U pacientů s covidem jsou často první. Přesto záchranáři odměny zatím nedostanou

12.03.2021

Záchranáři jsou u pacientů s koronavirem často první, u poloviny z nich pak nevědí, zda onemocnění mají. Potýkají se také nedostatkem personálu, někteří se sami nakazili, jiní jsou v karanténě. Přesto je ale vláda zatím do slíbených odměn nezahrnula, nárok na ně mají podle vládou schváleného usnesení pouze zdravotníci.

Dopis prezidenta KZ ZZS ČR premiérovi Vlády České republiky

„Ve vládním usnesení zatím záchranky nejsou. Doufáme, že je to nedorozumění,” sdělil Novinkám mluvčí Královohradecké záchranky Ivo Novák, což potvrdila i mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

„Záchranáři nejsou v těch odměnách, které schválila vláda. Mělo by se to ale řešit. My bychom chtěli, aby pro ně odměna byla ve stejné výši jako za tu první vlnu, tedy až 120 tisíc,” sdělila Novinkám předsedkyně odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.

Řešit by se to podle ní mělo stejně jako u zdravotníků speciálním příspěvkem. „Měla bych kvůli tomu mít jednání příští týden s panem ministrem zdravotnictví Janem Blatným. Podporu zatím přislíbenou nemám,“ dodala.

Šéf resortu zdravotnictví je podle ní ale nakloněn zřejmě alespoň odměnám ve výši až 75 tisíc korun, stejně jako to mají slíbené zdravotníci.

Blatný k tomu na dotaz Novinek nereagoval.

U poloviny lidí nevědí, zda mají covid

Záchranáři jsou přitom u pacienta s covidem často první. Podle prezidenta Asociace zdravotnických záchranných služeb Marka Slabého pak má zhruba každý druhý až třetí člověk, ke kterému záchranáři vyjíždějí, koronavirus. V Karlovarském kraji to byl před časem dokonce téměř každý pacient.

„Liší se to v každém kraji,” uvedl pro Novinky.

V případě transportu lidí nakažených koronavirem záchranáři u zhruba poloviny z nich dopředu nevědí, že povezou pozitivního pacienta. „Zhruba u padesáti procent případů se jedná o zhoršení stavu pacientů s koronavirem, u další poloviny se to ukáže až po následných testech,” doplnil Slabý.

Jejich zátěž je extrémní

„Záchranáři si to zaslouží. Jejich zátěž je extrémní. Kromě výjezdů převáží také covidové pacienty v rámci republiky,” popsala Žitníková.

Zároveň jich také není dost, což se řeší přesčasy. Někteří z nich se nakazili koronavirem, jiní jsou v karanténě nebo mají jiné onemocnění.

„Pomoc studentů v tomto případě není možná. Posádky musí mít specializovanou způsobilost. Nejde poslat studenta k nahlášenému kolapsovému stavu. V terénu zajistit pacienta je extrémně složité,” vysvětlila Novinkám.

Zdroj+foto: novinky.cz

• Bc. Jaroslav Janský Reagovat 12.03.2021
    Pracovníci RZS si odmeny zaslouží jako první. Ve všech regionech jsou důležitější než některé obsažené nemocnice. Jezdí s pacientem třeba hodinu než se domluví s nějakou nemocnicí na příjmu. Mám osobní zkušenost 2 x mi zachránili zivot( 2x infarkt). Děkuji Vám všem že výborně pracujete.
  • Ivana Rovenská Reagovat 12.03.2021
    Vážení,ještě pořád si myslíte , že musíme trpně mlčet a nechat na sebe kydat ??? Není čas se razantně ozvat ??? Myslím,že dozrál čas se odtrhnout od krajů , potažmo od MZ ....jsme rovnocenná složka IZS , tak prosím se vším všudy. Co říkáte ????
    • Jan Žoha Reagovat 12.03.2021
      Když se vším všudy, tak se vším všudy. Pravidelné fyzické testy, psychologická vyšetření, omezení podnikání, zákaz členství v politických stranách, snížení základního tarifního platu na úkor výsluh a mohu ještě pokračovat.
    • Pepa Knedlík Reagovat 13.03.2021
      Vážená paní Ivanko,
      souhlasím s panem Žohou, služební poměr nejsou jen výsluhy, ale i povinnosti a omezení. Možná by bylo vhodnější svou energii směřovat k podpoře získání infekčního příplatku, který ZZS stále nemají přiznán, kolegové z komory to jistě ocení :)
  • Zdeněk Mareš Reagovat 12.03.2021
    Odměny žádné, příplatky za práci v OOPP žadné, benefity žádné, výjezdy nárust o skoro 100% z toho 60% covid+. Je vidět jak si koho kdo važí, doufám že odměny budou stejné jak minulý rok a budou v podstate záchrannáři bez výplat za červen kdy se vypláceli odměny.