Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Studie - Práce v noci škodí lidem víc, než se doposud vědělo!

16.04.2014

Studie - Práce v noci škodí lidem víc, než se doposud vědělo!

Nová studie: Práce v noci lidi

pomalu zabíjí

 

Surrey - Práce v noci může člověka přivést do hrobu. Rozhodí totiž v těle přirozený biorytmus a vyvolaný chaos může vést k rozvoji rakoviny, cukrovky druhého typu nebo může vyvolat infarkt či mrtvici.Rozhodí v těle přirozený biorytmus, vyvolaný chaos může vést k rakovině i mrtvici.

 

Fakt, že začínat s prací po setmění k pohodě člověka zrovna nepřispívá, lékaři vědí už dlouho. To, jak destruktivní mohou noční směny být, ale badatele ze spánkového centra univerzity v britském Surrey šokovalo .

Přehozený spánkový režim se v lidském těle negativně podepisuje jednoduše na všem; od hladiny hormonů přes tělesnou teplotu a fyzickou výkonnost až po fungování mozku, včetně ovlivnění nálady.

 

Konec souznění genů

Studie spánkového centra v Surrey, publikovaná v odborném magazínu Proceedings of the National Academy of Sciences, pracovala s dvaadvaceti dobrovolníky. Lékaři jim prohodili den s nocí a sledovali, co se s jejich organismem začne dít.

To, čeho byli svědky, nikdo z nich nečekal.

Z krevních testů vyšlo najevo, že je šest procent genů naprogramováno k větší nebo menší aktivitě v různých částech dne a noci. Pokud je ale režim přehozen, toto genetické sladění se prokazatelně vytrácí .

 

"Chrono-chaos"

Každá tkáň lidského těla má svůj vlastní denní režim, noční směny ale vedou například k rozladění spolupráce srdce s ledvinami, mozkem a dalšími orgány.

Přes 97 procent rytmických genů je spánkem desynchronizováno, což vysvětluje, proč se při pásmové nemoci (tzv. jet lag) cítíme tak špatně," řekl BBC jeden z výzkumníků Simon Archer.

"Je to chrono-chaos. Je to, jako kdybyste měli dům a hodiny v každé místnosti by ukazovaly jiný čas," dodal jeho kolega Derk-Jan Dijk.

Chronické následky, jako například už zmíněná cukrovka, se podle něj objeví již po několika letech, s přibývajícím časem se ale přidávají další.  Lékaře překvapilo také to, jak vážné jsou akutní důsledky nočního bdění. 

autor: Petr Jemelka

Zdroj: aktualne.cz

 

Související články: 

Noční směny a nepravidelný spánek vážně poškozují DNA

Práce na směny vyvolává ve vašem těle chaos

Každý šestý zaměstnanec v Česku pracuje v noci

 

A co vy, jak snášíte noční práci? Máte možnost se vyjádřit v ANKETĚ.

 

Sigmund

Komentáře k článku
  • Kryštof Reagovat 13.06.2014
    Již roky a roky tvrdím, že člověk není noční tvor (to se všeobecně ví, žádna novina). A i přesto neustále slýchávám, že se po nás chce, abychom celou noc stáli v pozoru, i když nevyjedeme. A to nehovořím o tom, že když už někde jsou lůžka na "protažení", jedná se opět jen o vyvolené a ostatní jakoby snad lidé nebyli. Co s tím? Zrušit noční nelze, zvýšení příspěvku za směnnost to nevyřeší a delší dovolená také ne. Zajistit však postele pro všechny a beze strachu mít se možnost "protáhnou", by vše krásně a elegantně vyřešilo.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.