Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

V dalších částech Jihočeského kraje přejde ZZS na setkávací systém RV

04.12.2013

V dalších částech Jihočeského kraje přejde ZZS na setkávací systém RV

 

Jihočeští záchranáři zřídí rendez-vous systém

v dalších oblastech

 

Jihočeská záchranná služba zavede v příštím roce výjezdový systém rendez-vous také na Jindřichohradecku a Českokrumlovsku. V těchto oblastech tato soustava posádek vozů se záchranářem a vozů s lékařem zatím nefungovala. Systém rendez-vous je při záchranářských pracích pružnější, umožňuje lékaři spolupracovat s několika posádkami. ČTK o tom informoval Radek Šíma z odboru kanceláře jihočeského hejtmana.

 

 „Rendez-vous systém jsme spustili zhruba před pěti lety na Českobudějovicku. Dva roky už funguje na Písecku, Strakonicku i Prachaticku a od 1. ledna 2013 také na Táborsku,“ řekla hejtmanova náměstkyně Ivana Stráská (ČSSD). Podle ní jde o metodu zefektivnění využití služby lékaře v terénu. Pro pacienty se stává mnohem lépe a rychleji dostupnější. „Svou roli při zavedení tohoto systému rovněž sehrál neustále stoupající počet výjezdů sanit, který na jihu Čech od roku 2005 vzrostl o polovinu. A v silách záchranářů už nebylo postavit odpovídající počet osádek s lékařem,“ řekl ředitel jihočeské záchranné služby Marek Slabý.

Letos záchranáři ošetřili téměř 70.000 pacientů. Přitom před deseti lety šlo o 30.000 lidí. „Dříve jsme byli uvázáni k jedné sanitě a během výjezdu bylo velmi obtížné se dostat k jinému případu. Řešilo se to velmi krkolomně, když například jedna sanita s pacientem vezla lékaře na nějaké místo, kde si přestoupil do jiné. Nebo jsme na ni museli čekat třeba někde na křižovatce,“ uvedl Slabý.

Záchranná služba, jejíž zřizovatelem je Jihočeský kraj, vyjíždí k případům z 28 stanovišť. Pro svou práci využívá šest desítek sanitních a sedm osobních vozů.

 

Zdroj: zdn.cz

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.