Včera sa pod Tatrami rozlúčili so záchranármi, ktorí prišli o život pri páde vrtuľníka

21.09.2016

POPRAD. V konkatedrále Sedembolestnej Panny Márie v Poprade v utorok dali posledné zbohom záchranárom, ktorí zahynuli pri obci Strelníky. Pilot, pre ktorého lietanie bolo vášňou a splneným snom. Dobrosrdečná lekárka, ktorá svoj život zasvätila pacientom. Obetavý a ochotný letecký záchranár, stále pripravený pomôcť. V Poprade naspäť do neba poslali anjelov, ktorí boli vždy pripravení vzlietnuť na pomoc iným.

Vrtuľník lietajúci nad hlavami, húkajúce posádky. Všetky záchranné zložky, stráž prezidenta, smútiaca rodina, známi prišli vysloviť posledné zbohom Patrícii Krajňakovej, Jánovi Rušinovi a Františkovi Bartošovi, ktorým sa let za zraneným turistom stal osudným.

Bolesť, žiaľ a smútok. Vyrovnávanie sa so skutočnosťou, že už viac sa s hrdinami nebudú deliť o svoje dni, či tešiť sa z maličkostí. Príhovory, videá, spomienky. Boli to obetaví kolegovia, milujúci rodičia.

Slová hľadali iba ťažko

Na rozlúčke sa ani silní muži, ktorí zažili veľa rôznych tragických zásahov, neubránili slzám. Slová sa hľadali iba veľmi ťažko. Druhá tragédia v priebehu jedného roka.

„Čo mám na to povedať? Stretávame sa pohreboch, je to otrasné,“ povedal záchranár Tomáš Dovjak.

„Každý deň chodíme a snažíme sa pomáhať druhým ľuďom a potom zistíme, že keď to potrebujeme my, niet toho, kto by nám pomohol, je to strašné,“ dodal.

Pomohli by ešte mnohým

Na posledný let do neba odprevadili hrdinov kolegovia z Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby aj posledným preletom vrtuľníka.

Pre všetkých bolo veľmi ťažké rozprávať o strate a o pocitoch, ktoré nimi lomcujú.

„Boli to blízki ľudia, bývalí kolegovia, či už na leteckej alebo na pozemnej záchranke. Dúfam, že pri takejto príležitosti a v takomto zložení sa už nestretneme nikdy. Je nám ľúto, že sa takéto veci dejú. Myslím, že v našich spomienkach ostanú ešte dlhé roky,“ povedal záchranár Martin Šefc.

Ako dodal, je presvedčený, že ak by títo ľudia zo sveta neodišli, pomohli by ešte mnohým.

„Veľa chlapov plače. Myslím si, že každý kto ich poznal i nepoznal dnes smúti,“ povedal.

Za hukotu sanitiek a sirén bezpečnostných zložiek sa rodiny a blízki hrdinov presunuli na súkromné pohreby, kde sa s nimi v osobnejšej atmosfére v pokoji rozlúčia.

Zdroj + fotogalerie + videa: spis.korzar.sme.sk

Související článek: Posledná rozlúčka so záchranármi. Slzám sa neubránili ani tvrdí chlapi