V Olomouckém kraji přibydou ZZS další dvě přistávací plochy pro LZS

03.10.2012

V Olomouckém kraji přibydou ZZS další dvě přistávací plochy pro LZS

V Protivanově a Zlatých Horách budou moci přistávat vrtulníky ZZS

V Olomouckém kraji od října přibudou dvě plochy, kde budou moci přistávat vrtulníky zdravotnické záchranné služby, a to i v noci. Nové heliporty vzniknou v Protivanově na Prostějovsku a Zlatých Horách na Jesenicku.

Celkové náklady dosáhnou zhruba milionu korun, polovinou přispěje Olomoucký kraj. Rozhodli o tom krajští zastupitelé na svém posledním jednání.

Olomoucký kraj ve spolupráci s obcemi vybral osm míst v regionu, kde budou moci vrtulníky záchranářů přistávat. „Pro pacienta se tak zkrátí doba transportu do zdravotnického zařízení,“ uvedl dnes náměstek hejtmana Michael Fischer (ČSSD).

Loni byla vybudována přistávací plocha v Kojetíně na Přerovsku, v říjnu budou otevřeny další dvě. Kraj věnuje Protivanovu a Zlatým Horám dohromady půl milionu korun, zhruba stejnou částku přidají samosprávy.

„Přistávací plocha je na obecním pozemku nedaleko domova důchodců. Z našeho rozpočtu věnujeme zhruba 250.000 korun a budeme se starat i o údržbu plochy,“ řekl ČTK starosta Zlatých Hor Milan Rác. Obdobná situace je i v Protivanově.

Letecká záchranná služba ročně vzlétne k 500 až 600 případům na území Olomouckého kraje, ale zasahuje i v přilehlých regionech. Zhruba 85 procent letů představují zásahy u vážných dopravních nehod, závažných úrazů, cévních mozkových příhod či infarktů myokardu.

Transporty mezi zdravotnickými zařízeními představují jen malou část práce leteckých záchranářů. Vrtulník pomáhá záchranářům zkrátit čas, za nějž se dostanou k pacientovi. Například na Červenohorské sedlo v Jeseníkách doletí z Olomouce za 14 minut.
V Olomouckém kraji jsou tři heliporty s 24hodinovým provozem, které spravuje záchranná služba, a to v Olomouci, Šumperku a Jeseníku. Vrtulníky mohou přistávat i na zpevněných plochách například v Kojetíně, v nemocnicích v Přerově, Hranicích či olomoucké fakultní nemocnici. Další záložní heliporty by měly vzniknout například v Koutech nad Desnou, Jindřichově či Moravském Berouně.

Zdroj: zdravi.e15.cz