Přihlášení
Zapomenuté heslo
Čtěte také Megakomora pro všechny NLZP je možná opět ve hře :-(
Vloni v září na pravidelné výroční konferenci Spojené akreditační komise vyslovila prezidentka České asociace sester Martina Šochmanová přání na novou vládu – aby se konečně podařilo prosadit komoru sester, resp. nelékařských zdravotnických pracovníků. A zdá se, že ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) tomuto volání naslouchá. Netají se totiž tím, že chce „prolomit bariéry“, které podle něj stojí mezi lékaři a nelékaři, a posílit jejich týmovou spolupráci. A právě v této souvislosti nedávno zdůraznil i roli profesních komor s tím, že „určitě proběhne také diskuse o komoře sester.“
„Jedním z témat, které budeme v nadcházejícím období diskutovat, jsou i ty související s možným vznikem komory sester,“ potvrdil Zdravotnickému deníku tiskový mluvčí resortu zdravotnictví Ondřej Jakob. Zároveň však upozorňuje, že tato debata bude muset být skutečně poctivá „ve smyslu přínosů a zároveň nových povinností, které by tímto pro zdravotnické pracovníky vznikly“, a že bude třeba promyslet „celou šíři souvislostí“.
Podle Jakoba se tedy resort chce zabývat všemi důsledky takového rozhodnutí, jak z pohledu vymezení role komory a jejího postavení v systému a formy členství v ní, tak obecně toho, nakolik by byla pro zdravotnické pracovníky – sestry, skutečně přínosná.
„Ptát se a diskutovat budeme především se sestrami, neboť problematika by přímo zasahovala do jejich výkonu povolání. Názory sester jsou pro nás stěžejní a důležité,“ ujišťuje Jakob.
Martinu Šochmanovou sice resort zatím oficiálně s žádným návrhem nekontaktoval, nicméně ta má pro to s ohledem na doznívající pandemii covidu-19 pochopení. „Věřím, že brzy jednání na toto téma začneme,“ uvedla pro Zdravotnický deník.
Téma vzniku samostatné profesní komory sester, resp. nelékařských profesí, není v českém prostředí zdaleka nic nového (více například zde a zde). Značnou diskusi pak rozpoutal zejména poslanecký návrh zákona o České komoře všeobecných a dětských sester, který v červnu 2020 předložila skupina poslanců v čele s tehdejší předsedkyní zdravotnického výboru Věrou Adámkovou (ANO). Návrh tehdy spolupodepsal i poslanec za TOP O9 a člen zdravotnického výboru Vlastimil Válek. Vláda expremiéra Andreje Babiše (ANO) k materiálu zaujala o měsíc později neutrální stanovisko. Dolní komora se však k jeho projednání do konce minulého volebního období již nedostala.
Návrh totiž narazil na poměrně široký nesouhlas odborné veřejnosti, odborů i dalších rezortů. „Nebyl projednán se sestrami, odbornou veřejností, ani se zájmovými sdruženími či spolky, kterých by se tato změna měla týkat. Mezi zdravotnickými pracovníky a sestrami vzbudil velkou bouři nevole,“ popisuje tehdejší situaci Jakob.
Zaváděl například pro všechny sestry povinnou a placenou registraci v seznamu všeobecných a dětských sester (při již funkčním Národním registru zdravotnických pracovníků), disciplinární odpovědnost nebo povinnost platit poplatky. Zároveň však mělo členství v komoře zůstat dobrovolné, takže nebylo jasné, jakým způsobem by v praxi mohla komora uplatňovat své pravomoci i na nečleny.
„Návrh neřešil závažné otázky možného znemožnění výkonu zdravotnického povolání při neochotě vstupu do komory. To by v důsledku mohlo zhoršit personální situaci poskytovatelů zdravotních služeb odchodem zdravotnických pracovníků mimo resort zdravotnictví,“ doplňuje Jakob.
Také prezidentka České asociace sester si myslí, více na zdravotnickydenik.cz
Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.
Copyright ©