Síť výjezdových stanovišť Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy (ZZS HMP) se po šesti letech opět rozroste.

24.03.2021

Radní Milena Johnová a zástupci Magistrátu hl. m. Prahy (MHMP) se dohodli s vedením pražské záchranky a řediteli Nemocnice sv. Alžběty Na Slupi a Nemocnice Na Františku na zřízení dvou výjezdových stanovišť v prostorách těchto nemocnic. Do roka by měla obě výjezdová stanoviště začít sloužit svému účelu. Cílem je zachovat nízké dojezdové časy záchranářů k akutním situacím navzdory rostoucímu městu, počtu obyvatel i houstnoucí dopravě.

„Aby se záchranáři dostali k Pražanům co nejdříve a mohli poskytnout pomoc co nejrychleji, je nesmírně důležité mít dobrou síť výjezdových stanovišť, moderní vozy a vybavení a také kvalitní zázemí. Je až s podivem, v jak nedůstojných podmínkách musí pracovat lidé, kteří zachraňují lidské životy. Jsem ráda, že se nám v poslední době daří splácet letitý dluh města vůči pražským záchranářům. Zajištění důstojných pracovních podmínek považuji za projev uznání a respektu práce záchranářů,” řekla Milena Johnová, radní pro oblast zdravotnictví a sociální politiky.

Jako první by mělo být hotové výjezdové stanoviště v Praze 1 v areálu Nemocnice Na Františku. Se zahájením jeho provozu se počítá koncem letošního roku. Nemocnice na Františku poskytne pražským záchranářům část svých přízemních prostor, které nyní využívá jako sklad, a magistrát tyto prostory na své náklady zrekonstruuje a stavebně přizpůsobí potřebám záchranářů. Na tomto stanovišti bude fungovat jeden tým záchranářů, který bude mít k dispozici parkovací stání pro dvě sanitní vozidla.

„Dohodu o zřízení výjezdového místa Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy v naší Nemocnici Na Františku, kterou jsme už v loňském roce navrhli, samozřejmě vítám. Je dalším krokem Prahy 1 při plnění plánu rozvoje tohoto špičkového zdravotnického zařízení,“ okomentoval starosta Prahy 1 Petr Hejma, který jednání o rozvoji uvedené nemocnice za první městskou část vede.

Druhé výjezdové stanoviště by mělo začít fungovat nejpozději na začátku příštího roku v Praze 2 v nemocnici sv. Alžběty Na Slupi. Záchranáři zde aktuálně využívají prostor malé přízemní budovy, která již neposkytuje vyhovující zázemí a kvůli nízké kapacitě ji využívá jen jeden tým záchranářů. Nahradí ji modulově řešená stavba, která zajistí funkčnější zázemí a lepší pracovní podmínky, v nichž budou pohodlně fungovat dvě jednotky záchranářů. Parkovací stání je koncipováno pro tři vozy zdravotnické záchranné služby.

„Naší snahou je zajistit pražským záchranářům důstojné pracovní podmínky a moderní zázemí ve strategické lokalitě, jakou je centrum Prahy. Modulární řešení, jehož jsem příznivcem, významně urychlí proces realizace nového výjezdového stanoviště, aby se týmy záchranářů mohly co nejdříve zapojit do pomoci Pražanům,” upřesnil Martin Ježek, ředitel odboru zdravotnictví MHMP.

„Už dnes se připravujeme na budoucnost, počítáme s rozrůstající se metropolí, vyšší koncentrací obyvatel, zvyšující se hustotou provozu i stárnutím populace. Senioři nad 60 let tvoří přibližně polovinu našich pacientů. Díky strategickému rozšíření sítě výjezdových základen dokážeme udržet naše dojezdové časy k pacientům v centru města i na periferiích nadále na standardní úrovni, na kterou jsou Pražané zvyklí,“ doplnil Petr Kolouch, ředitel ZZS HMP.

„Jednání o zajištění důstojného zázemí pro záchranáře v areálu Nemocnice sv. Alžběty Na Slupi i vybudování zcela nového stanoviště v Nemocnici Na Františku navazuje na dlouhodobou spolupráci s oběma zdravotnickými zařízeními. S využitím potenciálu Nemocnice Na Františku pro výjezdové stanoviště se počítalo již v létě 2019 v investičním výhledu tehdy zamýšlené Metropolitní nemocnice,” dodala radní Milena Johnová.

V různých městských částech po celé Praze se aktuálně nachází 20 výjezdových stanovišť, jedno Zdravotnické operační středisko a stanoviště Letecké záchranné služby na Praze 6 – Ruzyni. Ve střednědobém horizontu počítá Praha s umístěním výjezdových základen ve třech dalších objektech – v Klánovicích, v Suchdole a v Modřanech v objektu Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy. V roce 2022 má město v plánu dokončení nové základny v Argentinské ulici, která naváže na výstavbu budovy Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy. V neposlední řadě je započatá příprava projektování rozsáhlé přestavby základny v ulici 28. pluku a v areálu v Nádražní ulici.

Zdroj+foto: modrahvezdazivota