Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Studie zaměřená na únik aplikovaných roztoků při intraoseálním vstupu

10.01.2013

Studie zaměřená na únik aplikovaných roztoků při intraoseálním vstupu

Intraoseální zajištění EZ-IO a komplikace extraoseálního úniku
Poměrně často zmiňovaná a nebezpečná komplikace nitrokostních vstupů je extraoseální únik aplikovaných roztoků. Jedná se o komplikaci poměrně nebezpečnou. Může vyústit až v kompartmen syndrom s vážnými následky. Na serveru papersearch.net se objevila studie z emergency, bohužel neznámé, zřejmě asijské nemocnice, zabývající se tímto tématem.


Za cíl si dali vyhodnotit bezpečnost bolusové infuze intraoseálním přístupem pomocí návrtů EZ-IO a zaměřili se právě na tuto závažnou komplikaci. Studie se týkala dospělých pacientů. Místem zavedení byla tibie a lze předpokládat, že její proximální část. Výkon prováděli urgentně lékaři, nebo rezidenti od června 2010 do června 2011. Aplikovali infúzi 80 ml fyziologického roztoku a k ověření extraoseálního úniku použili sonografii.

Soubor tvořilo 30 pacientů. Dvacet dva (73,3%) tvořili muži a osm (26,7%) bylo žen. Průměrný věk 63 roků. Zkoumali také jak hluboko je uložena dřeň tibie. Dospěli k hloubce 0,27 ± 0,03 cm. Odchylky tedy skutečně minimální. Při měření času vlastního výkonu došli k velice slušným výsledkům. Průměrně trvalo 16 s, než zajistili nitrokostní vstup vtračkou EZ-IO. Všechny pokusy byly na první pokus 100% úspěšné a bezprostředně po bolusu fyziologického roztoku nebyly pozorovány žádné komplikace včetně otoku okolní tkáně, ani extraoseální únik aplikovaného roztoku.

V závěru studie uvádí, že aplikace bolusu roztoků intraoseálním vstupem v urgentních siruacích u dospělých pacientů je z pohledu extraoseálního úniku zcela bezpečná.

Zdroj: papersearch.net


Bc. Luděk Gronych
gronych.l@gmail.com


Související video a článek

Vzpomenete si ještě na aktuality ze dne 26. 10. 2008?

Sigmund
Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.