Tablety s novým softvérom prepoja záchranky, operačné stredisko a nemocnice

11.11.2023

Tablety s novým softvérom prepoja záchranky, operačné stredisko a nemocnice

Text z externího zdroje:

Operačné stredisko Záchrannej zdravotnej služby Slovenskej republiky spúšťa pilotnú fázu projektu Digitalizácia a automatizácia procesov Záchrannej zdravotnej služby (ZZS), ktorý bol podporený z eurofondov sumou vyše 5,6 milióna eur. Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) vo štvrtok symbolicky odovzdala poskytovateľom ZZS Bratislava, ZaMED s.r.o. a ZZS Košice tablety so softvérom priamo napojeným na dispečerský informačný systém tiesňovej linky aj na nemocničné systémy.

ZZS Bratislava pokrýva okresy západného Slovenska, ZaMED zabezpečuje prednemocničnú starostlivosť v okresoch južného Slovenska a záchranárske posádky ZZS Košice zase možno stretnúť na celom východnom Slovensku.

Riaditeľ operačného strediska Július Pavčo na brífingu vysvetlil, že cieľom projektu je zrýchlenie toku informácií, procesov riadenia a koordinácie pri poskytovaní neodkladnej zdravotnej starostlivosti. „Chceli sme znížiť aj administratívnu záťaž zdravotníckych pracovníkov a zefektívniť ich prácu v rámci elektronického záznamu, ktorý poskytuje štruktúrované dáta o zdravotnej starostlivosti. Na základe tých je možné komplexne vyhodnotiť poskytnutú prednemocničnú zdravotnú starostlivosť,“ doplnil Pavčo. V projekte podľa neho dokázali prepojiť záchrannú službu, operačné stredisko a nemocnice.

Záchranári majú vďaka nemu cez webové rozhranie do tabletu dostať informácie o tom, ktorá blízka nemocnica môže pacienta prijať a či má napríklad funkčné diagnostické prístroje ako CT a magnetickú rezonanciu. Táto nemocnica bude mať informácie o smerovaní pacienta, aby sa vedela na jeho príchod pripraviť. Doteraz nebolo možné, aby záchranári mali k dispozícii informácie zo zdravotnej dokumentácie pacienta, ale riaditeľ operačného strediska podotkol, že prostredníctvom aplikácie Ezdravie Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) k nim v prípade potreby budú mať prístup.

Do nemocníc nebude treba zložito telefonovať

„Digitalizácia je kľúčová, aby sme Slovensko posunuli do reality poskytovania zdravotnej starostlivosti v treťom tisícročí,“ povedala ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková, „Verím, že to povedie k zjednodušeniu a zefektívneniu práce posádok a predovšetkým dosiahneme čo najrýchlejšie a najkvalitnejšie poskytnutie zdravotnej starostlivosti ľuďom v núdzi.“

Moderný systém by po jeho otestovaní a zaučení poskytovateľov už od januára 2024 mal fungovať vo všetkých záchrankách na celom Slovensku. Je ich viac ako 320. Záchranári by z eurofondov mali dostať vyše 10 400 tabletov, ktoré sú podľa operačného strediska prispôsobené tak, že im nevadí krv, dezinfekcia a bežné chemické látky. Skončí sa tak éra zložitej komunikácie, keď z operačného strediska museli volať do nemocnice, či je na pacienta pripravená, a túto informáciu posúvať posádke. „Pokiaľ sme sa museli starať o pacienta vo vážnom stave, bolo náročné telefonicky oznamovať cez operačné stredisko, kam pacienta vezieme,“ podotkli poskytovatelia.

Pacientsky sumár NCZI má zahŕňať všetky informácie o pacientovi a preto podľa riaditeľa operačného strediska bude možné, aby si záchranár pozrel napríklad, kde bol chronický pacient predtým ošetrovaný. „Vždy sa postupuje podľa stavu pacienta. Keď je v ohrození života, dokumentácia nie je dôležitá. Benefit pre kritického pacienta spočíva práve v tom, že si vieme overiť kapacitnú priepustnosť a to, ktoré diagnostické a vyšetrovacie metódy sú v dispozícii v ktorej nemocnici,“ spresnil Pavčo. Riaditeľ ZaMED Matej Polák dodal: „Dokumentácia sa pozerá pri pacientovi, ktorý nemá vonkajšie akútne prejavy ochorenia a potrebujeme z papierov zistiť, čo mu vlastne je.“

Reforma nemocníc nepôjde bez reformy záchraniek

Podľa ministerky Dolinkovej je aj tento systém jeden zo spôsobov, ako v zdravotníctve získavať kvalitné dáta. „V minulosti boli nepresné a na základe takýchto dát sa nedajú robiť štatistiky ani predikcie do budúcnosti,“ tvrdí. Na otázku, či by to mohlo riešiť problém zneužívania záchraniek, však podotkla, že operátor nemôže len tak povedať, že človek záchranku naozaj nepotrebuje, ani keď je to niekto, kto ju opakovane vyhľadáva. Súhlasí s ňou aj Polák zo ZaMED: „Aby sa záchranky odbremenili od menej podstatných výjazdov, treba ísť po príčine problému. Ak sa zlepší ambulantná sféra a pacienti sa včas dostanú k svojmu lekárovi, nebudú odkázaní na to, aby si volali záchranku, pretože sa im minuli lieky.“

Viacerí aktéri v zdravotníctve sa vyjadrili, že reforma nemocníc nebude možná bez reformy záchrannej služby. Takzvaná optimalizácia siete nemocníc (OSN) je však podmienkou vyžiadania ďalšej platby z plánu obnovy. „Teraz čakáme na analýzu Žilinskej univerzity a na základe nej budeme predkladať návrh na schválenie. Určite urobíme všetko preto, aby sme pokračovali v OSN, ale teraz hľadáme také riešenia, aby sme zároveň zabezpečili bezpečnú cestu pacienta. Potrebujeme dobudovať aj sieť záchraniek, aby sa pacient dostal do nemocnice s príslušným oddelením, preto zatiaľ musíme udržať poskytovanie starostlivosti v každej nemocnici,“ objasnila Dolinková.

Jej rezort preto plánuje predložiť návrh zákona na ročné prechodné obdobie, počas ktorého nebudú musieť byť striktne dodržiavané podmienky kategorizácie nemocníc. Tvrdí, že od 1. januára sa nebudú rušiť žiadne lôžka ani oddelenia, ako bolo predtým avizované. „Prechodné obdobie využijeme na zber dát aj ohľadom čakacích lehôt v nemocniciach a dobudovanie siete záchrannej a dopravnej zdravotnej služby,“ uzavrela ministerka.

Lucia Hakszer

Zdroj: zdravotnickydenik.cz