Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Silvestrovsko - Novoroční svodka zásahů ZZS. Dvě napadené posádky.

02.01.2016

Silvestrovsko - Novoroční svodka zásahů ZZS. Dvě napadené posádky.

 Dvě posádky záchranné služby

čelily napadení

 

Dvě posádky zdravotnické záchranné služby čelily o silvestrovské noci ve Zlínském kraji napadení. Vandalové poškodili v Chropyni na Kroměřížsku auto a ve druhém případě ve Zlíně nosítka, řekl mluvčí krajské záchranky Petr Olšan. Přinášíme přehled zpráv záchranářů v jednotlivých krajích....

 

Posádka ve Zlíně byla podle Olšana napadena při zásahu lidmi pod vlivem alkoholu. Zřejmě také opilý člověk zastoupil v Chropyni cestu vozidlu záchranářů vracejícímu se na základnu. Když vůz zastavil, vandal jej poškodil. Záchranná služba zaznamenala podle Olšana od čtvrtečního večera do dnešního rána 110 výjezdů, asi o deset více než loni.

"Většinou šlo o výjezdy k opilým lidem, zasahovali jsme i u sebevražd a ve 34 případech se jednalo o úrazy. Z toho tři utrpěli lidé při používání zábavní pyrotechniky, jednalo se převážně o poranění prstů. Vážné zranění utrpěl motorkář při dopravní nehodě v Huslenkách na Vsetínsku. Byl převezen do olomoucké fakultní nemocnice," uvedl Olšan.

Desítky pacientů ošetřili o silvestrovské službě zdravotníci ve zlínské Krajské nemocnici T. Bati. Podle mluvčí nemocnice Karly Havlíkové skončilo v ambulancích traumatologického oddělení do dnešních 07:00 přes 40 pacientů, více než 20 jich ošetřili v příjmové ambulanci interní kliniky.

"Ošetřovali jsme bolesti břicha, pacienty se zvracením, jednoho staršího pacienta se sebevražednými myšlenkami a další zdravotní potíže. Dva pacienty jsme hospitalizovali kvůli dušnosti a srdeční arytmii," sdělila lékařka interní kliniky Zuzana Surá.

Na traumatologii poslední den loňského roku hospitalizovali tři pacienty s poraněním hlavy po pádu. "U ostatních jsme ošetřovali většinou poranění obličeje po pádu, ale také pacienta, kterého pokousal pes," řekl lékař traumatologického oddělení Marek Bis.

Dva opilí chlapci ve věku 15 až 16 let jsou hospitalizováni na dětském oddělení. "Jednoho s 2,88 promile alkoholu jsme přijali poslední den roku kolem 21:00. Dalšího jsme přijali dnes kolem druhé hodiny po půlnoci, ten měl 1,6 promile. Předpokládáme, že oba dnes pustíme domů," sdělila primářka dětského oddělení Lucie Svitálková.

Na krajské protialkoholní záchytné stanici v Kroměříži skončili podle mluvčí tamní nemocnice Veroniky Klímové dva muži a dvě ženy. "Je to stejný počet jako v uplynulých dvou Silvestrech," řekla ČTK Klímová.

 

Silvestrovská noc ve středních Čechách byla opět rušná

Záchranáři museli zasahovat u 12 poranění od petard, zraněné byly i dvě děti.

Záchranka ve středních Čechách od silvestrovského podvečera zasahovala u popálenin a poranění rukou a sluchu, způsobených neodbornou manipulací s petardami nejrůznějšího původu. Dalšími pacienty byli podle mluvčí záchranářů Petry Effenbergerové lidé, kteří to při oslavách přehnali s alkoholem, případně si při ztrátě koordinace a špatném odhadu situace způsobili různá zranění pádem nebo od střepů lahví a sklenic. Celkem měli středočeští záchranáři za dvanáctihodinovou noční směnu 202 výjezdů, což je přibližně stejně jako v posledních letech.

Větší požár rodinného domu, který nesouvisel s použitím zábavní pyrotechniky, hasiči likvidovali asi hodinu po půlnoci v Třebotově u Prahy. Podle hasičů bylo zraněno sedm lidí, záchranáři podle Effenbergerové ošetřili dva. "Jeden měl řeznou ránu na ruce a druhý popáleninu horní a dolní končetiny," řekla ČTK. Škody byly vyčísleny na jeden milion korun, příčinou byla technická závada na klávesovém nástroji keyboardu.

Záchranáři ošetřovali také dva lidi po pádu z balkonu. Vážně zraněný člověk byl po pádu ze čtvrtého patra v Mladé Boleslavi přepraven do vinohradské nemocnice, na Kladensku zase vypadl člověk z prvního patra. "V několika případech alkohol nejen v krvi pacientů komplikoval samotné zásahy, kdy udílené 'odborné' rady od alkoholem posilněných svědků události končily třeba i verbálním napadením posádek," dodala Effenbergerová. Těsně před půlnocí pomáhali záchranáři s porodem v terénu. Holčička se podle Effenbergerové narodila ve voze a byla převezena do kolínské nemocnice.

 

Na Silvestra a Nový rok se nezastavili ani záchranáři a zdravotníci v nemocnicích Libereckého kraje

Zdravotnická záchranná služba vyjížděla jen za prvních pět hodin nového roku k 67 případům. K nejvážnějším úrazům ale patřilo silvestrovské zranění nezletilého chlapce v Desné na Jablonecku, kterému petarda částečně amputovala tři prsty na ruce. "Stalo se to na Silvestra už před 13:00, vrtulník chlapce transportoval do nemocnice v Praze na Vinohradech," řekla ČTK mluvčí zdravotnické záchranné služby Lenka Moravcová. Po půlnoci byli podle ní se zraněním ruky od petard ošetřeni dva muži v Liberci a Rokytnici. Muže s devastujícím zraněním od světlice ošetřili v noci také v nemocnici v České Lípě.

Krajské operační středisko záchranné služby přijalo po půlnoci také 12 tísňových volání o napadení. Pacienti utržili jen lehké úrazy hlavy, případně ruky a byli k ošetření předání na chirurgické ambulance. "V sedmi případech záchranáři v celém Libereckém kraji ošetřovali lehce zraněné po pádu na zledovatělém povrchu. Deset méně závažných poranění si způsobili lidé o rozbité sklo nebo pádem na schodech v domácnosti či v restauraci. V Jablonci záchranáři ošetřovali lehce zraněnou poraženou chodkyni," doplnila výčet Moravcová.

Na traumatologii v Krajské nemocnici Liberec ošetřili lékaři po půlnoci 15 pacientů s lehčími poraněními, která si způsobili při pádech nebo při potyčkách. "Tři pacienti s otřesem mozku zůstali v péči lékařů. Jedna žena utrpěla těžké poranění bérce poté, co ji zranila světlice a lékaři ji rovněž hospitalizovali," řekla ČTK mluvčí nemocnice Barbora Silná. Také v České Lípě měli v nemocnici rušno. Většinou ošetřovali drobná poranění zaviněná pádem či drobná řezná zranění.

V Liberci na záchytce přijali v noci šest klientů. "Prvního na Silvestra v 19:15 a posledního dnes ráno v 6:55. Nejmladšímu klientovi je 15 let a nejstaršímu 49. Patnáctiletého mladíka do nemocnice dopravili lidé, když ho našli ležet na ulici okolo třetí hodiny ráno. Lékař kontaktoval jeho rodiče, aby si mohli chlapce vyzvednout," dodala Silná. Na záchytku přivezli také jednu ženu, kterou si ale následně její známí odvezli do domácí péče. Nikdo z klientů nebyl pod vlivem drog, jeden z mužů byl cizinec.

 

V Královéhradeckém kraji

Zdravotničtí záchranáři měli v noci 77 výjezdů, tedy o pětinu nad průměrem běžného dne. Ve čtyřech případech zasahovali u drobných poranění od pyrotechniky. Policie v kraji žádné větší výtržnosti či zranění nezaznamenala. ČTK to dnes zjistila u hasičů, policie a záchranářů.

Zdravotničtí záchranáři v noci přijali výrazně nadprůměrných 256 tísňových hovorů. "Největší nápor byl od půlnoci do tří hodin. Směnu jsme posílili o jednoho operátora a jednoho záchranáře," řekl ČTK mluvčí krajské záchranné služby Ivo Novák. Zdravotníci vyjížděli zejména k úrazům v opilosti a z napadení. Nejvíce výjezdů měli v horských oblastech na Vrchlabsku a Trutnovsku. V poslední den roku hradečtí záchranáři také vzlétli vrtulníkem resuscitovat dva muže na Pardubicku a Novobydžovsku.

 

Záchranáři na Pardubicku

Zdravotničtí záchranáři měli od půlnoci do dnešního dopoledne zhruba 65 výjezdů, což bylo méně než v minulých letech. "Většinou šlo o lehčí úrazy z opilosti i různých napadení a potyček," řekla ČTK mluvčí záchranné služby Helena Škuligová. V obci Borek na Pardubicku petarda zranila v obličeji jednadvacetiletého muže. Skončil v nemocnici, ale žádná devastující či život ohrožující zranění neutrpěl. Třikrát záchranáři vyjížděli k opilým patnáctiletým dětem, z toho dvakrát na Chrudimsku a jednou na Svitavsku. Za poslední den roku záchranáři měli podprůměrných 113 výjezdů, běžný průměr je 120 výjezdů denně.

 

Záchranáři na jihu Čech museli během noci uskutečnit 122 zásahů

"Oproti loňsku byla ta služba o trochu klidnější," uvedla mluvčí krajské záchranky Petra Kafková. Záchranka se postarala o 11 lidí zraněných zábavní pyrotechnikou, kteří převážně utrpěli poranění na prstech ruky a popáleniny. Dalších 21 úrazů bylo způsobeno při napadení nebo pod vlivem alkoholu.

Na protialkoholní záchytnou stanici byli v průběhu noci na jihu Čech umístěni tři opilci, další šestnáctiletý chlapec skončil kvůli otravě alkoholem v prachatické nemocnici. Záchytná stanice se zcela zaplnila po 06:00, kdy tam byly přepraveny další čtyři opilé osoby z nemocnice.

Silvestrovská noc patřila ke klidnějším i z pohledu jihočeských zdravotníků. V českobudějovické nemocnici ošetřili během dnešních prvních sedmi hodin 15 úrazů souvisejících s oslavami. Většinou šlo o zranění způsobená pádem v opilosti. Dva lidé poranění petardou na ruce museli být operováni, uvedla mluvčí nemocnice Ivana Kerlesová.

Na chirurgii nemocnice ve Strakonicích ošetřili deset pacientů, většinou s drobnými úrazy. "Jednomu pacientovi utrhla petarda dva prsty na ruce, proto byl poslán do Českých Budějovic na operaci," uvedl ředitel strakonické nemocnice Tomáš Fiala.

Mezi sedmi lidmi ošetřenými v prachatické nemocnici byli dva lidé popálení zábavní pyrotechnikou a v nemocnici Jindřichův Hradec poslali na operační sál jednoho člověka s rukou poraněnou od petardy.

 

Silvestrovské oslavy na Vysočině rušily hlavně opilecké potyčky

Patnáctiletému podnapilému mladíkovi v Chotěboři na Havlíčkobrodsku vybuchla v ruce zábavní pyrotechnika. Na protialkoholní záchytnou stanici v Jihlavě umístili devět lidí, sdělila dnes ČTK policejní mluvčí Dana Čírtková.

Mladík v Chotěboři si podle zjištění policie způsobil zranění sám při neodborné manipulaci s pyrotechnikou na náměstí T. G. Masaryka. V dechu měl 1,16 promile alkoholu. Byl převezen do havlíčkobrodské nemocnice, podle záchranářů utrpěl středně těžké poranění ruky. "Tato událost byla nahlášena patnáct minut po půlnoci," uvedla Čírtková.

Záchranka měla za noc 64 výjezdů, což je podle ředitelky krajské zdravotnické záchranné služby Vladislavy Filové ve srovnání s běžnou směnou téměř dvojnásobný počet. V souvislosti s oslavami záchranáři zaznamenali 19 úrazů, mezi nimi jedno poranění pyrotechnikou. "Povětšinou to byly pády, řezná poranění, popálení," upřesnila Filová.

V jihlavské nemocnici se nechalo ošetřit 11 lidí, další zraněné přivezla záchranka. "Pouze jeden pacient měl zranění od rachejtle, kdy si poranil čelo," uvedla mluvčí nemocnice Monika Zachlová.

Do protialkoholní záchytné stanice umístili policisté prvního opilce už na Silvestra ráno. Čtyřiadvacetiletý muž byl v jihlavském baru agresivní. Další opilý mladý muž si odpoledne chtěl ublížit v Třebíči. Na záchytné stanici skončil také jeden z aktérů rvačky ve vsi Jeclov, kde policisté zasahovali dvě hodiny po půlnoci. Museli mu nasadit pouta.

 

Silvestr v Brně a na jižní Moravě byl poměrně klidný

Záchranáři měli během silvestrovské noci 137 výjezdů, nejméně za poslední čtyři roky. "Pětkrát jsme ošetřovali zraněné po manipulaci s pyrotechnikou. Čtyři lidé se lehce poranili zejména na rukou. V jednom případě šlo o výbuch pyrotechniky při zapalování, který zasáhl pacienta do obličeje. Vyjížděli jsme také ke 42 úrazům, na vznik většiny z nich měl vliv alkohol," uvedli záchranáři v tiskové zprávě.

Na záchytku musela odjet záchranka na žádost strážníků šestkrát. "V dalších případech se ukázalo, že opilci na tom nejsou tak špatně," poznamenal Ghanem.

 

Oslavy Silvestra v Praze byly klidné, vznikla ale řada požárů

Silvestr byl podle zdravotníků o něco klidnější než před rokem. Řešili ale během noci 275 událostí, což je sice o 37 méně než minule, ale jde o druhý nejvyšší počet za posledních několik let. Během 12 hodin tak bylo případů tolik jako jindy za celý den, sdělila ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová. "Tradičně nejčastějším důvodem výjezdů byly potíže nebo úrazy v souvislosti s konzumací alkoholu, případně pádem na kluzkém terénu. Počet úrazů způsobených pyrotechnikou byl shodný s loňským rokem, posádky opět ošetřily devět pacientů," oznámila.

Záchranáři rovněž ošetřili několik lidí, kterým výbuchy petard vážně poranily prsty a jednomu z ošetřovaných také pyrotechnika těžce poranila oko. V polovině Václavského náměstí parkoval kamion záchranné služby, takzvaný Golem, ve kterém také podle mluvčí záchranné služby Ernestové našlo útočiště několik dětí po šoku z hlasitých výbuchů.

Související články: 

Záchranáři vyrazí na Silvestra v lepších rukavicích a přilbách

VIDEO - 31.12.2015 Silvestr 2015 pohledem Záchranné služby ASČR Praha - západ

 

Záchranáři v Plzeňském kraji vyjížděli k nehodám i požárům

Záchranáři v Plzeňském kraji zaznamenali během silvestrovské noci devastující poranění ruky po zacházení s pyrotechnikou, několik dopravních nehod i požárů

Zdravotnická záchranná služba zaznamenala o silvestrovské noci nárůst zásahů oproti běžným dnům asi o 50 procent. "Nejzávažnější bylo devastující poranění ruky pyrotechnikou u muže z Vejprnic. Byl převezen k ošetření do lochotínské nemocnice. Úrazů od petard jsme ošetřili celkem pět, ostatní byly méně závažné - například drobné popáleniny rukou nebo krku," řekla ČTK mluvčí záchranky Lenka Ptáčková.

Celkem vyjížděla záchranka ke 170 případům. Šest lidí musela ošetřit po napadení. "Kuriozitou byl případ muže z Rokycanska, který spolykal střepy z rozbitých dveří a odmítal se nechat převézt k ošetření. Lékaři se ale nakonec podařilo ho k ošetření přesvědčit," doplnila mluvčí.

 

Silvestr se v Olomouckém kraji obešel bez větších následků

Ženu poraněnou při odpalování pyrotechniky ale i mladíka, který se bodl při předvádění kouzelnického triku museli během silvestrovské noci ošetřit záchranáři v Olomouckém kraji. Během oslav konce roku zaznamenala krajská záchranná služba 88 výjezdů, jiné vážnější následky však Silvestr nezanechal.

"Policisté řeší také v Lipníku nad Bečvou v souvislosti s odpalováním zábavní pyrotechniky jedno zranění pětatřicetileté ženy. Událost nám byla nahlášena půl hodiny po půlnoci. Žena byla převezena s poraněním obličeje do Fakultní nemocnice v Olomouci, kdy není v ohrožení života," řekl dnes ČTK krajský policejní mluvčí Josef Bednařík.

Policisté dnes nad ránem vyšetřovali také případ bodného zranění dvaadvacetiletého mladíka v Horce nad Moravou. "Na místě bylo zjištěno, že mladík si do hrudníku bodl nůž nešťastnou náhodou při předvádění kouzelnického triku. Rychlá záchranná služba mladíka s vážným zraněním převezla k ošetření do Fakultní nemocnice v Olomouci," doplnil policejní mluvčí.

Podle mluvčího záchranné služby Pavla Vysloužila evidují záchranáři za posledních 24 hodin 167 výjezdů, z toho zhruba polovinu o silvestrovské noci. "Během noci jsme zaznamenali 12 případů úrazů hlavy v souvislosti s požitím alkoholu a jeden úraz v obličeji po petardě," řekl ČTK Vysloužil. Jiné mimořádné následky podle něj oslavy konce roku nezanechaly.

 

Záchranáři v Karlovarském kraji řešili úrazy kvůli pyrotechnice

Záchranáři v Karlovarském kraji řešili o silvestrovské noci úrazy kvůli zacházení s pyrotechnikou, dopravní nehody nebo poplach v jedné z karlovarských bank, kde petarda rozbila okno. Zatímco podle mluvčího Martina Kasala byla pro karlovarské hasiče silvestrovská noc poměrně klidná, zdravotnická záchranná služba zaznamenala více výjezdů než v minulých letech.

"Prvním výjezdem roku 2016 byl výjezd hned o půlnoci, kdy sokolovští záchranáři jeli na pomoc osmnáctiletému muži ze Sokolovska, který utrpěl poranění oka právě v souvislosti s pyrotechnikou. Za dalších 11 minut vyjížděli záchranáři z Horního Slavkova k 46letému muži, kterému pyrotechnika vybuchla v ruce a částečně mu amputovala první a druhý prst ruky," řekla ČTK mluvčí krajské záchranky Petra Bakurová. Oba muži byli převezeni k ošetření do sokolovské nemocnice. Úrazů souvisejících se zábavní pyrotechnikou řešila záchranka letos pět.

Záchranná služba na Silvestra vyjela ke 124 případům, což je zhruba o 20 více než v letech 2013 a 2014. "Řešili jsme také tři otřesy mozku, otevřené i povrchové rány nejčastěji hlavy a končetin, které pacienti utrpěli v pěti případech při napadení. Dalších šest se stalo úrazem," doplnila Bakurová. Do silvestrovské půlnoci se nejvíce jezdilo k pacientům z Karlovarska (41), následně Sokolovska (34) a Chebska (24). Jeden pacient opakovaně skončil na záchytné protialkoholní stanici.

 

Moravskoslezští záchranáři zažili rušnější Silvestr než loni

 Náročnou službu mají za sebou záchranáři v Moravskoslezském kraji, kteří měli o letošní silvestrovské noci o 70 výjezdů více než při loňských oslavách. Od silvestrovského rána až do dnešních 07:00 vyjížděli ve 421 případech. Je to o přibližně 40 procent více, než kolik činí dlouhodobý průměr událostí v regionu. Pomáhali lidem zraněným pyrotechnikou, pacientům po pádech či s řeznými zraněními od skla. Zasahovali ale i u opilostí a otrav alkoholem nebo epileptických záchvatů, řekl ČTK mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl.

"Jen od silvestrovské půlnoci do dnešního rána musely posádky zdravotnické záchranné služby zasahovat ve 127 případech, nárůst událostí v této době činil trojnásobek oproti běžným nocím," podotkl Humpl.

Šest lidí se v kraji zranilo při odpalování zábavní pyrotechniky. Jeden pacient byl zraněn těžce, u ostatních byli poranění lehká nebo středně závažná. Lidé si nejčastěji poranili ruce nebo hlavu.

"V této souvislosti jsme nezaznamenali případy, kdy by byl přímo ohrožen život," uvedl mluvčí.

Podle něj byli záchranáři od půlnoci vysláni k pěti desítkám poranění, mezi nimiž dominovaly pády se zraněními hlavy či končetin a řezná poranění od skla. "V téměř dvou desítkách případů pak zranění posádkám uvedli, že byli napadeni jinou osobou, nejčastěji v restauracích a barech, ale také v domovech. Dominující v těchto situacích byla jednoznačně poranění hlavy," řekl Humpl. S opilostí či otravou alkoholem muselo být v kraji záchrannou službou ošetřeno deset osob, mezi nimi i dva dospívající. "Opilí a zranění tedy tvořili celou polovinu všech událostí od silvestrovské půlnoci do dnešního rána," upřesnil mluvčí. Vzrostl také počet pacientů s epileptickými záchvaty, kterých záchranáři ošetřili sedm.

 

Silvestr v Ústeckém kraji provázely úrazy a výtržnosti

Záchranáři vyjížděli v kraji zhruba ke 20 případům v souvislosti s pyrotechnikou. "Explodovala lidem v rukou. Úrazy jsou velmi vážné, hlavně jde o devastující poranění rukou, amputace či částečné amputace prstů," řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje Prokop Voleník. "Mimořádným případem je úraz u malého dítěte, ročník narození 2008. Odpalovalo s otcem zábavní pyrotechniku a vážně se zranilo, nyní je převáženo do centra pro úrazy ruky ve Vysokém nad Jizerou," doplnil Voleník. U dvou výbuchů petard zasahovali policisté, jeden se stal v Mostě a druhý v Bílině.

Sanitky vyrážely do terénu dále hlavně k úrazům spojeným s alkoholem. Celkem záchranka měla o silvestrovské noci na 200 zásahů.

ČTK

Zdroj: tribune.cz

 

Komentáře k článku

Buďte první kdo přidá příspěvek k této aktualitě.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.