Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Třikrát z Msk - Rescue pohár 2011, Dny NATO 2011 a cvičení složek IZS

29.09.2011

Třikrát z Msk - Rescue pohár 2011, Dny NATO 2011 a cvičení složek IZS

Rescue pohár 2011 – záchranáři budou
soutěžit v Ostravě




Ve čtvrtek 29.9. se v Ostravě uskuteční druhý ročník soutěže Rescue pohár ředitele ÚSZS MSK. Metodického zaměstnání se zúčastní šestnáct posádek Územního střediska záchranné služby Moravskoslezského kraje.

Soutěž bude probíhat v areálu ZZS a HZS v Ostravě-Zábřehu (Výškovická 40) a přilehlém okolí. Záchranáři změří své profesní dovednosti na šesti stanovištích, kde budou řešit různé situace – náhlá onemocnění či úrazové stavy. Konkrétní podobu úkolů dopředu samozřejmě nelze prozradit.

Podobně jako loni, budou i tentokrát soutěžit posádky rychlé zdravotnické pomoci. Půjde tedy o dvoučlenné týmy. Právě ony bývají často na místě události u pacienta jako první a poskytují profesionální odbornou pomoc ještě před příjezdem lékaře.
Novinkou je však účast interventů ÚSZS MSK. Jde o záchranáře, kteří jsou připraveni k poskytnutí psychosociální podpory zasaženým, zejména osobám na místě zásahu, příbuzným, svědkům… Interventi budou na vybraných stanovištích rovněž rozvíjet své odborné dovednosti.

Upozornění pro zástupce medií:

Media budou mít přístup do areálu v doprovodu pověřené osoby. Bude možno navštívit všechna stanoviště, pořizovat obrazové i zvukové záznamy.
Pro účast je nutné mít rozlišovací vestu s označením.
Zájemci z řad medií budou vyzvednuti v 11 hodin z recepce (boční vchod na konci budovy, projdete kolem výjezdových stání vozidel HZS a ZZS.



Záchranáři ÚSZS MSK se účastnili akce Dny NATO 2011



Záchranáři Územního střediska záchranné služby Moravskoslezského kraje se ve dnech 24. a 25.9. účastnili Dnů NATO 2011, které se konaly v areálu letiště Mošnov. Jejich přítomnost však neměla jen účel prezentace, nýbrž i aktivního poskytování kvalifikované pomoci v místě akce.

Pro případ zdravotních obtíží návštěvníků byla k dispozici tři plně vybavená sanitní vozidla a samozřejmě i jejich posádky. Další sanitka se účastnila coby ukázková v rámci statické části programu, ale byla po celou dobu k dispozici a také ona musela v průběhu víkendu zasahovat.

Záchranáři v průběhu soboty a neděle ošetřili necelé dvě desítky pacientů. Jednalo se spíše o drobnější úrazy, alergické reakce či kolapsové stavy. Nezaznamenali jsme případ, kdy by v místě konání došlo ke zdravotnímu postižení, jež by přímo ohrožovalo lidský život.
Na letišti Leoše Janáčka byl během víkendu redislokován i vrtulník letecké záchranné služby, jehož domovský heliport je normálně v Ostravě-Zábřehu. Jeho posádka nemusela v místě konání akce zasahovat, byla však odvolána k zásahu v terénu.
Letečtí záchranáři v sobotu i v neděli předvedli návštěvníkům v rámci programu ukázku své speciální činnosti, a sice slanění posádky z paluby vrtulníku s následným ošetřením a zajištěním pacienta a transportem z místa zásahu v podvěsu na třicetimetrovém laně.
V rámci statických ukázek představili záchranáři svou práci a vybavení. Ve stanu probíhala projekce s informacemi o záchranné službě. Návštěvníci si mohli vyzkoušet resuscitaci pacienta na modelech, a to za odborného dohledu záchranářů. Za velmi živého zájmu návštěvníků probíhaly také komentované ukázkové resuscitace nebo záchrana a ošetření pacienta s poraněním páteře. K vidění byla také práce operátorů zdravotnické záchranné služby. Během obou dní konání akce bylo ve stanu i v prostoru před ním neustále množství zájemců, kterým se záchranáři trpělivě věnovali. Vysvětlovali, předváděli někdy zodpovídali i nečekané otázky.

Děti, ale i dospělé zaujaly plyšové postavičky Kryštůfka záchranáře, kteří jsou díky společnosti Kapitol, a.s. nově součástí výbavy sanitních vozidel ZZS. Hračka je určena pouze dětským pacientům na palubách sanitek, návštěvníci si však mohli odnést alespoň informační leták o postavičce a projektu, stejně jako samolepku s vyobrazeným Kryštůfkem.

Poskytnutí laické první pomoci v situaci náhle vzniklého a život ohrožujícího zdravotního problému je pro přežití pacienta mnohdy klíčové. Pracovníci záchranné služby proto příležitosti Dnů NATO využili také k výukovým a preventivním účelům, zaměřeným směrem k laické veřejnosti. Vzhledem k zájmu, který jejich prezentace vzbudila, považují záchranáři svou účast za velmi úspěšnou.



Záchranáři se zúčastnili cvičení IZS na Frýdecko-Místecku



Dne 15.9.2011 nacvičovaly posádky záchranné služby zásah při likvidaci hromadného neštěstí, a to v rámci účasti na cvičení složek IZS, jež se odehrálo v dopoledních hodinách na letišti u Frýdlantu nad Ostravicí. Společného zaměstnání se zúčastnily výjezdové skupiny územního odboru Frýdek-Místek a na místě pracovalo sedmnáct záchranářů.

Námětem cvičení byla havárie letounu, který se zřítil při pokusu o nouzové přistání na letišti Frýdlant nad Ostravicí. Dvě desítky účastníků nehody představovali figuranti, z nichž čtyři pád letounu nepřežili a většina dalších byla vážně zraněna. Posádky ZZS ošetřovaly simulovaná poranění končetin, páteří, popáleniny a řadu dalších. U značné části postižených se jednalo o vícečetná zranění, tzv. polytraumata.

Mezi úkoly záchranné služby na místě takového neštěstí patří v prvé řadě třídění zraněných a jejich ošetření, což je v případě hromadného neštěstí velmi obtížná záležitost. V úvodních desítkách minut po vzniku události totiž obvykle počet postižených mnohonásobně převyšuje množství zachránců. Rychle detekovat, kdo ze zraněných vyžaduje okamžitou péči, a u kterých pacientů může být naopak pomoc odložena, je proto velmi důležité.

Postižení jsou soustředěni na shromaždiště zraněných, kde je také přivezen v dostatečném množství potřebný zdravotnický materiál a pracují zde záchranáři. Vedoucí lékař po provedení potřebného ošetření následně rozhoduje o prioritách vzhledem k transportu zraněných a ve spolupráci s krajským zdravotnickým operačním střediskem pak o směrování pacientů do zdravotnických zařízení. Ani v tomto kroku nesmí být postup živelný, či náhodný, protože špatné rozhodnutí může znamenat další ztráty na lidských životech.

V neposlední řadě jde také o nácvik společného postupu a spolupráce jednotlivých složek záchranného systému. Každá z nich sice plní své úkoly, ale musí při tom velmi dobře spolupracovat. V opačném případě by zásah postrádal efektivitu a šance na záchranu postižených by se velmi snižovala.

Je tedy zřejmé, že nácvik postupu u hromadného neštěstí je velmi důležitým bodem v dalším vzdělávání záchranářů. Akce jako bylo včerejší cvičení jsou proto nedílnou součástí profesionálního života pracovníků záchranné služby a zaměstnanci ÚSZS MSK se jich pravidelně účastní.


PhDr. Lukáš Humpl
Tiskový mluvčí ÚSZS MSK

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.