Slavíme velký úspěch v soutěži Zlatý záchranářský kříž

Slavíme velký úspěch v soutěži Zlatý záchranářský kříž

Text i fotografie z externího zdroje:

Na jižní Moravu zamířilo hned několik ocenění v soutěži o nejlepší záchranářský čin. Jde už o 23. ročník tohoto prestižního celostátního projektu. Za mimořádně náročný zásah při hromadném neštěstí - poskytnutí neodkladné přednemocniční péče po ničivém tornádu - obdržela z rukou prezidenta České republiky Miloše Zemana Zlatý záchranářský kříž naše ředitelka Hana Albrechtová. „Je to obrovská pocta, za kterou děkuji, ceny si nesmírně vážím a ráda ji předám svým kolegům, zdravotníkům ve výjezdu i operačnímu středisku. Byla to týmová práce a jsem velmi hrdá na všechny naše zaměstnance,“ vysvětluje úspěšná žena, která naši organizaci řídí a zároveň je sama stále lékařkou ve výjezdu.

Další ocenění převzala dnes na Pražském hradě doktorka Kateřina Oborská, v březnu 2021 byla společně se záchranářem Pavlem Sekaninou vyslána vrtulníkem do Žamberka, kde se v městském rybníku topily tři děti. Primárně na místě zasahovaly pozemní výjezdové prostředky pardubické záchranné služby, na pomoc operační středisko nakonec přivolalo celkem tři vrtulníky, LZS z Hradce Králové, Olomouce a Jihomoravského kraje. Kateřina Oborská společně s kolegou záchranářem převzala od pardubických kolegů do péče sedmiletého chlapce, pacient nedýchal a měl zástavu oběhu, byl silně hypotermický. Mimořádný čin naší lékařky spočívá ve faktu, že dítěti v průběhu transportu sama nepřetržitě prováděla manuální srdeční masáž po dobu přibližně 40 minut. Vzhledem k nepřízni počasí bylo potřeba, aby záchranář asistoval pilotovi. „Chlapec přežil a nyní prochází rehabilitací. To je pro mě největší odměna. Ocenění si nesmírně vážím a chci zdůraznit, že svůj podíl na záchraně chlapce má samozřejmě i kolega záchranář a pilot vrtulníku,“ dodává Kateřina Oborská.

Čestné uznání v kategorii Nejlepší záchranářský čin profesionálního kolektivu pak obdrželi lékařka Michaela Richtrová a záchranáři Vladimír Jarušek, Radovan Vrška, Ondrej Debrecíni, Stanislav Drápal a Jiří Bertel Reitter. V říjnu loňského roku došlo k mimořádné události v Tišnově, kde naši zdravotníci ošetřili celkem šest pacientů. V pěti případech šlo o těžká zranění. Jednalo se o napadení rodiny útočníkem, vyzbrojeným sečnými a bodnými zbraněmi. Naše operační středisko vyslalo na místo postupně osm prostředků. Nominace se týká dvou posádek vyslaných z tišnovské základny, tyto prostředky byly na místě jako první, a inspektora provozu, zastávajícího pozici vedoucího zdravotnické složky. Pro tyto zdravotníky bylo nesmírně náročné postarat se v co nejkratším čase o pacienty, kteří byli v nejvážnějším stavu. Bylo třeba rozložit vybavení a omezené síly tak, aby bylo možno zajistit a udržovat jejich základní životní funkce až do příjezdu posil. „Za ocenění jsem vděčná a vnímám to tak, že patří všem týmům, které byly na místě, jednalo se o mimořádně náročný zákrok a velkou psychickou zátěž. Podle mých informací všichni pacienti přežili a zotavují se,“ doplňuje Michaela Richtrová.

Všem našim oceněným kolegům blahopřejeme a děkujeme za skvělou reprezentaci.

Více fotografií na ZZS JMK

V minulosti i Komora záchranářů zdravotnických záchraných služeb České republiky v rámci 16. ročníku udílení cen Zlatý záchranářský kříž obdržela cenu za významný přínos pro záchranářství.