Unikát v strednej Európe: V Košiciach postavili najmodernejšie školiace stredisko pre záchranárov

16.05.2021

Vymakané tréningové zázemie! Záchranná služba Košice (ZSKE) vybudovala unikátne školiace pracovisko so simulátorom zásahov pri veľkých nehodách či prírodných katastrofách.

Mladí budúci záchranári tak môžu trénovať jazdu sanitkou vo virtuálnej realite, oživovacie chvaty na realistických figurínach a následne na záznamoch z kamier za asistencie profesionálneho inštruktora vyhodnotiť svoj postup. Toto moderné stredisko je v rámci strednej Európy unikátne a podľa riaditeľa ZSKE Bystríka Muchu predstavovali náklady na jeho zriadenie 170-tisíc eur. Certifikované centrum poslúži všetkým zdravotníkom pôsobiacim vo sfére urgentnej medicíny.

„Čím viac si toho odtrénujú, tým sebavedomejšie dokážu postupovať v stresujúcich podmienkach. Práve preto sme v centre vystavali modelový dvojizbový byt, k dispozícii je aj kompletne vybavené sanitné vozidlo,“ uviedol riaditeľ pre poskytovanie zdravotnej starostlivosti ZSKE Ladislav Neubert. Všetky plochy monitorujú kamery a simulované zásahy potom môžu lektori spolu so študentmi analyzovať z rôznych uhlov a následne vychytať muchy a vycizelovať ďalší postup.

Skúšať môžu aj manévrovanie sanitkou v meste, ktoré trénujú na simulátore. Lenže nesedia pri tom na kancelárskej stoličke oproti monitoru, sú za volantom skutočnej sanitky, ktorú museli rozrezať na 16 častí a potom poskladať, aby ju dostali dnu. Okrem študentov stredných a vysokých zdravotníckych škôl a záchranárov, tu budú cvičiť zásahy aj policajti a hasiči.

Akú výbavu v centre nájdeme

• prístroj na umelú pľúcnu ventiláciu
  • automatický kompresný systém - simulátor
  • pomôcky na intubáciu pacienta