V uplynulých dnech proběhl 20. ročník Rallye Rejvíz 2016 - výsledkové listiny

30.05.2016

V uplynulých dnech proběhl 20. ročník Rallye Rejvíz 2016 - výsledkové listiny

S nástrahami tradiční mezinárodní soutěže zdravotnických záchranných služeb Rallye Rejvíz, která se od čtvrtka odehrávala v Jeseníkách, si letos nejlépe poradily v zahraniční části týmy ze Slovenska, Maďarska a Kanady.

Veškeré informmace a výsledkové listiny ZDE

V národní kategorii soutěže zvítězili záchranáři z Královéhradeckého a Jihomoravského kraje a z Prahy, řekl mluvčí závodu Jiří Pavlík.

Letošního 20. ročníku Rallye Rejvíz, která každoročně prověří znalosti a zkušenosti záchranářů, se zúčastnilo 85 posádek ze 14 zemí světa. Přijely například z Japonska, Kanady, Spojených států, Estonska, Velké Británie, Německa, Řecka, Slovinska, Litvy, Slovenska a Česka.

"V národní soutěži posádek rychlé lékařské pomoci (lékař, sestra nebo záchranář a řidič) zvítězil ve standardní kategorii tým Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje a ve volné soutěži posádka Fakultní nemocnice Motol. V národní kategorii posádek rychlé zdravotnické pomoci (sestra nebo záchranář a řidič) se nejlépe umístili zdravotníci Global Assistance Prahy," uvedl Pavlík.

V mezinárodní soutěži posádek s lékařem ve standardní kategorii kraloval slovenský tým Life Star Emergency a ve volné soutěži maďarská posádka Hungarian Air Ambulance. Kategorii posádek bez lékaře opanoval Team Canada Ontario.

V části Loučné Kouty nad Desnou záchranáři plnili úkoly stejné jako při výjezdu záchranky. Na trase je čekali namaskovaní figuranti a nahrané scény. Účastníci museli prokázat znalosti z různých oborů urgentní medicíny.

Letos si museli poradit například se schizofrenikem, jenž ohrožoval sebe i okolí. Zajišťovali i transport popáleného dítěte a jeho opařeného rodiče a zasahovali při pádu čtyřčlenné rodiny ze skály v obtížně přístupném terénu. Nelehký úkol je čekal také při ošetřování zraněného slepce s infarktem či při záchraně malého dítěte, které spolykalo léky. Vyřešit museli i únik chlóru ve škole, kde se otrávilo 16 lidí.

"Soutěžící záchranáři také museli předvést své dovednosti při slaňování. A čekalo je i menší překvapení v podobě jízdy zručnosti ve starém sanitním voze Škoda 1203," uvedl Pavlík. Podle něj si soutěžící vedli dobře a nikdo vyloženě nepohořel.

Závody doplnila soutěž Zlaté sluchátko pro dispečery obsluhující tísňovou linku 155. Mezi 26 účastníky uspěl Vladimír Husárek z Jihomoravského kraje. Soutěž lékařských fakult ovládli studenti z Bratislavy.

Rallye Rejvíz má své kořeny na Zlatohorsku, kde se vyprofilovala v obrovské mezinárodní setkání záchranářů. Téměř všechny úkoly vycházejí ze skutečných výjezdů záchranné služby, které se někde ve světě staly.

• Ondřej Šedivka Reagovat 30.05.2016
    Pouze bych doplnil informaci, že zdra. záchranáři z GLOBAL ASSISTANCE a.s nejsou z JMK, ale z Prahy. Děkuji
    • Drahomír Sigmund Reagovat 30.05.2016
      Opraveno Ondřeji a omlouvám se