Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

TÝDEN č. 29/2014 – Sanitky smrti a návod, jak se zbavit pacienta

21.07.2014

TÝDEN č. 29/2014 – Sanitky smrti a návod, jak se zbavit pacienta

Sanitky smrti

 

Proč při převozu umírají lidi

Návod: Jak se zbavit pacienta

 

Foto: časopis týden

 

Pro čtenáře, kteří nemají profil na sociální síti facebook, jsem objevil a pouze „sprostě“ překopíroval zajímavé čtení. Text ve čtenáři znalém prostředí zdravotnictví vyvolá všechny možné emoce. Jedná se o reakci na nedávné a mediálně dobře známé problémy s předávání pacientů  v Praze. Ponechávám to v naprosto surovém stavu bez jakéhokoliv komentáře.

 

Osoba XY, znalá dění okolo pražské záchranky zajímavě glosuje novinové články... doporučuji! Poslední část dnešní trilogie... 
XY:


"Aktuální číslo časopisu Týden.

Kriste pane... Takže od začátku: "S pražskou záchrankou máme takovou zkušenost, že hruba padesát procent těch lidí, které přivezou na modrých světlech, po dvou hodinách odchází domů," vystoupil rozhořčeně šéf motolské nemocnice Miroslav Ludvík... Vopravdu, Ludvo? Hele, ty pako, já jsem ten poslední, kterej by tvrdil, že nevozíme i banality, ale ten tvůj štěk je leda k hovnu - pacient po kolapsu například - to je ale jasný, že jde od vás po 2 hodinách domu, ne? Po tom, co mu teda vezmete krev, necháte vykapat náma bodlou infuzi a opakovaně mu měříte fyziologické funkce, že. Na což my jaksi nemáme prostředky ani čas, gumo! Léčenej a střízlivej a nezraněnej epiletpik po záchvatu - 2 hodiny a odchází. Má ho záchranka v autě 2 hodiny observovat, ty demente?! Diabetik po hypoglykémii - 2 hodiny a odchází. Mimochodem je děsně legrační, jak se nás internisti ptaj "Proč jste ho vůbec přivezli, když jste ho zaléčili?" a pak si ho tam 2 hodiny nechaj, naberou mu krevní obraz a opakovaně mu tu glykémii kontrolujou. Proč to děláte, když je zaléčenej? 

Jenom tak z legrace - krásné věty: "Jedno je každopádně jisté. Umírají lidé." ... No... Řečeno s Forrestem Gumpem: "It happens..."

Primář urgentního příjmu v Motole, pan Zika: "Před třemi týdny nám přivezli člověka s požadavkem na neurologickou JIP. Víte, jak skončil? Nechali jsme ho odvézt na psychiatrii s akutní schizofrenií." To jsou ale kreténi, ty "saniťácí", viď Zikáčku? A jenom tak pro kontrolu, aby i laická veřejnost věděla: Co u vás proběhlo za vyšetření? CT mozku? Krev? Měli jste o něm záznamy v kompech? Zjišťovali jste na psychiatrii jeho anamnézu? Po tom, co jste vyšetřovacíma metodama, kterejma my nevládneme, vyloučili tu neurologickou patolu? Tomuhle se řiká rána pod pás - fuck you bitch!

Celá část článku uvozená nadpisem "Povyk kvůli opilci" - skvělá práce, já tleskám. Takže posádka nabrala ožralou madame, u který bylo podezření i na intoxikaci léky. To se tak stává. Někdy nám to řekne ta vylitá váza, někdy je tak našrot, že nám to neřekne a kolem se válej prázdný platíčka od léků. Well well well, my to kurva asi v terénu nerozseknem, že jo? Jak asi? Šest nemocnic jí odmítlo, sedmá jí přijala a na základě krevních testů zjistila, že je jenom opilá. Hm. Kdyby nebyla, kdyby v sobě měla ty léky, co já vim, třeba 20 paralenů, tak je třeba dneska mrtvá. Nebo dialyzovaná. S játrama na kaši. My jaksi v těchto případech musíme předpokládat tu horší variantu, kdybychom postupovali opačně, to by teprva bylo těžce poškozenejch nebo i mrtvejch pacientů. To je asi jasný každýmu, kdo nemá hlavu vraženou do řiti až po sedmej krční vobratel!

"U dveří pavilonů Nemocnice Na Bulovce se občas odehrávají neuvěřitelné scény, lékaři ale vždy vycházejí záchranářům vstříc snad ze strachu, aby se druhý den neobjevili v novinách." Prosim, vole, doprdele?! Cože?!

"Začali nám vozit pacienty s infarktem na neurologii. My je neodmítáme. Poté co je převezmeme od záchranářů, dopravíme je sami na internu," uvedl mluvčí Bulovky Martin Šálek. Prosim, vole, doprdele, ty vocase?! Cože, vole?! Proč bychom to asi dělali? To, že se občas může infarkt odvézt na neurologii nepopírám, to je ovšem znovu a znovu a znovu až do posrání problém neexistence urgentních příjmů. Ostatně našeho kolegu měli ty hovada na Bulovkový neurologii s infarktem 4 dny, než na to přišli a se srdcem na haši ho odeslali na kardiologii. Na kardiologii, ty mentále, tam patří infarkt.

A k těm fotkám z Bulovky: Záchranáři si kupují kávu, zatímco těžce nemocný pacient leží na nosítkách. Neleží. Pacient už to nemohl vydržet a nutně musel čůrat. Ano, za těma kafomatama je WC. "Než se sanitka rozjede, zvládnou ještě cigaretu." Cigaretu zvládla lékařka, chlapci vzadu pracovali, protože transport nezačíná po zasunutí nosítek do auta. A řekl bych, že si dala tak pár prásků, než vyrazili a ne cigaretu. Mimochodem v autech se nekouří 

"Z baru nám přivezli slečnu, že ji strašně bolí nohy a nemůže chodit. Tady jsme zjistili, že si koupila nové boty, které jí tlačí." Doprdele práce kurvafix! Bude někdo řešit, že si ta pizda na tohle zavolá záchranku?! Dal Motol podnět pojišťovně, aby po ní chtěla uhradit výjezd i vyšetření v Motole? Nebo se usmáli a hotovka? Už se těšim, až zase od půlky listopadu nebude na onkologickou péči, protože dojdou prachy. Na tohle si potom vzpomeňte.

K pohoršení vrchní sestry urgentního příjmu v Motole, paní Černé k tomu, že se vozí píčoviny - ano, ano, ano, ano, vozí, paní Černá. A dle zákona o záchranné službě musí tato vyjet pro pacienta, který na nahrávanou linku 155 řekne, že chce sanitku. No matter what. A ti vychcánci to vědí a taky to využívají. A když si přejí odvoz do nemocnice, tak taky můžem prakticky jenom sklapnout držky a odvézt je tam. My ten zákon nepsali, to ti psychopati v parlamentu a na ministerstvech, to nevíš? Mimochodem, paní Černá, když jste takhle vostrá do médií, jste takhle vostrá i na ty vychcánky, co je vozíme? Odmítáte je ošetřit? Protože když to chcete po nás, asi je můžete odmítnout i vy, ne? Příklad paní Černé: "Jindy přivezli dámu, které se odloupnul gelový nehet. Dali jsme jí na to dezinfekci a poslali domů. To přece pozná i naprostý laik, že v sanitce nemá co dělat," zlobí se vrchní sestra Černá. Jo takhle, takže my jsme idioti, že to po telefonu naberem, jedem pro ní, odvezeme jí k vám a vy jste skvělý, že jí to ošetříte a pošlete jí domů. Tady něco nevychází. Tak znova - dali jste podnět na pojišťovnu, že by to paní měla uhradit celé z vlastní kapsy? Zeptali jste se jí, jestli náhodou neni ale uplně debilní, že si na tohle volá ZZS? Asi ne, co?

Hodnocení posádek touhle paní, to už je jenom hnus, hnus, hnus. Kolik já slyšel historek od lidí, kteří měli ten pech, že prošli Motolskou traumačkou, bych blil.

Závěrem: ZZS HMP není dokonalá. Její posádky leckdy stojí za vyližprdel. Ostatně jako v jakýkoliv jiný firmě/nemocnici/záchrance. Je poněkud zarážející, že vrchní sestra urgentního příjmu, tamní primář, ředitel největší nemocnice v zemi, ministr a další nevědí, co je cílem každé ZZS. Co cílem není: stanovovat přesné diagnózy. Rozhodovat v terénu s tonometrem, pulsním oxymetrem, glukometrem a EKG, jestli pacient patří na internu/neurologii/chirurgii/urologii/gynekologii/kožní/ortopedii/plastickou chirurgii/jestli je spíš na metabolickou JIPku nebo na JIPku interní. Tím spíš ne, když tato oddělení fungují trošku jinak a starají se o trošku jiné pacienty nemocnici od nemocnice. Cílem ZZS je poskytovat rychlou a profesionální přednemocniční neodkladnou péči, pacienty v rychlosti vyšetřit, zajistit, případně zaléčit (pro tupé hlavy - zaléčit není vyléčit) a transportovat do pokud možno blízké nemocnice, kde bude oddělení urgentního příjmu s širokou možností diagnostiky a s personálem, který rozumí tomu, že záchranná služba a záchranáři dělají jinou práci než nemocnice a tamní personál. Josef Hympl, Tomáš Menschik, totiž autoři tohohle článku, kterej je tak leda k hovnu a totálně mimo mísu: vyserte se na to, kluci, když tomu nerozumíte. Tímhle situaci jenom znepřehledňujete.

A pro autora titulní strany Týdne: chcípni na mor, hlavo vydlabaná.

Uf. A z mé strany dosti. A to považte, že již nejsem tím cholerikem, jímž jsem býval."

Komentáře k článku
 • Drahomír Sigmund Reagovat 22.07.2014
  Předchozí komentář jsem odstranil pro vulgarity a účelový email. I když v textu článku jsou také vulgarity (zvažoval jsem zdali jej zde dát), tak jsem je tam nechal, protože jsem nikterak nechtěl zasahovat do autentičnosti zkopírovaného sdělení.


  Případné komentátory žádám, aby svá sdělení psali bez vulgarit, bez sprostých slov, jak vždy bylo na našem webu zvykem. Děkuji
 • Štěpán Kušnierik Reagovat 22.07.2014
  Když pominu trochu "ocasoidní formu" (ikdyž nezastírám, že jsem se u některých pasáží při čtení upřímě od srdce zasmál), tak je to napsané docela výstižně.
  Smutné mi příjde, že mnozí znás, co vystudovali záchranáře a jako já od praxe během školy v sanitce neseděli a pracují v nemocnicích na urgentních příjmech, ARO a resuscitačních lužcích různých odborností byli natolik "špitalizováni", že už na klasické problémy ZZS (i) s neindikovanými výjezdy především pro posádky RZP zapomněli. Místo aby se při diskusích tito lidé racionálně zastali svých kolegů, co dělají práci v terénu, přejímají rétoriku lidí, kteří ve voze ZZS nebyli vůbec a nebo když se jim něco stalo.
  Na druhou stranu záchranářům, kteří nikdy "v baráku" nepracovali a nebo měli to štěstí, že se před nějakou dobou na záchranku dostali, zase nejsou ochotni naslouchat názorům, že naše nemocnice nejsou prostě nafukovací a někdy nad ránem není z praktického ani lidského hlediska možné propustit pacienta, aby bylo možné příjmout něco od ZZS. Určitě můžeme ještě lidi uložit na chodbách a čistících místnostech, ale nechme si tuhle variantu třeba na hromadná neštěstí opravdu velkých rozměrů :-) Většina lidí, co se tématikou spolupráce nemocnic a záchranek zabývá, jsou bohužel lidé, kteří se nachází na jedné straně barikády a potřeby, povinnosti a problémy druhé strany buď nezná nebo je ze své neznalosti (spíše nezkušenosti) nepokládá za tak podstatné.
 • Lucie Plachá Reagovat 25.07.2014
  Já myslím, že s našimi volajícími je to trochu jako s cigaretami. Dovolím si jedno přirovnání a jednu malou drzou hypotézu.
  Nejdřív to přirovnání: stát v zájmu zdraví občanstva chystá \"protikuřácký zákon\" a vůbec, různýmy přeopatrnými metodami předvádí nesouhlas s kouřením. Přeopatrnými, protože ubyli-li by skutečně kuřáci, ubylo by v rozpočtu spoustu peněz. Dovoz cigaret, jejich výrobu a distribuci tedy stát nezakáže. Vím, že tohle všichni víte.
  A teď naši pacienti (zde už je to přirovnání): představte si, že pojišťovny náhle změní strategii a místo výkonových sazeb za \"kilometry a čtvrthodiny\" zavedou nějaký druh paušálu (a že už to tu bylo) - fixní peníze pro krajskou záchrannou službu vypočítané s ohledem na zalidnění, dosavadní výjezdovost, morbiditu... co já vím. Posádka sedící celý den doma vydělá ze všech nejvíc, protože nic neprojede a nespotřebuje.
  Opravdu si upřímně myslíme, že by záchranky to současné \"pacient volá, tedy nás chce, je jedno proč, jedeme\" časem nepřehodnotily? Dvě třetiny rozpočtu krajských ZZS stejně nepochází od zdravotních pojišťoven, že, takže by se toho moc nezměnilo, že... -
  O co, že přehodnotily!


  PS: autor komentáře je drsoň, už je to ale tak, že tahle naše práce poutá výrazné a složité osobnosti. A také ty zdvojené až ztrojené ;).

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.