Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Soud potvrdil podmíněný trest a pokutu pro bývalého ředitele ZZS KHK

16.08.2014

Soud potvrdil podmíněný trest a pokutu pro bývalého ředitele ZZS KHK

 

Soud potvrdil podmínku pro exšéfa hradecké záchranné služby Žabku

 

Foto: Hradecký deník

Krajský soud v Hradci Králové potvrdil podmíněný trest pro bývalého ředitele Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Ladislava Žabku. Okresní soud ho za přijetí úplatku a sjednání výhody při veřejné zakázce potrestal ročním vězením podmíněně odloženým na dva roky a pokutou 50.000 korun.

 

Hradecký krajský soud zamítl odvolání Žabky i státního zástupce. Žabka, který vinu odmítá, chce ve věci podat dovolání.

Podle spisu Žabka porušil zákon při soutěži na nákup sanitky a zdravotnického materiálu. Žabka podle obžaloby zorganizoval v roce 2008 pouze formální výběrová řízení na nákup sanitky a na centrálního dodavatele zdravotnického materiálu. Od dodavatele sanitky, jejíž cena byla 2,3 milionu korun s DPH, pak měl podle obžaloby dostat za odměnu zájezd do Dubaje v hodnotě asi 58.000 korun. Hodnota kontraktu na materiál byla téměř čtyři miliony korun.

Podle soudů je nepochybné, že Žabka odpovídal za průběh výběrových řízení, jeho cestu do Dubaje soud označil za nadstandardní benefit. Žabka požadoval u hradeckého krajského soudu zproštění obžaloby, naopak státní zastupitelství chtělo uložení přísnějšího trestu. "Krajský soud se s okresním soudem uloženým trestem ztotožnil, nenašla jsem žádný důvod ke zpřísnění," řekla předsedkyně senátu Jana Chládková.

Žabka dnes znovu zopakoval, že žádný trestný čin nespáchal. "Nebyl to žádný úplatek, byla to služební cesta. Je to běžná praxe, po všech nemocnicích se platí zahraniční cesty firmami, to je normální věc," řekl novinářům.

Okresní soud Žabkův případ řešil dvakrát. Nejprve jej v únoru 2013 potrestal ročním vězením podmíněně odloženým na dva roky, pokutou 100.000 korun a zákazem činnosti v orgánech společností na pět let. Krajský soud ale rozsudek zrušil a případ vrátil okresnímu soudu k novému projednání, které skončilo letos v únoru.

ČTK

Související články:

Verdikt v kauze údajné korupce exšéfa hradecké záchranky v srpnu

Soud bude znovu řešit exšéfa hradecké záchranky Žabky

 

Sigmund

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.