V ČR se změní pravidla pro záchrannou uličku na komunikacích, sjednotí se se zbytkem Evropy

12.04.2018

Po dvanácti letech zákonného zavedení tzv. záchranné uličky na víceproudých komunikacích míří v roce 2018 do Sněmovny pozměňovací návrh, který upraví pravidla, kterými se ulička tvoří.

Doposud totiž zákon v České republice odporoval okolním státům – ulička se tvořila mezi pravým jízdním pruhem a ostatními, zatímco ve zbytku Evropy mezi levým a ostatními.

Aktuální stav: Je-li v jednom směru jízdy tři a více jízdních pruhů, sníží vzájemný boční odstup řidiči vozidel v levém a středním jízdním pruhu nebo středních jízdních pruzích.

Nový stav: Jsou-li v jednom směru jízdy více než dva jízdní pruhy, vytváří se tento prostor mezi jízdním pruhem, který je nejvíce vlevo, a k němu přiléhajícím jízdním pruhem.

Změna by mohla vstoupit v platnost již na podzim. Zásadní výhodou bude především sjednocení pravidel s okolními státy, což uleví nejen zahraničním řidičům, ale také naopak těm našim při jízdě v zahraničí.

Samotný „akt“ tvorby záchranné uličky, která musí vzniknout už při vzniku kolony nebo při pomalé souběžné jízdě, však bude stále záviset na osvětě a chování účastníků silničního provozu.

Zdroj: pozary.cz