Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Téměř všechny kraje pořídily desítky nových sanitek. Teď 18 ks ZZS ZK

26.11.2015

Téměř všechny kraje pořídily desítky nových sanitek. Teď 18 ks ZZS ZK

Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje má 18 nových sanitek

 

ZLÍNSKÝ KRAJ – Celkem osmnáct nových, moderně vybavených, sanitek začne ode dneška jezdit po Zlínském kraji. Pořídila je Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje s pomocí dotace z Integrovaného operačního programu. Nákup spolufinancoval Zlínský kraj.

 

„Nové sanity umožní obměnu téměř jedné třetiny vozového parku. Dojde tím, ke zvýšení technické úrovně, zvýšení bezpečnosti a také, a to zejména, námi poskytované neodkladné péče. Sanitky budou celoplošně rozmístěny na téměř všechny výjezdové základny,“ řekl při slavnostním zahájení Josef Valenta, ředitel Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje. „Sanity jsou vybaveny moderní technikou, která umožňuje poskytování informací o pacientovi přímo na místě zásahu, informace o předchozím stavu pacienta, o jeho diagnózách. Dlouhodobě nám také chyběla informace o osudu pacienta. Dnes budeme schopni si tyto informace vyžádat z informačních systémů některých nemocnic,“ doplnil Valenta. Ještě před příjezdem sanity mohou lékaři dostat informaci např. o užívaných lécích, alergiích apod. Dále záchranáři budou moci ještě před příjezdem do zdravotnického zařízení předat budoucímu ošetřujícímu lékaři informace o zdravotním stavu ošetřovaného přímo ze sanitky. S pomocí systémů budou záchranáři následně znát i informace o dalším vývoji zdravotního stavu pacientů a mohou se tak utvrdit o správnosti určení pracovních diagnóz atd., což zjevně bude zvyšovat jejich erudici. 

Pořízení 18 sanitek přišlo celkově na 60 milionů korun. Z evropských peněz bylo financováni 51 milionů korun. Zbývající část financoval Zlínský kraj. Kromě sanitek bylo pořízeno také 35 tabletů a 35 tiskáren pro využití v sanitních vozidlech a technologie zajišťující funkční služby e-Health pro Zdravotnickou záchrannou službou Zlínského kraje - HW pro komunikační uzel ISAC v počtu 2 kusy (do Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje p.o. a  Krajské nemocnice Tomáše Bati, a.s.), SW pro komunikační uzly, které jsou napojené na projekt eMeDocS

„Jsem rád, že jsme se zde sešli také ti, kteří vědí, co to znamená říct si o kofinancování takového projektu z evropských peněz. Pořád existují rizika, že poskytnutá dotace se bude vracet. Proto jsem rád, že kontrola, která u tohoto projektu proběhla, byla v pořádku,“ řekl Stanislav Mišák, hejtman Zlínského kraje. „Pořízení nového vozového parku ovšem není pouze o technickém stavu vozidel, je to i o jeho vybavení a také personálu, který se o vše stará a je přítomen na místech, kde je právě potřeba. Zlínský kraj jako zřizovatel může být na Zdravotnickou záchrannou službu hrdý,“ doplnil hejtman. Slavnostního předání 18 sanit do užívání se zúčastnil také Lubomír Nečas, náměstek hejtmana odpovědný za oblast zdravotnictví.

 

Renata Janečková
tisková mluvčí
Krajský úřad Zlínského kraje
577 043 190, 731 555 161
renata.janeckova@kr-zlinsky.cz

 

Zdroj + fotogalerie kr-zlinsky.cz

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.