Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

‚Starají se jen několik desítek minut.‘ Extra odměny záchranářům Blatný odmítá, za podzim bonus nebude

05.04.2021

‚Starají se jen několik desítek minut.‘ Extra odměny záchranářům Blatný odmítá, za podzim bonus nebude

 

 

  • Spor o odměny pro záchranáře za práci během epidemie koronaviru pokračuje. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) navrhuje rozdíl v odměňování zdravotníků z rychlé záchranné služby a z nemocnic řešit příplatkem 450 korun za výjezd.
  • S tím ale nesouhlasí odbory, příspěvek se totiž má dělit mezi všechny členy posádky a nárok by na něj měli až za rok 2021. Nejednalo by se tak o odměnu za ‚podzimní vlnu‘ epidemie.
  • Odměny ve výši 120 tisíc pro každého záchranáře naopak dál podporuje premiér Andrej Babiš (ANO), jak uvedl pro server iROZHLAS.cz.

 

„Částka 450 korun za výjezd představuje 150 korun na člena posádky, pokud jede s lékařem. Výjezdy jsou velmi dlouhé, při sekundárních transportech mezi regiony trvají i hodiny,“ uvedla pro iROZHLAS.cz předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková jeden z důvodů, proč nesouhlasí s návrhem ministra Blatného.

Ten minulý týden odmítl vyšší odměny pro záchranáře, a to ačkoliv je odborům přislíbil i premiér Babiš. Místo toho navrhuje příplatek za převoz pacienta, u kterého se prokáže onemocnění covid-19.

Pro vysvětlení: zdravotníci v nemocnicích dnes berou za péči o covid pozitivního pacienta hodinové příplatky navíc, jejich kolegové na záchranné službě nyní nedostávají nic. Právě proto pro ně zdravotnické odbory žádají vyšší odměny než pro ostatní, konkrétně chtějí 120 tisíc korun na osobu namísto 75 tisíc korun hrubého.

S tím souhlasí i Babiš. „Moje podpora návrhu paní Žitníkové trvá,“ napsal ve čtvrtek v SMS pro server iROZHLAS.cz premiér.

Podle ministerstva zdravotnictví by více peněz pro záchrannou službu nebylo odůvodněné a mluvčí resortu Barbora Peterová také uvedla, že už teď se obrací na ministerstvo zdravotníci z nemocnic nebo dopravních služeb, kteří vyšší odměny pro záchranáře považují za diskriminační.

„Není obhajitelné, aby zdravotník a řidič ZZS (záchranné zdravotnické služby, pozn. red.), který se jen několik desítek minut stará o covid pozitivního pacienta, který ani v mnohých případech není hospitalizován na intenzivní lůžko, měl větší odměnu než zdravotník na JIP, který u pacientů ve velice těžkém stavu tráví několik hodin v kuse,“ napsala k tomu redakci Peterová.

Ukázku, jak vypadá v dnešních dnech práce záchranářů, přinesl Radiožurnál v reportážích už několikrát. Středočeští záchranáři například popisovali, že převozy se někdy časově protáhnou, protože pacienta nemohou kvůli kapacitě přijmout na urgentním příjmu a musí se převážet z jedné nemocnice do druhé. Více si přečtěte ZDE. O práci na hranici personálních kapacit hovořili zase zdravotníci z plzeňské záchranné služby v reportáži, kterou najdete ZDE.

Bonus za výjezd

Příplatek 450 korun, který minulý týden navrhl jako kompenzaci Blatný, má být vázán na výjezd, nikoliv na počet hodin, které s pacientem zdravotníci rychlé záchranné služby stráví. Pokud se záchranáři rozhodnou člověka nakaženého koronavirem nechat v domácím léčení, nárok na něj také nemají.

Podle Žitníkové je částka nedostatečná, a to právě proto, že se navíc dělí mezi všechny členy posádky. Podle ministerstva zdravotnictví je ale adekvátní a odpovídá tomu, co dostávají v nemocnicích.

„Dle našich informací se pohybuje (příspěvek za péči o hospitalizované covid pozitivní pacienty v nemocnicích, pozn. red.) ve výši cca 150 korun za hodinu. Z toho tedy vyplývá, že pokud jeden převoz infekčního pacienta u záchranné služby trvá v průměru cca jednu hodinu a podílejí se na něm tři zdravotníci, tak bonifikace ve výši 450 korun plně odpovídá příplatku za péči o covid pozitivního hospitalizovaného pacienta,“ uvedla mluvčí resortu.

Informace o 150 korunách za hodinu je přitom v rozporu s tím, co loni o příspěvcích pro zdravotníky v nemocnicích napsalo samo ministerstvo zdravotnictví. Podle jeho tiskové zprávy o kompenzační vyhlášce na rok 2020 z loňského června dělá bonus 500 korun za hodinu péče o pacienta na intenzivním lůžku a 200 korun na standardním.

„Vyhláška obsahuje bonifikaci za případy hospitalizace s onemocněním covid-19 v členění na těžké případy na JIP a lehké, aby byl zajištěn příplatek za hodinu práci zdravotníka ve výši 500 korun na JIP a 200 korun na standardním lůžku,“ stojí v tiskové zprávě na webu ministerstva zdravotnictví.

Odměny za ‚podzimní vlnu’ nebo rok 2021?

Bonus má být navíc součástí novely kompenzační vyhlášky, která má pokrývat až období od letošního ledna. „Což znamená, že za dobu od 1. července 2020 do 31. prosince 2020 nedostanou záchranáři nic. A proto stále trvá náš požadavek na 120 tisíc korun,“ dodala další výtku k návrhu Žitníková.

Podle ministerstva zdravotnictví se ale celou dobu jedná o odměnách na rok 2021, nikoliv za tzv. „podzimní vlnu“ epidemie. „Minulý rok se vyplácely odměny zdravotníkům za celý rok 2020, nyní se vyplácí odměny za celý rok 2021. Není vhodné ani přesné mluvit o první či druhé vlně,“ uvedla k tomu mluvčí resortu Peterová.

Ještě v únoru Peterová o odměnách za podzim sama mluvila. „Na odměny za podzimní vlnu budou mít nárok všichni zdravotníci. Tedy i lékárníci,“ reagovala tehdy na dotaz týkající se odměň pro lékárníky.

Za loňský březen až květen zdravotníci v nemocnicích obdrželi navíc 75 tisíc korun hrubého, ostatním pracovníkům náležela odměna 30 tisíc korun. Celkem vláda tehdy schválila 11,5 miliardy korun, peníze většina dostala k říjnové výplatě.

O odměny za druhou vlnu epidemie se mají nemocnice hlásit do 9. dubna. Na odměny zdravotníkům je vyčleněno 12 miliard korun, částky budou stejné jako loni. Zdravotní pojišťovny pak stejnou částku vyplatí ostatním oborům mimo zaměstnance nemocnic. Podle Žitníkové to bude zřejmě v červnu.

Tereza Čemusová 

Zdroj+foto: irozhlas.cz

 

 

Komentáře k článku
  • Milan Dvouletý Reagovat 05.04.2021
    Tak abychom si udělali ještě lepší obrázek o současném ministru zdravotnictví, dovolil jsem si vyhledat záznam 72. schůze Poslanecké sněmovny (17. prosince 2020), jehož přepis jsem zkrátil na ty nejdůležitější body, celý přepis včetně videa uvádím ve zdroji na konci.

    Poslanec Petr Bendl: (...) Já jsem se vás tehdy ptal, zdali počítáte s tím, že dojde k odměně mimořádných výkonů zdravotníků, kteří po první vlně odměnu dostali. Všichni jsme ji společně podporovali. Teď se o ní tak nějak jako nemluví. A tak jsem chtěl, aby tady zaznělo jasné, konkrétní slovo. Ta situace, víte sám, není potřeba tady ty věty opakovat, je mimořádná, dlouhodobé vytížení lidí, kteří pečují o zdraví občanů. (...) Zřizovatelé zdravotnických zařízení žádné takovéto mimořádné peníze nemají, nepočítá se s nimi v systému a bylo by dobře, kdyby došlo tak jako po první vlně i k nějaké mimořádné odměně těch, kterých se to týká.
    A tak se vás chci zeptat, počítáte s tím, kdy a jestli to bude ve stejné výši jako naposledy? Děkuji.

    Ministr zdravotnictví ČR Jan Blatný: (...) Pro rok 2021 jednak budou pokračovat ty odměny za péči o koronavirové pacienty na jednotkách intenzivní péče i nadstandardu. Bude tam časové omezení dvaceti dní, což je doba, po kterou je ten pacient veden jako infekční, takže to bude pokračovat. To jsou kompenzace pro ty nemocnice. A když jste se mě ptal minule, tak jsem vám odpověděl obecně, protože jsme ještě byli v nějakém jednání, kde jeho takovou téměř finální formou bude jednání, které by mělo být tento pátek mezi vedením všeobecné pojišťovny, Lékařské komory a vlády. Diskutují se tedy plošné odměny za druhou vlnu pro všechny pracovníky ve zdravotnictví, tak abychom se právě nedostali do situace, kdy to třeba dostali jenom lidé, kteří byli v nemocnicích, a ti, kteří byli mimo nemocnice, to nedostali. Ta částka, tu já vám nyní říci přesně neumím. Ale je cílem, aby byla adekvátní a aby byla důstojná. Dopředu říkám, že bude určitě trvat opět nějakou dobu, než bude vyplacena, ale v každém případě počítáme s tím, že budou zdravotníci ohodnoceni zvláštními odměnami i za svoji nebývalou aktivitu a pomoc v rámci druhé vlny, která teď ještě pořád probíhá.

    Poslanec Petr Bendl: Děkuji za to, že s tím počítáte. Ale neuspokojilo mě, a tomu asi budete rozumět, že jsem se nedozvěděl kdy a v jaké výši. Mohl byste alespoň reagovat na to, říct, kdy nejpozději? Bude to do konce ledna? Ono by bývalo bylo nejlepší, kdyby ti lidé dostali tu odměnu třeba před Vánoci, aby si aspoň tu pohodu vylepšili možná i tou mimořádnou finanční injekcí, kterou si bezesporu zaslouží. Můj dotaz je: Umíte alespoň tedy říct, dokdy určitě?

    Ministr zdravotnictví ČR Jan Blatný: (...) My se snažíme, aby ta nová odměna byla zpracovatelná jednodušeji. Cílem je, aby k ní mohlo dojít v průběhu prvního čtvrtletí příštího roku, protože bude hrazena z prostředků, které jsou v roce 2021. Prostředky, které jsou v roce 2020, není možné použít v té výši, protože se opět bude jednat o miliardy, o miliardy korun, nebo spíše desítky miliard korun. Takže určitě to bude v příštím roce a je snahou, aby to bylo v prvním kvartálu příštího roku. I o tom budeme jednat. A jaká bude ta konkrétní výše, to vám nyní neřeknu, ale budou to desítky tisíc korun.

    ***

    Všimněte si, prosím, toho, co pan Blatný při svém proslovu řekl - "...ale v každém případě počítáme s tím, že budou zdravotníci ohodnoceni zvláštními odměnami i za svoji nebývalou aktivitu a pomoc v rámci druhé vlny, která teď ještě pořád probíhá (pozn. 17. prosince 2020)." A teď si to porovnejte s tím, co pan Blatný říká dnes. Nesplnil ani jedno ani druhé. První čtvrtletí je za námi a druhá vlna se vlastně spláchla s tou první.

    Přeji příjemný den.

    Zdroj:

    https://www.psp.cz/.../2017ps/stenprot/072schuz/s072237.htm
    https://www.psp.cz/.../2017ps/stenprot/072schuz/s072238.htm
    • Drahomír Sigmund Reagovat 05.04.2021
      Bravurní práce a rozbor. Děkuji :-).
  • Ivana Rovenská Reagovat 05.04.2021
    Tak co s tím , Komoro ??? Zase to mlčky přejdete???
  • Jan Farský Reagovat 05.04.2021
    A co na to komora ? Budeme jen suše konstatovat a sdílet? Zase submisivně ohneme záda a počkáme kdo nám na ně nasere? Stejně jako s rizikovým příplatkem? Pak si poneseme to hovno dál a budeme brblat jak je to špatně? A nebo komora záchranářů dokáže ,že tu není jen pro srandu ostatním a konečně někdo bouchne do stolu. Postaví se na zadní a řekne tak takhle ne!!!! Už nevěřím.... komora záchranářů je jen název, bezzubá organizace neschopná cokoliv prosadit. Je mi smutno....
    • Ivana Rovenská Reagovat 06.04.2021
      Co slovo,to perla....konečně někdo rozumný !!!
  • Zdenek Mareš Reagovat 06.04.2021
    Nezlobte se na mě slavná komoro záchranářů, ale bude jen sedět a vypisovat články popř. sdílet ? Co takhle začít už konečně něco dělat néé jen tupě čumět a lézt někomu do prd.. a čekat jak to dopadne.
    • Zdenek Mareš Reagovat 06.04.2021
      Ještě jedna poznámka odměny za "Jarní" vlnu jste nechali jednotlivé ZZS vyplatit dle § 224 odst. 2 písm. b) zákoníku práce, nezaregistroval jsem ani jednu námitku proti tomuto způsobu vyplácení odměn i když MPSV a odbory mluví jinak http://www.zdravotnickeodbory.cz/cz/clanky/22-3-2021-zapocitavani-covid-odmen.aspx, podíleli jste se na tomto podvodu a dopustili jste aby př. Kdo v "Jarní" vlně čerpal dovolenou byla odměna samozřejmě krácena, Pokud někdo čerpal dovolenou v následujících měsících nebyla mu odměna zohledněna do průměrů pro náhrady mezd. Kde je ta spravedlnost co tady prosazuje "odborník" Blaťák?
  • Jan Farský Reagovat 06.04.2021
    "Děkujeme" vedení komory záchranářů za aktivní přístup do této diskuze.
    • Eda Prachař Reagovat 06.04.2021
      Nevinil bych z toho komoru, věřím, že se snaží nás důstojně hájit. Bohužel, současný prezident komory je slabý článek, který naprosto nezvládá komunikovat a neumí se ani veřejně projevit a ozvat. Tady musím vyzdvihnout ex prezidenta p. Sigmunda, to byl jiný kalibr.
    • Drahomír Sigmund Reagovat 07.04.2021
      Zdravím Vás a děkuji za kompliment. Nicméně musím napsat, že ani současný prezident Vlk si dle mého nevede vůbec špatně a dělá, co může. Víte, že psal premiérovi, ministrovi zdravotnictví, ministryni financí. Je to v aktualitách na webu. Na poslední výroky ministra Blatného už nemělo cenu reagovat, neboť jeho výměna byla na spadnutí a tak by se minulo účinkem. S novým ministrem zcela jistě začnou nová jednání, na toto téma. Pěkné dny.
  • Jan Farský Reagovat 07.04.2021
    Jenže to bohužel není pouze záležitost posledních událostí. O komoře záchranářů není celý rok ani slyšet. Jako by snad neexistovala. Neoslovuje ničím pracovníky záchranných služeb. Proč se mlčky přešlo odebrání rizikového prispevku? Proč jsou všechny ostatní příspěvky a samém dně? Jak je možné ,že někdo má 12 hodinové směny a někdo 24 hodinové? Jedna otázka. O co konkrétně bojovala v poslední době komora pro široké spektrum pracovníků záchranných služeb????
    • Drahomír Sigmund Reagovat 07.04.2021
      Zdravím Vás. Tak konkrétně odebrání příplatku za práci ve ztíženém prostředí (inf. příplatek) KZ ZZS ČR ještě za mě řešila. Opakovaně se psalo na MZ ČR. Lze dohledat v aktualitách, ale marně. MZ ČR ve své odpovědi oponovalo tím, že posádky ZZS se s pacienty s VNN nemohou setkat. Opakovaně už za dnešního vedení se opět psalo na MZ a argumentovalo se ještě před Covidem, že ZZS má tyto úkoly s pacientem VNN stanovené v STČ 16A/IZS za ministra Adama Vojtěcha. Zase marně. Vše je opět dohledatelné na webu KZ. Na webu byste i dohledali spoustu dalších činností, které KZ ZZS ČR dělá pro záchranáře i řidiče například na poli vzdělávání cestou MZ ČR a NCO NZO. Jsem na noční, nemám čas vše dohledat a vypsat podrobně. Nicméně nečinná KZ ZZS ČR rozhodně není. Vždy je možné dělat více, v každé době, za každého vedení. Ale musí být čas, témata atd. To je na delší debatu.
    • Radomír Vlk Reagovat 09.04.2021
      Jednání o příplatku ve stiženém prostředí neskončila a stále probíhají. Nemáme bohužel mandát o všech jednáních a jejich výsledcích informovat. Naposledy jsme jednali v lednu přímo na MZČR. Ohledně vyjednávání finančních příspěvků jde v současné době o citlivé téma. Odpověď na tyto požadavky je z krajů a ministerstvech shodná. Parafrázovaně a zjednodušeně ji lze shrnout: „dotčení zdravotníci dostali odměny za první vlnu a chystají se odměny za druhou vlnu“. Jako by se snažili říci, že naše další nároky nejsou v tuto chvíli vhodné. Největší prostor ohledně různých úprav nárokových a nenárokových částí mzdy je na 14 zřizovatelích ZZS. Zde je třeba vyvíjet tlak na zřizovatele přímo z dotčených ZZS. To je úkol pro vedení konkrétních ZZS a odborových organizací.

      Pokud jsou někde 24 hodinové směny, jedná se o porušení zákoníku práce. Opět je to úkol pro odborové organizace. Jsme profesní organizací, nikoliv odborovou. Na společných tématech samozřejmě rádi spolupracujeme.

      Ptáte se, co konkrétně komora udělala. Vyzdvihl bych dvě hlavní události. Přispěli jsme svou částí na vyjednávání o odměnách za první vlnu. Osobně jsme jednali i s předsedou vlády. Podařilo se nám odvrátit hrozící vznik jednotné zákonem řízené profesní komory pod vedením ČAS. Odměny jsou věc jednorázová, ale toto by byl obrovský průser, který by zasáhl naši profesi na hodně dlouho. Stálo to nějaké úsilí a jednání s dalšími nelékařskými profesními organizacemi, poslanci a senátory. Nelze u žádné ze zmiňovaných i nezmiňovaných věcí říci, že je to jen naší zásluhou. Mám však obrovskou radost z toho, že dokážeme dohromady s ostatními organizacemi jít za společným cílem a každý za sebe využívat prostředky, které máme k dispozici.
  • Jan Farský Reagovat 07.04.2021
    Jenže to bohužel není pouze záležitost posledních událostí. O komoře záchranářů není celý rok ani slyšet. Jako by snad neexistovala. Neoslovuje ničím pracovníky záchranných služeb. Proč se mlčky přešlo odebrání rizikového prispevku? Proč jsou všechny ostatní příspěvky a samém dně? Jak je možné ,že někdo má 12 hodinové směny a někdo 24 hodinové? Jedna otázka. O co konkrétně bojovala v poslední době komora pro široké spektrum pracovníků záchranných služeb????
  • prostý záchranář Reagovat 07.04.2021
    Vážení nelékaři, je třeba si uvědomit následující fakta.
    Nelékařská obec se ve zdravotnictví velmi velmi těžce něčeho dožaduje. Toto je známá věc po generace a věřte, že tomu nebude jinak.
    U ZZS se mají dobře jen lékaři. Práce málo a peněz nejvíce ve zdravotnictví (myšleno komplexně).
    Lékaři jsou také jediná šlechta, která když se pro něco rozhodne, tak dostojí svého.
    A tito zaměstnanci lékařského stavu nebudou remcat, že se jim něco nelíbí nebo že mají málo financi. Tak je nějaké covidové příplatky nemohou rozhodit. A infekční příplatek kdyby dostali, tak to ve výplatě ani nepoznají.
    Radím tedy se uklidnit a myslet na hezké věci.
    Čest naši práci a pevné zdraví všem.
  • Radomír Vlk Reagovat 08.04.2021
    Vážení kolegové,

    s vážností jsem si přečetl příspěvky a rozumím tomu, proč se cítíte rozhořčeni. Nemám v úmyslu nyní vysvětlovat kroky a nekroky komory a své vlastní motivace. Kritiku přijímám s klidem a pokorou, ale zároveň nemám potřebu se líbit všem. Nicméně bych chtěl trochu přiblížit kontext. Pozice naší komory je diametrálně odlišná např. od ČLK. Nemáme „zřizovací zákon,“ záchranáři nemají povinnost být našimi členy, funkce nejsou placené… Fungujeme v rámci občanské společnosti. Jsme běžným zapsaným spolkem, činnost předsednictva je dobrovolnická. Naše politická moc tomu odpovídá. Nestěžuji si, jen konstatuji. Přesto se ji snažíme využít nejlépe jak dovedeme.

    Nejvyšší ústavní činitel slíbil stejné odměny jako minulý rok. Nedopadlo to. Odborová organizace proto udělala maximum a zaslouží si i přes nezdar velké poděkování a respekt. Máte nápad kam jít dál? Budu velmi vděčný za návrh rozumného a realizovatelného plánu. Máme jako zapsaný spolek vyhlásit akci „děkujeme odejděte“ nebo vyhlásit stávku? Poslechnete nás a půjdete? Dorazíte na Palačák a budete mít odvahu namalovat a držet transparent? Mohu vládním činitelům napsat, že jsou to pěkní plantážníci, ale nejsem si jistý, že to pomůže. Je mi líto, ale vaše očekávání jsou bohužel mnohem větší, než jsou naše reálné možnosti. Neznamená to samozřejmě ustrnout, rezignovat a nechat si líbit cokoliv. Na něco jsme v této chvíli krátcí, ale v mnohém jsme došli docela daleko. Tohle kolo nevyšlo, nezbývá, než to znovu pomalými krůčky odpracovat a jít do dalšího kola.

    V rámci naší organizace jsme si vybudovali respektovanou a partnerskou pozici mezi odbornými spolčenostmi a některými státními institucemi. Snažíme se zejména ovlivňovat vzdělávání a odbornou úroveň naší práce. Nemá to takový vliv na výplatu a většinou to nikoho moc nezajímá, ale jsme v tom oproti jiným nelékařským oborům docela dobří. Naším nedostatkem je, že neumíme práci „prodat“. Nemám nic proti vaší kritice. Rozhodli jsme se tuto činnost dobrovolně dělat a musíme ji umět přijmout. Určitě by však pro mne byla kritika hodnotnější, kdybyste byli současnými či alespoň minulými členy organizace a něco jste o našich procesech věděli. Kritika je žádoucí, ale sama o sobě žádné koláče neupeče. V rámci občanské společnosti máme každý možnost se nějakým způsobem angažovat. Budu rád za vaše další připomínky a podněty.

    S úctou
    Radomír Vlk - prezident

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.