Přihlášení
Zapomenuté heslo
ČESKO / Pokud je zdravotnická či lékařská posádka Zdravotnické záchranné služby přivolána k pacientovi, u kterého na místě zjistí, že není v jejich silách jej transportovat do sanitky, pak na řadu nastupují hasiči.
Posádky Zdravotnických záchranných služeb v České republice fungují ve třech režimech provozu. Prvním je lékařská posádka tzv. RLP, která je ve složení řidič-záchranář, zdravotnický záchranář a lékař. Další posádkou pak je posádka zdravotnická tzv. RZP, která je ve složení řidič-záchranář a zdravotnický záchranář a poslední posádkou, kterou záchranáři využívají je tzv. Randez-Vouz (RV), což je posádka ve složení lékař a záchranář. Vždy se tedy jedná o tří převážně pak dvoučlenné osádky sanitních vozidel.
Pokud tedy dvou až tříčlenná zdravotnická posádka přijde například do čtvrtého podlaží panelového domu, který je bez výtahu a na místě zdravotníci zjistí, že se jedná o silně obézního pacienta, kterého ve dvou lidech nejsou schopni snést do sanitního vozidla, pak jim zbývají dvě možnosti. Buď to si přivolají na pomoc jinou posádku záchranné služby (pokud je dostupná) nebo přivolají jednotku hasičů, která jim s transportem pomůže.
Podle platné legislativy z hlediska hasičů se jedná o tzv. výpomoc složek Integrovaného záchranného systému, což samotní hasiči mohou bez jakýkoliv interních problémů vykázat.
Jiný kraj, jiný mrav!
Bohužel, ne v každém kraji je to tak jednoduché jak je psáno. V některých krajích si záchranáři hasiče volají na pomoc zcela běžně, někde s tím mají profesionální hasiči obrovský problém s odvoláním na to, že taková to pomoc není v jejich kompetenci.
Krajská redakce internetového deník ZprávyExtra.cz oslovila v nejmenovaném kraji samotné hasiče s dotazem, zda takto vyjíždějí na pomoc zdravotníkům, když mají obézního pacienta, kterého nejsou sami schopni snést do sanitky. „My tyto služby neposkytujeme. V našem regionu si toto musí pořešit záchranná služba sama,“ sdělil striktně na dotaz redaktora naší redakce jeden z pracovníků krajského Operačního střediska profesionálních hasičů. „Záchranáři se mohou obrátit například na republikovou policii nebo městské strážníky,“ doplnil pracovník hasičského Operačního střediska. V jiném kraji zase naopak hasiči sdělili, že bez problémů vždy vyjíždějí na žádost Zdravotnické záchranné služby, že s tím nemají sebemenší problém.
Otázka je, kde je zakopaný pes?! Tato práce je vždy o lidech a vždy záleží na tom, kdo jak z daných hasičů a na jakém Operačním středisku žádost záchranářů o pomoc vyhodnotí.
Některé krajské záchranky již začali do svého vozového parku nakupovat sanitní speciály tzv. sanitky XXL pro těžkotonážní pacienty.
Při reálné nosnosti transportních nosítek 130kg, nemocný, obézní pacient musí být převážen do nemocnice na podlaze sanitního vozidla, protože na nosítka se prostě nevejde! Ano, výrobce některých nosítek uvádí „velkým“ písmem na nosítkách informaci o tom, že jsou nosítka až do nosnosti úctyhodných 250kg, ale toto lze považovat pouze za jakýsi marketingový tah výrobce, realita je někde úplně jinde.
Zdroj: zpravyextra.cz
Související článek ze zhraničí
S převozem ženy vážící více než 200 kilo museli pomáhat hasiči
Copyright ©