Studie zaměřená na únik aplikovaných roztoků při intraoseálním vstupu
10.01.2013
Intraoseální zajištění EZ-IO a komplikace extraoseálního úniku
Poměrně často zmiňovaná a nebezpečná komplikace nitrokostních vstupů je extraoseální únik aplikovaných roztoků. Jedná se o komplikaci poměrně nebezpečnou. Může vyústit až v kompartmen syndrom s vážnými následky. Na serveru papersearch.net se objevila studie z emergency, bohužel neznámé, zřejmě asijské nemocnice, zabývající se tímto tématem.
Za cíl si dali vyhodnotit bezpečnost bolusové infuze intraoseálním přístupem pomocí návrtů EZ-IO a zaměřili se právě na tuto závažnou komplikaci. Studie se týkala dospělých pacientů. Místem zavedení byla tibie a lze předpokládat, že její proximální část. Výkon prováděli urgentně lékaři, nebo rezidenti od června 2010 do června 2011. Aplikovali infúzi 80 ml fyziologického roztoku a k ověření extraoseálního úniku použili sonografii.
Soubor tvořilo 30 pacientů. Dvacet dva (73,3%) tvořili muži a osm (26,7%) bylo žen. Průměrný věk 63 roků. Zkoumali také jak hluboko je uložena dřeň tibie. Dospěli k hloubce 0,27 ± 0,03 cm. Odchylky tedy skutečně minimální. Při měření času vlastního výkonu došli k velice slušným výsledkům. Průměrně trvalo 16 s, než zajistili nitrokostní vstup vtračkou EZ-IO. Všechny pokusy byly na první pokus 100% úspěšné a bezprostředně po bolusu fyziologického roztoku nebyly pozorovány žádné komplikace včetně otoku okolní tkáně, ani extraoseální únik aplikovaného roztoku.
V závěru studie uvádí, že aplikace bolusu roztoků intraoseálním vstupem v urgentních siruacích u dospělých pacientů je z pohledu extraoseálního úniku zcela bezpečná.