Přihlášení
Zapomenuté heslo
Seminář o PNP - ZZS
Seminář v Konírmě Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky pořádal Podvýbor VZ pro oblast zdravotní péče, vzdělávání a prevenci. Hlavním tématem byla neodkladná přednemocniční péče a zaměřen byl zejména na problémy současné zdravotnické záchranné služby.
Systém ZZS v ČR trpí mnohými neduhy a tak je vždy dobré na všech úrovních o těchto problémech mluvit a pokud možno, hledat řešení k nápravě. Zástupci KZ ZZS ČR si to vzhledem ke skutečnosti, že hlavním evergreenem mezi problémy ZZS je mimo jiné dlouhodobý nedostatek a trvalý úbytek lékařů uvědomují, protože tento nedostatek lékařů postupně dopadá zejména na práci NLZP v posádkách RZP, zejména pak na práci zdravotnických záchranářů. V 6. odborná konference pořádaná při IX. Sněmu KZ ZZS ČR byla na téma „Problémy ZZS v ČR a hledání východisek“. Jak s pozváním k řešení těchto problémů naložili někteří odpovědní a kompetentní zástupci organizací, kterým by na nápravě věcí mělo záležet nejvíce, nebudu v tomto článku rozebírat.
Vrátím se k semináři pořádaném Podvýborem VZ pro oblast zdravotní péče, který měl na pozvánce uveden tento PROGRAM. Připomenu, že mnoho členů podvýboru jsou bývalí i současní zaměstnanci záchranných služeb a tak bychom mohli a měli očekávat, že s problémy v kolébce zákonů pomohou tak, aby zákony a další legislativa byla ku prospěchu systému, pacientů i zaměstnanců ZZS. Namátkou uvedu místopředsedu podvýboru Bc. Stanislava Mackovíka, a členy podvýboru MUDr. Jiřího Běhounka, MUDr. Milana Brázdila, MUDr. Pavla Holíka a Mgr. Janu Pastuchovou.
Co mne na pozvánce na první pohled zarazilo, byl fakt, že seminář byl při velkém rozsahu problematiky plánován pouze na hodinu a půl. Vzhledem ke skutečnosti, že se tam měli sjet zástupci ZZS a dalších organizací z celé ČR, přijde mi to celkem málo. Nic na tom nezmění ani fakt, že se seminář nakonec asi o hodinu a půl protáhl.
Na semináři mimo jiné vystoupil i náměstek ministra zdravotnictví prof. MUDr. Josef Vymazal, DSc., kterého známe z zákonná úprava není dobrá, nemůžeme ji porušovat, ale musíme se nažit o její změnu. Už se nedivím, že odpověď, kterou jsme od pana náměstka obdrželi ohledně příplatků, byla taková, jaká byla. Na závěr slíbil, že to chtějí nějak řešit. Jestli jen pro ZZS potažmo PNP nebo plošně pro celé zdravotnictví, jestli opět jen pro lékaře nebo i pro NLZP, nevím.
Zdravotnické finance jsou podle ministra Němečka stabilizované, jak sdělil, ale z výroku pana náměstka je zřejmé, že samo zdravotnictví už tak stabilizované není, když stojí na porušování legislativy.
Když jsem už nakousl příplatek za práci ve ztíženém prostředí, tak zrovna tento se na semináři neprobíral vůbec. Neprobíral se ani přesto, že na semináři vystoupil pozvaný zástupce Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče pan Jan Zatloukal, který nahradil nemocnou předsedkyni Bc. Dagmar Žitnikovou. Budiž mu ke cti, že za odborový svaz na semináři zmínil alespoň naprosto nedostatečný sociální program pro zaměstnance ZZS, který je v zákoně o ZZS. Sociální program pracovníků ZZS, který se sociálním programům členů dalších dvou složek IZS ani zdaleka nepřibližuje.
Dalším zásadním problémem je vzdělávání NLZP. Komora záchranářů nejen přes MZ ČR, ale i přes předsedu Asociace zdravotnických záchranných služeb České republiky MUDr. Marka Slabého poukazovala na v současné době už zastaralé kvalifikační vzdělávání nelékařských zdravotnických pracovníků na ZZS a zejména na nedostatečné zajištění financování specializačního vzdělávání pro zdravotnické záchranáře v oboru Urgentní medicína, což by právě při dlouhodobém nedostatku a úbytku lékařů v systému bylo velmi žádoucí. Nicméně ani problematika vzdělávání NLZP na semináři nezazněla. Naopak se opětovně dlouze řešilo, jak v rybníce ulovit štiky, které tam už nejsou, místo aby se minimálně stejná pozornost věnovala zlepšením role plotic. Přitom KZ ZZS ČR už dlouhodobě upozorňuje, že ač nezastává myšlenku paramedického systému, tak i přesto budoucností ZZS budou zejména kvalitní zdravotničtí záchranáři a je ke škodě, že to tak zatím nevidí a nevnímají krom profesních organizací také ministerstvo, zřizovatelé a zaměstnavatelé.
Skončím tak, jak jsem začal. I přesto, že se seminář nedotkl všech problémů, tak je dobře, že se alespoň některými problémy zabýval. Já osobně jsem přesvědčen, že například vzdělávání NLZP ze ZZS je v tuto chvíli pro systém PNP větší problém, než na semináři diskutovaný přechod pod služební zákon a zřízení generálního ředitelství ZZS. Možná by také v budoucnu bylo lépe podobné semináře (ať už bude pořadatelem kdokoliv) organizovat jen k jednomu, možná dvěma až třem problémům dle délky vyčleněného času, aby se seminář mnoha problémů jen nedotkl, ale aby účastníci měli dostatek času problém dobře pojmenovat, nalézt jeho příčiny a poté nalézt také možná řešení v krátkodobém, střednědobém a pokud bude třeba i v dlouhodobém horizontu.
Sigmund
Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.
Copyright ©