Třinácté stanoviště RV ve Středočeském kraji se základnou v Mělníce

06.05.2014

Třinácté stanoviště RV ve Středočeském kraji se základnou v Mělníce

Záchranná služba v Mělníku zahájila provoz rendez-vous

Ilustrační foto: ZZS SčK

Středočeská záchranná služba oficiálně zahájila provoz rendez-vous systému v Mělníce. Jde už o třinácté stanoviště v kraji, kde systém umožňující samostatný a rychlejší příjezd lékaře k případu funguje. ČTK to sdělila mluvčí středočeských záchranářů Tereza Vojtová.

Systém rendez-vous se už několik let zavádí plošně po celém kraji. Spočívá v tom, že lékař s řidičem vyjíždějí k případům samostatně speciálně vybaveným osobním vozem.

„Lékař ve voze rendez-vous stihne během dne vyjet k většímu počtu pacientů než v klasickém sanitním voze. Díky tomu, že se pohybuje v samostatném voze s řidičem, nemusí se vázat na posádku ve velké sanitce anebo se k ní může naopak při závažných stavech přidat,“ uvedl ředitel záchranné služby Martin Houdek.

Nové vozidlo bylo od 1. března ve zkušebním provozu a zasahovalo například u případu náhlé zástavy oběhu ve vzdálené vesnici na Mělnicku. Na místo stihlo dojet o více než minutu rychleji než velký sanitní vůz. „V případech zástavy oběhu může být každá vteřina rozhodující. Zavedení systému rendez-vous znamená přínos pro celé Mělnicko. Občanům bude k dispozici další záchranářské vozidlo, které rychle dopraví lékaře všude tam, kde je to potřeba, a umožní jeho větší flexibilitu v terénu,“ řekl primář záchranné služby pro okres Mělník Zdeněk Tlustý.

Rendez-vous systém už funguje v Příbrami, Vlašimi, Zbraslavicích, Brandýse nad Labem, Benešově, Říčanech, v Berouně, Kolíně, Kutné Hoře, Hostivici, v Mladé Boleslavi a Kladně. V roce 2013 posádky rendez-vous v kraji zasahovaly u 23.435 případů. Jejich počet každoročně stoupá. Celkem má záchranná služba v kraji 38 výjezdových základen.

Název systému vznikl z francouzského výrazu rendez-vous a znamená schůzku, setkání. Podstatou je hustá síť stanovišť rychlé pomoci, takzvaných velkých aut, v nichž pracuje střední zdravotnický pracovník (sestra nebo záchranář) a řidič záchranář, oba proškolení v řešení akutních stavů. Na vybraných stanovištích, daných počtem obyvatel a geografickou polohou oblasti, je stanoviště rendez-vous, takzvaného malého vozu. Jeho posádku tvoří lékař záchranné služby a řidič záchranář.

Podle charakteru obtíží pacienta operátorka vysílá vůz rendez-vous s lékařem, vůz RZP se záchranářem nebo oba najednou. Lékař pacienta vyšetří a ošetří a podle zdravotního stavu rozhodne, jestli má být převezen do nemocnice. Tam ho převeze posádka velkého vozu. V případě závažného ohrožení zdraví pacienta doprovází do nemocnice lékař. Případů, kdy lékař doprovází pacienta až do nemocnice, je méně než 20 procent. Nyní, po zavedení nového systému, může lékař místo zbytečného doprovodu pacienta do nemocnice vyjet k dalšímu pacientovi v tísni.

ČTK