Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Tarifní platy zdravotníků se od ledna 2021 zvýší o 10%

11.10.2020

Tarifní platy zdravotníků se od ledna 2021 zvýší o 10%

 

 

Tarifní platy zdravotníků porostou příští rok o deset procent. ČTK to řekla předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. Původní požadavek odborů byl 15 procent, s kompromisem jsou ale odboráři spokojeni. Navýšení je podle Žitníkové výraznější než loni, kdy dostali plošně 1500 korun.

 

 

Průměrný měsíční výdělek lékaře v akutní lůžkové péči by měl podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky zveřejněných letos dosáhnout 88.312 korun, zdravotní sestry 47.498 korun. Průměrná mzda v celém Česku činila ve druhém čtvrtletí letošního roku 34.271 korun.

„Není možné rozdílné navýšení pro sestry ve zdravotnictví a v sociálních službách. Proto jsme souhlasili s deseti procenty pro oba sektory,“ uvedla Žitníková. Platy ve státních nemocnicích a sociálních službách podle ní upraví ministerstvo práce (MPSV) v nařízení o odměnách ve veřejném sektoru.

Platy a mzdy ve zdravotnictví vycházejí z úhradové vyhlášky, kterou ministerstvo upraví, jak se budou v roce 2021 rozdělovat peníze vybrané z veřejného zdravotního pojištění. Hotová má být do konce října, podle Žitníkové ji ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) nechal kvůli růstu platů přepracovat. „Vyjednávání o platech vychází z rozpočtu na příští rok, který ještě nebyl schválen,“ zdůvodnila Žitníková, proč jsou jednání o odměnách zdravotníků každý rok problematická.

Jistotu, že jejich tarifní platy o desetinu vzrostou, mají podle ní jen zaměstnanci příspěvkových organizací ministerstva, na které se vztahuje nařízení MPSV. U ostatních zřizovatelů, jejichž nemocnice jsou akciovými společnostmi, například krajů, obcí nebo i soukromých, musí o navýšení se zřizovateli odbory dál jednat. Rozdíl mezi platem sester ve státních nemocnicích a mzdou v krajích nebo u jiných zřizovatelů je podle Žitníkové až 10.000 korun, o než berou sestry v menších nemocnicích méně.

Příjmy veřejného zdravotního pojištění by měly příští rok být 380 miliard korun, o 50 miliard více než letos dá stát na platbách pojistného za seniory, děti a další skupiny. Na zdravotní péči má jít asi 367,5 miliardy korun.

Dosavadní návrh počítal s meziročním růstem nákladů na zdravotní péči asi o 13,5 miliardy korun. Návrh předjímá, že bude na pojistném vybráno až o miliardu méně než pojišťovny vydají, zapojit mají rezervy. Započtené nejsou náklady na testování podezřelých na nákazu covidem-19 a úhradu případné vakcíny. Podle odhadů půjde o dalších šest až sedm miliard korun, které budou pojišťovny čerpat z rezerv.

Vláda schválila zdravotníkům odměny za nasazení v jarním období boje s epidemií covidu-19, celkem půjde o 11,5 miliardy korun. Peníze zatím ale na rozdíl od zaměstnanců zdravotnických záchranných služeb nebo zaměstnanců v sociálních nedostali. Podle nedávného vyjádření ministra Prymuly je dostanou k říjnové výplatě vyplacené v listopadu.

ČTK

Sigmund

 

 

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.