Přihlášení
Zapomenuté heslo
Ve Skotsku je už 2800 tzv
"NO GO" adres
Záchranáři ve Skotsku mají zakázáno vstoupit do 2800 míst bez asistence policie. Napříč Skotskem existuje 2800 tzv “No go“ adres, kam se záchranářům z bezpečnostních důvodů nedoporučuje vstupovat bez asistence policie. Od roku 2012 se počet takových míst zvýšil sedmkrát.
Po prozkoumání údajů vyšlo najevo, že od února letošního roku, bylo“červeným praporkem“ označeno celkově 2846 adres. Které byly pro záchranáře shledány jako potencionálně nebezpečné. Jedná se tak proti roku 2012 o 700 % nárůst, kdy po celém Skotsku bylo takto označených míst jen cca 400.
Pokud je posádka záchranné služby konfrontována během výjezdu konfrontována s násilím, může po návratu na základnu takové místo označit na dispečinku červeným praporkem. Takové místo je následně uloženo do systému a označeno jako nebezpečné, a při dalším výjezdu umožňuje posádce požadovat okamžitou asistenci policie. Nejnovější data ukazují, že nejvíce takových adres je v oblasti Glasgowa, a to 808, přičemž v roce 2012 jich bylo pouze 125. Dále je 470 takových míst v oblasti Lothianu (v roce 2012 jich bylo 86), 295 v Lanarkshiru (2012 jich bylo 34), a 285 v Avrshiru-Arranu (2012 jich bylo jen 22). [poznámka k překladu: Greater Glasgow, Lothian jsou regiony, kdežto Lanarkshir a Avrshir-Arran jsou hrabství]
Vedení Scottish Ambulance Service prohlásilo, že bezpečnost posádek záchranné služby je nejvyšší prioritou a proto vedení služby přijímá příslušná opatření, aby posádky ochránilo. Jedním z takových opatření je právě označování nebezpečných adres v systému na operačním středisku ZZS. Pokud z takto označené adresy přichází na linku 999 tísňová výzva, má dispečer právo požadovat na místo zásahu okamžitě i policejní asistenci. Všechny posádky jsou náležitě trénovaná, jak zvládnout agresi ze strany pacientů a jak provést kompletní posouzení rizik při příjezdu na místo události a jak se zachovat, když vyhodnotí, že existuje potenciální nebezpečí. Pokud posádka rozezná potenciální nebezpečí nebo pokud se sama necítí bezpečně, je poučena vyčkat poblíž místa zásahu na asistenci policie, případně další posádky ZZS.
O údaje o nebezpečných místech požádala Skotská strana konzervativců. Mluvčí Skottish Tories healt [poznámka: jedná se o politickou stranu s hlubokou tradicí sahající až do 17. století, ze které se vyvinuli dnešní konzervativci] Jakson Carlaw uvedl, že „záchranáři v první linii odvádí neobyčejně zodpovědnou a důležitou práci a proto mají právo přicházet do služby bez strachu, že budou napadeni. Pokud je někdo odsouzen za napadení záchranáře, trest by měl být dostatečně odstrašující, aby bylo naprosto jasné, že takové chování nebude ve společnosti tolerováno. V době omezování rozpočtu si nemůžeme dovolit mít sanitky čekající nedaleko místa zásahu, označeného jako nebezpečné. Taková situace by mohla také omezit další posádky v poskytování péče u naléhavých případů jinde.“
Není to poprvé, co se konzervativci takto opřeli do SNP (Národní Strana Skotska), které přičítají zhoršení situace navzdory tomu, že se SNP chlubí svými úspěchy ve zdravotnictví a při potírání kriminality. „Násilí nemůže být tolerováno a vládní strana je odpovědná za to, aby tvrdě zasáhla proti těm, kteří napadají zdravotníky v první linii.“
Překlad: David Rektořík, DiS.
Zdroj: news.stv.tv/scotland
Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.
Copyright ©