ÚSZS MSK v minulých dnech převzalo 24 nových sanitních vozidel

03.12.2011

ÚSZS MSK v minulých dnech převzalo 24 nových sanitních vozidel

V prostorách areálu ÚSZS a HZS MSK proběhla po poledni dne 29.11.2011 tisková konference a slavnostní předání nových sanitních vozidel, určených pro činnost záchranné služby v Moravskoslezském kraji. Akce se zúčastnili hejtman Jaroslav Palas, Josef Babka, člen Rady MSK, ředitel záchranné služby Roman Gřegoř, hosté a zástupci medií. Slavnostním předáním vrcholí projekt s názvem „Vozidla pro život“, spolufinancovaný Evropskou unií prostřednictvím Regionálního operačního programu NUTS 2 Moravskoslezsko.

Celkové náklady investované do projektu činí 53, 284 milionu Kč, z toho necelé čtyři miliony tvoří spolufinancování Moravskoslezským krajem.

"Evropská dotace 49 milionů korun na nová vozidla záchranné služby tvoří část z 278 milionů korun, které jsme zatím uvolnili na zkvalitnění zdravotnictví. Za zbylé peníze se nakupuje moderní vybavení nemocnic. Do roku 2013 máme pro tyto účely k dispozici ještě půl miliardy korun," uvádí David Sventek, ředitel Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko, kde přijímají hodnotí a proplácejí žádosti o evropské dotace.

Územní středisko záchranné služby MSK v současné době disponuje devětaosmdesáti zásahovými vozidly, která jsou rozmístěna na třiceti stanovištích. Pomoci pacientům je připraveno šest desítek výjezdových skupin. Sanitní vozidla jsou přitom vystavena značnému zatížení v každodenním provozu.

Část starších vozidel tvoří zálohu a jsou a používají se v případě poruch prvosledových nebo při situacích mimořádného a hromadného charakteru. Životnost těchto automobilů je počítána na maximálně šest let. "Vozový park záchranné služby vyžaduje průběžnou modernizaci, protože naše sanitní vozidla musí být v bezvadném technickém stavu a kdykoliv připravena okamžitě zasáhnout. Závisí na tom životy lidí", uvedl ředitel ÚSZS MSK Roman Gřegoř. "Nákup speciálně upravených vozidel je přitom velmi nákladnou záležitostí. Projekt Vozidla pro život umožnil v letošním roce uvést do provozu celkem dvacet čtyři nové sanitní automobily. Jejich nasazení a využití při naší práci zvýší nejen kvalitu, ale i bezpečnost a dostupnost přednemocniční neodkladné péče, kterou poskytujeme vážně nemocným či zraněným pacientům" dodal Gřegoř.

ÚSZS MSK sanitní vozidla obdrželo ve dvou vlnách během druhé poloviny roku 2011. Jde o užitkové automobily Volkswagen T5 a Mercedes-Sprinter, určené pro práci v režimu rychlé lékařské a rychlé zdravotnické pomoci. Součástí jejich výbavy v ambulantním prostoru je box pro terapeutickou hypotermii i ohřev infúzí. Novinkou je zádržný systém u nosítek, který poskytuje speciální, lépe tvarovanou matraci pěti bodový systém bezpečnostních pásů. Pro potřeby rendez-vous systému je součástí dodávky také jedno vozidlo Volkswagen Tuareg.
Část sanitek již slouží pacientům v „ostrém“ provozu od září, ostatní budou předány do užívání v nejbližších dnech.

PhDr. Lukáš Humpl
Tiskový mluvčí ÚSZS MSK