Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Uprchlíci ubytovaní v detenčním zařízení opakovaně zneužívali ZZS SČK

06.11.2015

Uprchlíci ubytovaní v detenčním zařízení opakovaně zneužívali ZZS SČK

 

Uprchlíci zbytečně volali

středočeskou záchranku

 

Speciální nařízení ve vztahu k uprchlíkům musela přijmout středočeská záchranná služba. Běženci ubytovaní dočasně v detenčním zařízení poblíž Bělé pod Bezdězem měli možnost přivolat si tamním telefonem kdykoli záchranku. Zdravotníkům se ale stávalo, že vyjížděli zbytečně.

 

„Objevilo se několik případů zneužití. Na místo dorazila po zavolání o pomoc posádka, ale ukázalo se, že nikdo na místě zraněný nebo nemocný není,“ potvrdila Právu mluvčí středočeské záchranné služby Petra ­Effenbergerová.

Volající například vylíčil závažný stav svého dítěte nebo svůj a sanitka okamžitě vyrážela do uprchlického tábora. Při příjezdu posádky se ale nikdo k telefonátu neměl, všichni popírali, že by lékaře volali, a záchranáři marně hledali smyšlené pacienty.

Telefonáty ověřují 

Protože se tyto případy opakovaly, museli se podle toho záchranáři zařídit, aby nevyjížděly posádky se zásahovými vozy či sanitkami zbytečně a zdravotníci nebyli blokováni.

„Pokud přijímáme číslo z detenčního zařízení a volá tamní personál, pak se pravidla nemění, a jedná-li se o závažnou situaci, vyjíždíme,“ poznamenala  mluvčí.

„Pokud ale volají samotní klienti, pak musí operátoři zavolat zpět do zařízení a ověřit situaci u personálu, zda je tvrzení pravdivé,“ dodala ­Effenbergerová.

Bez pomoci přitom zadržení běženci nejsou. V uprchlickém zařízení je stálá služba a uprchlíci mají možnost být ošetřeni přímo na místě, případně je personál s policejním doprovodem převáží do mladoboleslavské nemocnice.

Radek Plavecký, Právo

Zdroj: novinky.cz

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.