V budoucnu bude vyšší bezpečnost posádek LZZS

17.12.2009

V budoucnu bude vyšší bezpečnost posádek LZZS

Vrtulníky by se při pádu díky "airbagům" měly snést jako do vaty

Vědci si dlouho lámali hlavu s tím, jak zabezpečit zdraví posádky vrtulníku, tedy stroje, který je kvůli rychlé pomoci často nasazován v nevyhovujících povětrnostních podmínkách nebo létá nízko nad zemí. Nakonec se jim podařilo vyvinout zvláštní polštáře, jež mají v podstatě podobnou funkci jako airbagy v autě.

Dnes 9:44 – Hampton

Polštáře, které se podobají včelím plástvím, se při nárazu do pevné překážky, v případě vrtulníku tedy většinou při tvrdém přistání, vymrští a pohltí značnou část vzniklé energie. Síla působící na posádku stroje by tak měla být nižší.

Ve výzkumném centru NASA v virginském Hamptonu byl proveden jeden z prvních testů, při němž byla spuštěna kabina malého vrtulníku MD-500 z necelých 11 metrů k zemi. V momentě nárazu na beton se vypustily ochranné polštáře. Kabina byla během experimentu vybavena senzory, které najednou zachytily 160 různých údajů.

K testům posloužila část stroje americké armády, figuríny pilotů z fyzikální laboratoře a 73 metrů vysoká konstrukce, jež sloužila astronautům k nácviku přistání na Měsíci. Technická data pořízená díky těmto proprietám poslouží k dalšímu výzkumu a eventuálnímu vývoji ochranných prostředků použitelných v leteckém průmyslu.

novinky.cz