Přihlášení
Zapomenuté heslo
Křik, nepřehledná situace, kordony policistů. Před několika okamžiky přepadli ozbrojení pachatelé v centru města klenotnictví. Prodavačce nastříkali do obličeje pepřový sprej, z vitrín ukradli zboží a utekli. Na místo okamžitě vyráží také záchranáři, kteří v charakteristické žluté sanitce omráčenou ženu ošetřují.
Tohle byl nedávný incident z Teplic, který ukazuje, jak a kde všude jsou záchranáři potřební. Zasahují u trestných činů, dopravních nehod i běžných úrazů. „V roce 2016 evidovali krajští záchranáři 88 501 výjezdů, loni to bylo už 93 740 s tím, že podobné číslo se dá očekávat i letos,“ zmínil mluvčí krajských záchranářů Prokop Voleník.
Právě perfektní stav aut a moderní vybavení sehrává při dennodenních zásazích, podobně jako v Teplicích, klíčovou roli. V průběhu nadcházejících čtyř let proto Zdravotnickou záchrannou službu Ústeckého kraje čeká obměna vozového parku. Krajští radní posvětili nákup 66 nových sanitek.
„Stejně jako dopravní dostupnost je naší prioritou i zdravotnická záchranná služba, moderní vozy jsou nutností,“ podotkl náměstek hejtmana Martin Klika s tím, že cena zakázky na nové sanitky přesáhne půl miliardy korun bez DPH. Momentálně se připravuje výběrové řízení.
„Jde o postupnou obměnu vozového parku kvůli amortizaci. Aktuálně máme kolem 110 sanitek s tím, že 45 je denně v akci výjezdových posádek,“ vysvětlil Voleník.
Součástí „žlutých pomocníků“ jsou nejmodernější přístroje, které pomáhají zachraňovat lidské životy. Jsou to například monitory životních funkcí s možností defibrilace nebo transportní ventilátory. Podobné využili zdravotníci například při oživování dětí nadýchaných kouřem při březnovém požáru domu v ústecké lokalitě Předlice.
„V sanitkách jsou součástí vybavení například přístroje pro nepřímou masáž srdce, ve všech výjezdových vozech máme moderní diagnostické přístroje a technologie, monitory s možností přenosu záznamu EKG do kardiocentra, moderní a citlivé umělé plicní ventilátory a další potřebné vybavení, které zkvalitňují a zlepšují možnosti ošetření pacientů,“ popsal Voleník.
Záchranáři se také potýkají se zbytečnými výjezdy. V Ústeckém kraji stejně jako po celé republice zaznamenávají ročně stovky případů, kdy záchranka vyjede, aniž by to bylo potřeba. Někteří volající totiž své potíže zveličují, vymýšlejí si a dokonce operátorovi vulgárně nadávají nebo vyhrožují. Často tak nezbývá nic jiného než sanitku vyslat.
„Rozpoznat přes telefon závažnost celé situace je velice složité. Posádka mnohdy až na místě zjistí, že stav pacienta vůbec vážný není. Upozorňujeme tak, že nejsme žádné žluté taxi! Nastávají situace, kdy sanita zasahuje jinde, než kde jí může být potřeba,“ vylíčil Voleník.
Někdy také pacienti lékařům říkají, že kdyby jeli do nemocnice sami, budou dlouho čekat, kdežto se záchrankou prý přijdou na řadu hned. Někteří lidé sanitku podle šéfa Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR Marka Slabého vnímají jako snadný vstup do zdravotního systému, zejména v případě sociálně vyloučených skupin.
Finančně přitom výjezd záchranky není nic levného. Jedna jízda do 10 kilometrů vzdálené obce se při sečtení nákladů na naftu a personál vyšplhá i na tři tisíce korun. Zbytečné výjezdy pak záchranku v Ústeckém kraji stojí ročně miliony korun.
Dojezdové časy sanitky jsou dané zákonem z roku 2011. Dle statistiky záchranářů jsou ve městech a hustě obydlených oblastech průměrně do 7 až 8 minut, ve vzdálenějších lokalitách nebo v menších vesnicích 14 až 15 minut.
„Šanci na přežití vždy zvyšuje laická pomoc. Osoby, které jsou na místě s člověkem v ohrožení života, jsou naše prodloužené oči a prodloužené ruce. Právě oni tak mohou výrazně přispět k jejich záchraně,“ uzavřel Voleník.
Zdroj: decinsky.denik.cz
Sigmund
Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.
Copyright ©