Ve Frymburku otevřeli Centrum integrovaného záchranného systému

Ve Frymburku otevřeli Centrum integrovaného záchranného systému

Centrum IZS ve Frymburku

3. únor 2014

V pondělí 3. února 2014 ve 13 hodin bylo slavnostně otevřeno Centrum integrovaného záchranného systému v jihočeské obci Frymburk.

Pásku slavnostně přestřihli zástupci investorů, tedy Jihočeského kraje, městyse Frymburk, Hasičského záchranného sboru České republiky a pozvaní významní hosté. Slavnostního aktu se zúčastnili hejtman Jihočeského kraje Mgr. Jiří Zimola, první náměstkyně Mgr. Ivana Stráská, starosta městyse Frymburk Oto Řezáč, za Generální ředitelství HZS ČR náměstek generálního ředitele plk. Ing. František Zadina, ředitel Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje MUDr. Marek Slabý, starosta SH ČMS Václav Žižka a řada dalších významných hostů z nejvyššího vedení Hasičského záchranného sboru České republiky či orgánů státní správy a samosprávy.

V novém Centru integrovaného záchranného systému budou společně sloužit profesionální hasiči HZS Jihočeského kraje, záchranáři ZZS Jihočeského kraje a zázemí zde mají i dobrovolní hasiči městyse Frymburk.

Co nová stanice znamená pro jihočeské hasič, záchranáře a Jihočeský kraj?

„Hasiči i zdravotníci získávají důstojné zázemí pro svou mnohdy nelehkou každodenní práci, která je v této turisticky exponované oblasti tak významná,“ řekl na slavnostním otevření ředitel Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje plk. Ing. Lubomír Bureš.

Podle první náměstkyně hejtmana Mgr. Ivana Stráské je otevření tohoto nového centra IZS vzornou ukázkou toho jak mají tyto složky spolupracovat a rovněž ukázkou příkladné spolupráce městyse Frymburk a kraje. „Poloha centra IZS  ve Frymburku je strategicky výhodná. Nachází se prakticky v centru Lipenska a jsme odtud schopni splnit dojezdové časy jak ve směru na Horní Planou tak na Lipno nad Vltavou.“

MUDr. Marek Slabý připomněl, že hasiči i záchranáři mají společné výjezdové místo i v Táboře, Prachaticích, Vimperku a Milevsku. „Soužití záchranářů a hasičů v jedné budově má řadu výhod, dělíme se například o náklady na provoz objektů a usnadňuje to i spolupráci při společných zásazích.“

Činnost výjezdové základny ZZS ve Frymburku bude stejně jako doposud zajišťovat stávající posádka, kterou na základě smluvního vztahu poskytuje Trans Hospital, s.r.o. Jedná se o posádku RZP složenou z nelékařských zdravotnických pracovníků. Lékařská přednemocniční neodkladné péče pro občany v této oblast je zajišťována v případě potřeby souběžným výjezdem posádky RLP z Českého Krumlova, nebo vysláním Letecké záchranné služby. V loňském roce mněla posádka ZZS Frymburk 932 výjezdů.

Bc. Petra Kafková

Zdravotnická záchranná služba Jihočeského kraje