Tonoucí zmizel pod hladinou u jezu, skočil pro něj kolemjdoucí lékař záchranky Tomáš Havel

24.07.2020

Na řece Malši v Českých Budějovicích se ve středu málem utopil starší muž. Do potíží se dostal při koupání na Malém jezu, odkud nedokázal vyplavat na břeh a upadl do bezvědomí. Z vody ho vytáhl kolemjdoucí lékař s dalšími svědky.

Událost se stala na jezu, který je oblíbeným místem ke koupání. Několik lidí se tam ale v minulosti dostalo do potíží a některé případy končí utonutím. Poslední vážný incident se stal ve středu v podvečer.

„Starší muž se dostal do propusti, takzvané šlajsny, a skončil v bubnu pod jezem. Měl problém vyplavat ven,“ vysvětlil ředitel jihočeské záchranné služby Marek Slabý.

Z vodního válce se tonoucí na chvíli dostal, nedokázal ale doplavat ke břehu a zůstal v bezvědomí pod hladinou. Shodou okolností byl v tu chvíli u řeky i lékař jihočeské záchranky.

„Držel jsem v ruce kladívko připravený uvolnit záchranný kruh. Už to vypadalo, že to ten člověk zvládne a najednou asi tři metry od břehu zmizel pod hladinou. Nedalo se nic dělat. Musel jsem do vody pro něj,“ popsal situaci doktor Tomáš Havel.

Ten nakonec tonoucího přitáhl ke břehu a s pomocí dvou mladých mužů ho vytáhli ven. Tomáš Havel pak zahájil nepřímou srdeční masáž a za tři minuty se mu podařilo obnovit základní životní funkce.

„Mezitím na místo dorazily posádky záchranné služby a převzaly si pacienta do své péče. Po poskytnutí nezbytné přednemocniční péče byl muž ve stabilizovaném stavu transportován na urgentní příjem českobudějovické nemocnice,“ doplnila mluvčí jihočeských záchranářů Petra Kafková.

V letošní sezoně to byl již šestý případ tonutí v Jihočeském kraji. Podle Slabého by lidé měli být letos obzvlášť obezřetní.

„Na rozdíl od uplynulých let jsou řeky plné vody, která se přes jezy opravdu valí. Utopit se v řece tak není problém a nejen vodáci by měli být ostražití,“ upozornil.

Zdroj: idnes.cz