Přihlášení
Zapomenuté heslo
Odvolací Krajský soud v Brně dnes zpřísnil trest pro lékaře záchranné služby a Fakultní nemocnice Brno, který zvolil chybný postup při záchraně čtyřletého chlapce. Dítě pak zemřelo. Lékaři soud potvrdil podmínku, nově mu ale na dva roky zakázal činnost na odborných pracovištích nemocnic. Rozsudek je pravomocný.
Neštěstí se stalo v srpnu 2014, kdy na chlapce spadla kovová hokejová branka. Chlapce nejdříve převezli do nemocnice v Hodoníně, kde se jeho stav nadále zhoršoval, rozhodnuto poté bylo o převozu do brněnské Dětské nemocnice.
Městský soud v Brně ve věci rozhodoval loni v červnu, muže uznal vinným z usmrcení z nedbalosti a uložil mu trest 12 měsíců podmíněně odložených na 18 měsíců.
Proti rozsudku se odvolal jak lékař, tak i státní zástupce, který požadoval přísnější trest.
Podle rozsudku lékař řešil zdravotní stav chlapce nesprávně, protože jej pouze pozoroval a neuvedl ho do umělého spánku a nezahájil plicní ventilaci. Hoch poté upadl do ještě horšího šokového stavu. Při příjezdu do Dětské nemocnice navíc chybně sdělil, že chlapci spadla branka na hlavu, a ne na hrudník, jak tomu bylo ve skutečnosti a jak mu to i opakovaně sdělila matka chlapce v sanitce. Podle tohoto lékařova sdělení se pak odvíjela léčba v nemocnici, kde chlapec na následky poranění zemřel.
Lékařův obhájce uvedl, že nebylo prokázáno, že mezi jednáním obžalovaného a úmrtím poškozeného byla příčinná souvislost. „Bohužel by nezletilý podle našeho názoru zemřel i při jakémkoliv jiném postupu, který by obžalovaný zvolil,“ uvedl obhájce, který navrhoval zproštění obžaloby. Lékař sám se nevyjádřil.
Státní zástupce požadoval zpřísnění trestu ve formě peněžitého trestu a zákaz výkonu činnosti. Odvolací soud rozsudek městského soudu potvrdil a obžalobě částečně vyhověl, když muži na dva roky zakázal činnost výkonu povolání lékaře na odborných pracovištích nemocnic po celé republice, konkrétně na ARO a JIP. Odsouzený tak může nadále pracovat jako lékař na jiných odděleních.
Soudce Petr Hlavina uvedl, že není pochyb o vině obžalovaného, kdy přímé i nepřímé důkazy jasně ukazují k pochybení lékaře. „Je sice pravda, že poranění srdce bylo neobvyklé, a šance na přežití, i s případným operačním zákrokem byla 30 až 40 procent, ale ta šance tu byla. Avšak nesprávným postupem se tato šance vytratila,“ řekl soudce s tím, že právě umělý spánek by ulevil srdci a následně pak nemuselo dojít k jeho zástavě.
Chlapci podle soudu uškodilo i nadměrné podávání tekutin v posledních tří hodinách jeho léčby, které obžalovaný předepsal. Podle posudku to vedlo k dalšímu zhoršení šokového stavu.
Podle soudce je trest na samé nejnižší hranici, a nelze jej proto považovat za přísný nebo nadměrně přísný.
Autoři: ČTK, Šárka Kroupová
Zdroj+foto: idnes.cz
Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.
Copyright ©