Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Syn jel na pomoc zraněné matce téměř 300 kilometrů, dorazil dřív než záchranka

09.02.2019

Syn jel na pomoc zraněné matce téměř 300 kilometrů, dorazil dřív než záchranka

 

 

Když Angličanovi Marku Clementsovi volala jeho 77letá matka a sdělila mu, že upadla a nemůže se pohnout, neváhal a zavolal záchranku. Poté se vydal na zhruba 300 kilometrů dlouhou cestu, aby zraněnou matku navštívil. Když však dorazil na místo, nevěřil vlastním očím. Záchranka stále nedorazila, upozornil server BBC.

 

 

Cestu z Londýna do města Exmouth na jihozápadě Anglie absolvoval Clements nejdříve autobusem, poté metrem, a nakonec dvěma vlaky. Pro představu, vzdálenost mezi městy je přibližně stejná, jako cesta z Prahy do Olomouce.

Ačkoliv byla záchranná služba přivolána už v sobotu v devět hodin ráno, na místo dorazila až ve čtyři hodiny odpoledne, přestože stanice záchranné služby je vzdálena zhruba 10 minut jízdy.

„Když jsem dorazil, matka ležela v nepříjemné pozici na studené zemi zimní zahrady, byla zraněná a nemohla se hnout. Byl jsem zděšen,” uvedl Clements a dodal, že on a jeho příbuzní volali na tísňovou linku celkem šestkrát.

Když dorazila sanitka, záchranáři byli ze situace rovněž překvapeni a ženu transportovali do nemocnice, kde se v neděli podrobila operaci kyčle.

„Nebyli jsme schopni se dostat k pacientce dříve. Byl předpoklad, že není bezprostředně ohrožena na životě a že potřebuje pouze převoz do nemocnice,” konstatovalo vedení záchranné služby, která pacientku zařadila do takzvané „čtvrté kategorie”, tedy mezi případy, jež nepotřebují okamžitý převoz do nemocnice. Přesto se za celou situaci omluvilo.

V Česku zhruba 12 minut  

Průměrná doba dojezdu záchranky, která nejede k urgentním případům, je v Anglii podle serveru BBC hodinu a 24 minut. Jihozápadní ambulance má však průměr téměř o hodinu vyšší, což je nejvíc v zemi.

U urgentních případů jsou na tom záchranáři na jihozápadě lépe. Za národním průměrem zaostávají pouze o jednu vteřinu s časem sedm minut a 26 vteřin.

V České republice je celorepublikový průměr dojezdu zhruba 12 minut, v Praze drží záchranáři čas pod osmi minutami. Ze zákona musí být záchranná služba na místě do 20 minut od převzetí tísňové výzvy.

Zdroj: novinky.cz

 

Sigmund

 

 

Komentáře k článku
  • Miroslava Dudková Reagovat 09.02.2019
    Předpokládej - důvěřuj si , ale prověřuj !!!
  • Jan Matoušek Reagovat 09.02.2019
    Dobrý den, chtěl bych vás poprosit, neuvadějte zde nepravdivé informace, které pak matou naše občany. Pokud vím, tak v zákoně je napsáno, že rozložení posádek musí být takové aby k pacientům byl dojezd do 20 minut, ale jen v případě, kdy je posádka na základně a ještě ke všemu na té nejbližší! Ale co když posádka není na základně? Co když se vrací z krajské nemocnice? Co když je u nalehavejsiho případů? Jede posádka z druhé nejbližší základny a ta už má ten dojezd delší... Tohle lidem nedochází... Protože si u vás přečtou že ze zákona musí dojet do 20 minut a pak na mne akorát řvou kde sme...
    • Michal Reagovat 09.02.2019
      Ona to není tak nepravdivá informace, jako je lichá definice v zákoně, který sic uvádí informaci o rozmístění stanic aby byl dojezd do 20 minut pro nejbližší posádku, ale v dalším odstavci jako možnosti k nedodržení uvádí zjednodušeně pouze nevhodné dopravní podmínky, nikoli další výjezd posádky a Vámi uvedené. Čímž nechci zpochybňovat Vámi uvedené, ani náhodou,jen poukázat, co je psáno. A popravdě ať bude v zákoně cokoli, tak řvát se bude protože ten zákon nikdo číst nebude a jedna paní stejně poví, že do 20 minut musí a basta.
      • Iveta Gráfová Reagovat 09.02.2019
        Jedna paní povídala? Vy jste povinni přijet do 20 minut!!! Pacienta nezajímá kde jste a odkud jedete, Vaší povinností je dorazit a je mi jedno odkud. Platím si Vás že svých daní a ne málo, tak nepindejte a dělejte to za co Vás finančně vydržuji!!!!!!!!!!!
        • Radomír Vlk Reagovat 11.02.2019
          Iveto, finančně si vydržujeme milence či milenku. Jak správně píšete, vy jako poctivě pracující přispíváte ze svých daní. Když zlehka zvážím průměrnou mzdu, roční příjem státu ze zdravotního pojištění, náklady na zdravotnickou záchrannou službu, vychází mi váš průměrný příspěvek 10,-Kč na měsíc na ZZS. No, určitě to není málo, že... Pokud máte zkušenosti s vydržováním v podobném rozsahu, moc legrace si asi neužijete... Nebojte, ať jedeme odkudkoliv, nepindáme a děláme svou práci nejlépe, jak umíme. Určitě minimálně stejně dobře jako vy tu svou.
        • ALFA OMEGA Reagovat 13.02.2019
          Paní Iveta Gráfová, dětská sestra s více jak třicetiletou praxí v Praze, máme tu čest?
          • Lucie Plachá Reagovat 14.02.2019
            A ptá se anonym??
  • Ondřej Franěk Reagovat 09.02.2019
    No, abychom se nemátli, dovolím si upřesnit - podle Zákona o ZZS je povinna posádka dorazit do 20 minut OD PŘEDÁNÍ VÝZVY OPERAČNÍM STŘEDISKEM, nikoliv od přijetí telefonátu. Tj. pokud není volná posádka nebo z se z jakéhokoliv jiného důvodu výzva zdrží na dispečinku, tak tenhle čas se do těch 20 minut nepočítá. Teprve až se posádka uvolní a dispečink jí předá výzvu, začíná běžet těch 20 minut. Takže celkový čas od zavolání do příjezdu ZZS na místo mohou být klidně třeba 3 hodiny a - podle zákona vzato - vůbec nic se neděje. nepíšu, že to tak má být, jen upřesňuji platnou legislativu.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.