Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

V úterý 17. 4. 2012 byly uděleny Zlaté záchranářské kříže za rok 2011

19.04.2012

V úterý 17. 4. 2012 byly uděleny Zlaté záchranářské kříže za rok 2011
V úterý 17. 4. 2012 ve 14 hodin předal prezident Václav Klaus při slavnostní audienci na Pražském hradě prestižní ocenění Zlatý záchranářský kříž celkem osmi nominovaným kandidátům.

Ač si činy všech oceněných zaslouží obdiv nás všech, rád bych ve svém sdělení upozornil na dva z nich.

Tím prvním, je ocenění in memoriam pro lékaře ZZS Jihomoravského kraje MUDr. Roberta Zodla, který byl oceněn v kategorii za výjimečný přínos pro záchranářství za osobní odvahu při výjezdu dne 28. února 2010, kdy se dostal k velmi náročnému výjezdu; náročnému nikoliv po odborné, ale po lidské stránce. Po domácím porodu novorozeného dítěte vyhodnotil situaci jako ohrožující pro dítě a přemlouval více než hodinu rodiče, aby souhlasili s transportem do zdravotnického zařízení. Mezitím opakovaně konzultoval se specialisty jím navrhovaný postup, který se následně ukázal jako správný. Dítě bylo přijato více než dvě hodiny po porodu silně podchlazené a neústupnost MUDr. Zodla mu nepochybně zachránila život. Přesto došlo ke stížnostem ze strany rodičů, a posléze i k soudnímu sporu, kterého se však již MUDr. Robert Zodl nedožil. Zemřel v době, kdy se stížnost rodičů začala projednávat. MUDr. Zodl si za svým rozhodnutím stál, neboť plně přijímal svou zodpovědnost za život a zdraví dítěte, která je dána zákony i lékařským svědomím. Zcela pochopitelně ho ale celá situace stresovala. Zemřel náhle ve věku nedožitých čtyřiceti tří let.

V tomto případě je ještě potřeba dodat, že Vrchní soud v Olomouci původní rozsudek zrušil, a vrátil celý případ zpět k soudu v Brně k novému projednávání, viz článek: Soud musí v kauze nechtěného převozu do porodnice opět rozhodnout


Druhým případem, na který bych rád upozornil, je udělení Zlatého záchranářského kříže za humanitární čin mimo území České republiky pro vojáka kpt. Martina Lebedu za záchranu turistů z potopeného autobusu na Islandu. Na tento případ upozorňuji z toho důvodu, že pana kapitána Lebedu nominovala Komora záchranářů ZZS České republiky.

Za co jsme kpt. Lebedu navrhli na udělení Zlatého záchranářského kříže? Na dovolenou na Island jel kpt. Martin Lebeda za poznáním a z důvodu zdravotní relaxace po únorové autonehodě, při níž si zlomil páteřní obratel. Při jednom z výletů sjel expediční autobus v sobotu 6. srpna 2011 kolem půl páté odpoledne místního času do islandského jezera Blautulón a začal se potápět. Kapitán Lebeda se okamžitě zapojil do záchranné akce – pomáhal dopravit otřesené cestující na břeh, a to opakovaně. Z vody, která měla teplotu kolem 8 °C, pomohl přímo zachránit tři ženy, poslední z nich 50 vteřin před definitivním potopením autobusu. Na břehu pomáhal následně organizovat opatření proti podchlazení pasažérů a vzniku paniky. Večer uspořádal společnou debatu o prožité krizové situaci, která všem zúčastněným velmi pomohla vyrovnat se s nepříjemným zážitkem.

Zdroj a seznam všech oceněných včetně popisu jejich činů: zlatyzachranarskykriz.cz

Sigmund
Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.