Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Školy dostaly „kyslík ve spreji“. Podle lékařů může spíš uškodit

01.09.2020

Školy dostaly „kyslík ve spreji“. Podle lékařů může spíš uškodit

 

 

Deset milionů utratil kraj hejtmanky Pokorné Jermanové (ANO) za přístroje na záchranu životů. Podle odborníků jsou to částečně vyhozené peníze.

 

 

Od loňského roku visí na chodbách 149 škol v okolí Prahy bílo zelená krabička s nápisem „Resuscitační set“.

Uvnitř najdete malý defibrilátor, tedy přístroj, jímž je možné s pomocí elektrického výboje „restartovat“ srdce. A ve druhé části boxu se nachází válcovitá nádoba připomínající sprej.

Je to takzvaný kyslíkový generátor – příruční zařízení na výrobu kyslíku, které podle výrobce dokáže také zachraňovat životy: generátor pomůže dýchat, když někdo zkolabuje.

Za tyhle sety na první pomoc loni Středočeský kraj utratil téměř 10 milionů.

Jenže část těchto peněz nejspíš vyhodil. Podle lékařů – záchranářů a odborníků na resuscitaci - kapesní vyvíječe kyslíku nemůžou nikomu v krizové situaci pomoci. „Je to jen taková směšná hračka,“ zhodnotil je Ondřej Franěk, primář pražské záchranky.

Problém podle znalců je, že vyvíječe mají malou kapacitu. Aby zařízení dokázalo teoreticky pomoci, muselo by zajistit přísun deset litrů kyslíku za minutu. Což je množství, které člověk potřebuje.

Přístroj podle oficiálních dokumentů zajistí jen tři litry kyslíku za minutu. „Je úplně k ničemu. Nemá takový průtok, který by mohl – i třeba v rukou profesionála – něco pozitivního přinést,“ řekl předseda České resuscitační rady Anatolij Truhlář.

Právě Česká resuscitační rada složená z lékařských kapacit už přede dvěma lety vydala stanovisko, v němž jednoznačně používání těchto generátorů nedoporučuje.

„Používání chemického vyvíječe kyslíku během kardiopulmonální resuscitace (masáže srdce a umělého dýchání – poznámka redakce) nebo poskytování první pomoci nelze doporučit v žádné klinické situaci bez ohledu na odbornou kvalifikaci potenciálního uživatele,“ stojí ve stanovisku České resuscitační rady.

Podle rady navíc žádné odborné studie doteď neprokázaly, že jsou vyvíječe koncentrovaného kyslíku prospěšné.

Kraj na dotazy Seznam Zpráv, zda věděl, co nakupuje, a jestli znal předem výhrady odborníků, neodpověděl. Seznam Zprávy chtěly také vědět, kdo konkrétně je v úřadu za zakázku zodpovědný.

Tuto spornou zakázku objevili mezi nákupy krajského úřadu členové středočeské Pirátské strany. Vyzvali hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou (ANO), ať kraj hned všechny resuscitační sady ze škol stáhne, nechá celou zakázku na resuscitační sety prověřit a případně zajistí vymáhání škody.

„Souprava obsahuje zařízení, které nejvyšší odborná autorita v České republice označila jako naprosto nevhodné, v rozporu s platnými postupy, a dokonce potenciálně nebezpečné,“ řekl Jiří Snížek, předseda středočeský Pirátů.

Může i uškodit

Předseda resuscitační rady Anatolij Truhlář si dokonce myslí, že generátory mohou nepřímo uškodit.

Protože když se podle něho někdo bude snažit pomoci „kyslíkem ve spreji“, ztratí zbytečně čas, který mohl věnovat běžné první pomoci. Pro pacienta se to může stát osudným.

Ani primář pražské záchranky Ondřej Franěk si neumí představit, jak masírovat srdce, dýchat z úst do úst - a ještě k tomu přidat vyvíječ kyslíku. „Nevidím způsob, jak bych v té situaci generátor používal,“ uvedl.

Jediná výjimka, kdy se kyslík v rámci první pomoci používá, je podle předsedy České resuscitační rady při tonutí. Tehdy však mají vyškolení plavčíci k dispozici přístroje s ventilátorem a vakem na zachycení kyslíku, který přístroj vyvine, ale pacient ho v tu chvíli nedokáže spotřebovat (vak slouží zjednodušeně k tomu, aby se měl kyslík kam ukládat v době pacientova výdechu).

Stejné přístroje mají i zdravotničtí záchranáři pro případy lidí, jimž se zastavilo srdce. Jedná se však o profesionální zařízení, které používají zkušení odborníci.

Dodavatel: To je věc názoru

Středočeský kraj nakoupil školní sety na poskytování první pomoci od kladenské firmy Ankaba, která se do soutěže přihlásila jako jediná. Nejspíš proto, že jiní zájemci nedokázali splnit podmínku dodat v jednom setu defibrilátory (to znamená běžné přístroje), i specifické kyslíkové generátory, s nimiž obchoduje hlavně vítězná firma Ankaba.

„Já to beru s nadhledem. To je jako s právníky: co právník, to jiný názor,“ reagoval majitel firmy Eduard Urminský na otázku, jak si vysvětluje, že lékaři jeho přístroj nedoporučují.

Zdroj: seznamzprávy.cz

 

Sigmund

 

 

 

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.