Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Urgentní příjmy nemocnice buď vůbec nemají anebo jsou přetížené

03.03.2015

Urgentní příjmy nemocnice buď vůbec nemají anebo jsou přetížené

Urgentní příjmy nestíhají, pacienti čekají i hodiny na chodbě

 

Na ministerstvu zdravotnictví se začalo jednat o tom, jak by mohly vypadat urgentní příjmy v českých nemocnicích. Část z nich se potýká s potížemi při přijímání pacientů od záchranářů. Problémy s kapacitou mají například pražské nemocnice, lidé v některých případech musí čekat i hodiny na provizorních lůžkách na chodbě.

 

Záchranka tak v hlavním městě upozorňuje na odmítání akutních pacientů. Problém má vyřešit metodický pokyn, o němž jednali primáři nebo zástupci záchranek v pátek 20. února na ministerstvu zdravotnictví. „Odborníci se setkali nad metodickým návodem, který má za cíl pomoci. Jde o proces tvorby modelového návodu, jaké náležitosti by měl urgentní příjem splňovat,“ potvrdila jednání mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

„Metodický návod nebude právní normou, nebude tedy pro poskytovatele závazný ani vymahatelný. Návod bude určený jako orientační pomoc pro poskytovatele, kteří se rozhodnou rkonstruovat nebo nově zřídit urgentní příjem,“ dodala Čechová.

Dokument, o kterém se jedná, předpokládá, že urgentní příjem by měla mít každá nemocnice v Česku. Jeho součástí by mělo být vždy několik lůžek, na nichž by pacienti pobyli před přeložením na jiné nemocniční oddělení maximálně 24 hodin. Urgentní příjem by měl mít také vlastní operační sál, u větších nemocnic biobox s biovaky a v blízkosti plochu pro přistávání vrtulníků.

Součástí by mělo být operační středisko s telefonickou linkou pro veřejnost, intenzivní vyšetřovna pro pacienty ze sanit, vstupní recepce pro pacienty, kteří dorazí po své ose, s třídím centrem, jež rozhodne, jaký je zdravotní stav každého, a několik ambulancí. V nich by měli ordinovat internista, neurolog, urolog, lékař ORL, oční či kožní nebo gynekolog. V materiálu se hovoří také o psychiatrech.

Pokud by byl stav pacienta vážný a pacient má například mnohačetná poranění, na urgentním příjmu se vytvoří konzilium lékařů z jiných oddělení a klinik nemocnice. To zasedne i v případě hromadného neštěstí či živelné pohromy, kdy urgentní příjmy čelí v jednu chvíli náporu řady poraněných.

Koncepce také říká, že každý urgentní příjem by měl mít vlastní ultrazvuk, případně počítačový tomograf, a přístroje pro základní laboratorní vyšetření. 

 

Na přijetí pacienti čekají hodiny na chodbě

Koncepce přichází v době, kdy se zejména urgentní příjmy ve velkých městech potýkají s náporem pacientů a jsou na hranici kapacity. 

„V současné době probíhá u některých poskytovatelů akutní lůžkové péče v ČR přijímání nemocných vyžadujících neodkladnou péči a akutní péči bez kontinuity,“ upozorňují lékaři, kteří sestavili návrh fungování urgentních příjmů v ČR. „Plynulé předávání pacientů z přednemocniční neodkladné péče (od záchranky, pozn. red.) do neodkladné nemocniční péče je rozhodující pro úspěšné fungování celého systému,“ podotýkají odborníci.

Problémy například v Nemocnici Na Bulovce, kde pacienti musí na příjem čekat i hodiny na provizorních lůžkách na chodbě (více čtěte ZDE).

Vytížená je také kapacita oddělení Emergency v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). Koncem 90.let jím prošlo osm až deset tisíc pacientů. Loni to bylo už 40 tisíc pacientů za rok. Navíc leden letošního roku ukazuje, že by stonajících mohlo být ještě více. „Evidujeme oproti loňsku 15 až 20 procent nárůst,“ řekl iDNES.cz primář oddělení Emergency Pavel Kupka.

Proč počet pacientů narůstá, není jednoduché říci. Podle lékaře je jedna z možných příčin nárůstu zrušení třicetikorunového poplatku. Situaci ale zhoršuje zejména to, že lidé nadužívají záchrannou službu. „Zdravotní péče se u nás i celosvětově obecně nadužívá,“ podotýká Kupka s tím, že v Česku někdy fungují sanity jako taxi

Podle primáře si v noci lidé volají záchranku i k případů, kdy nejde o akutní stav. Na Emergency tak skončí třeba i banální viróza nebo dlouhodobá neřešená bolest ramene. „Lidé po převozu zdravotnickou záchranou službou jsou na Emergency od jedné do čtyř hodin dle vytíženosti ambulancí a priority ošetření. Kdyby své potíže řešili v ordinační době u praktika a specialisty, může je to stát více času,“ popisuje Kupka.

Více na idnes.cz

 

Sigmund

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.