Přihlášení
Zapomenuté heslo
Unikátní Integrované výjezdové centrum (IVC) za zhruba 220 milionů korun vyrostlo na Letišti Leoše Janáčka v Ostravě. Zastaralé stanoviště letištních hasičů nahradila moderní budova, do které se nastěhovali i zdravotničtí záchranáři. Slavnostního otevření nového centra proběhlo 7. dubna 2016 dopoledne, se zúčastnili čelní představitelé Moravskoslezského kraje, vedoucí pracovníci složek integrovaného záchranného systému, pozvaní hosté a zástupci medií.
Zdravotnická záchranná služba má v novém výjezdovém centru k dispozici garáže pro dvě sanitky a dvě osobní vozidla, pokoje, společenskou místnost s kuchyní a jídelnou i sociální zázemí. Zatímco prostory pro ZZS MSK se nacházejí ve veřejné zóně, veškerá místa pro HZS MSK jsou v zóně neveřejné (Schengenský prostor) a vyžadující zvláštní bezpečnostní pravidla pro vstup osob i jejich kontrolu.
Posádka rychlé lékařské pomoci byla do IVC v Mošnově přesunuta z Frýdku-Místku. Obsluhuje letiště, část oblasti Novojičínska a Frýdecko-Místecka, a to v nepřetržitém provozu. Zdravotničtí záchranáři v této oblasti vyjíždějí často k dopravním nehodám, neboť kolem letiště vede důležitá a hojně využívaná dopravní tepna směrem na Ostravu a Polsko.
"Přesunutí posádky z Frýdku-Místku na nové výjezdové stanoviště nám umožňuje nejen efektivně zasahovat v prostoru letiště, ale také přilehlé průmyslové zóně, stejně jako v okolních obcích, a to jak na Novojičínsku, tak Frýdecko-Místecku. Jde o další krok k optimalizaci sítě výjezdových stanovišť ZZS v rámci pokrytí kraje. Posádka pracuje v denní době v režimu rychlé lékařské, v noci pak rychlé zdravotnické pomoci,“ sdělil ředitel Zdravotnické záchranné služby MSK Roman Gřegoř.
Záchranáři jsou na novém výjezdovém stanovišti v plném provozu již od 1. března 2016. Během prvního měsíce zasahovala tato posádka u více než sedmi desítek pacientů. V sedmnácti případech vyjížděla k událostem úrazového charakteru, přes padesát zásahů pak bylo v souvislosti s onemocnění interního charakteru.
Výcvik leteckých záchranářů v Ostravě
Letečtí záchranáři ZZS MSK absolvovali ve čtvrtek 7. dubna 2016 další ze svých pravidelných cvičení. Metodické zaměstnání bylo tentokrát zaměřeno především na nácvik slaňování z vrtulníku. Tento postup musí posádka použít v případě, kdy se pacient nalézá v nepřístupném terénu, například zalesněném nebo zasněženém. Umožňuje dostat se v krátkém čase k postiženému, což bývá v případě, že je ve vážném stavu, samozřejmě životně důležité.
Nácvik speciálních činností probíhal na břehu řeky Odry v Ostravě-Hošťálkovicích. Letečtí záchranáři nejprve cvičili slanění z mostu. Později následovalo již ostré slaňování z vrtulníku na travnatou plochu. Nakonec specialisté LZS trénovali slanění přímo na lávku přes řeku. Účelem této poslední části byl nácvik přesného zásahu a koordinované spolupráce pilota, záchranáře-vysazovače na palubě stroje a záchranáře na laně. Tato činnost vyžaduje značné zkušenosti a profesionalitu celého týmu.
Čtvrteční cvičení proběhlo ve spolupráci se členy Horské služby Beskydy, s nimiž se posádky LZS setkávají při skutečných zásazích v horském terénu velmi často.
Pravidelná cvičení jsou pro letecké záchranáře naprosto nezbytná. Skutečný zásah totiž musí proběhnout zcela profesionálně, rychle a zároveň bezpečně pro zachraňovaného pacienta.
PhDr. Lukáš Humpl
Tiskový mluvčí ZZS MSK
Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.
Copyright ©