem příspěvku ta pasáž o délce, ale hlavně o úvazku a pokud se dobře pamatuji, jak jsem četl ten návrh zákona, bylo tam psáno "ve výjezdu". Pokud já bych byl "mecenáš" jako zřizovatel, chci pouze úvazek 1,0.
          Jestli se s benefity zapomnělo na management, ať už se tam dostal jakkoliv, je to špatně.
          Pochopte, tyto benefity sebou nesou obrovský nárůst alokovaných financí, proto je nutné s žádosti o ně přijít i s zcela jasným, průhledným a domyšleným režimem. Nikdo asi v tomto případě nebude stát o vyrychtované záchranáře, kteří ke svému úvazku ještě mají několik dalších DPČ u jiných firem, ZZS či ZZ, úvazky nula celá něco, DPP a ostatní. Lékaři, to je vůbec kapitola sama pro sebe. Proto já se vůbec nedivím, že ten zákon neprošel. Odborná veřejnost si to dokázala představit a spočítat a bylo jen na politické domluvě, kdo to shodí ze stolu.
          To si myslím já.
          • Sigmund Reagovat 18.05.2015
            Nebylo to tak, jak si myslíte. Bylo to zcela jinak, byl jsem u toho. Šlo jen o to, že ti, kdož měli hájit zájem zdravotnických pracovníků hájili místo toho nesmyslně zájmy pacientů, kteří k tomuto účelu zase mají své organizace. Pěkný den.
            • Radek Reagovat 20.05.2015
              Dobře, budiž. Nebyl jsem tam, přijímám to jako informaci.
              Chtěl jsem jen dodat, že ZZS neprospívá ani to, že nemáme na ministerstvu zdravotnictví vlastní odbor, který nás zastupoval. Od demagogické myšlenky, že nejlepší vedoucí ve zdravotnictví je lékař se snad už pomalu upouští. Záchranařina (urgentní medicína a medicína katastrof) je specifický obor a je důležité, aby ho záchranáři vedli, aby měl svůj vzdělávací program s následným celoživotním udržováním odbornosti.

              Už jsem se snad "vyžvejk" úplně. :-)

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.