Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Senioři budou mít doma pro záchranáře obálku s anamnézou a se zdravotními problémy

12.06.2018

Senioři budou mít doma pro záchranáře obálku s anamnézou a se zdravotními problémy

 

 

 

Záchranářům v celé České republice má v péči o osamocené seniory pomoct takzvaná seniorská obálka pro shromažďování informací o tom, kterými nemocemi či alergiemi senior trpí a jaké bere léky. Obsahovat bude i kontakty na jeho blízké.

 

 

Zájemce si údaje vyplní za pomoci příbuzných a lékaře a obálku nechá na viditelném místě v bytě pro případ zásahu záchranářů. Celostátní projekt v Brně představili jihomoravský radní Milan Vojta (ANO) a mluvčí jihomoravské záchranné služby Michaela Bothová. Podle ní mohou nasbírané údaje ušetřit záchranářům čas, když jde o život pacienta.

Projekt je celostátní a má fungovat v každém kraji. Jihomoravský kraj začal v těchto dnech obálky distribuovat do nemocnic, na výjezdová stanoviště záchranné služby a bude také ke stažení na webových stránkách. Senioři v obálce za pomoci rodiny nebo lékařů vyplní údaje o alergiích, nemocech i lécích včetně dávkování a kontakty na své blízké i praktického lékaře. Obálku pak umístí na viditelném místě v bytě, například na vnitřní stranu vchodových dveří nebo na lednici. „Údaje by měly být pravidelně aktualizované. Poslouží v případě zásahu záchranářů k rozhodnutí o tíži zdravotního stavu, optimální terapii na místě nebo nutnosti transportu do zdravotnického zařízení,“ uvedl Vojta.

Podle Bothové záchranáři vyjíždějí k seniorům nejčastěji a informace shromážděné na jednom místě mohou znamenat úsporu času v minutách, což pak může vést k záchraně života. „Urychlí se tím péče a předejde se komplikacím. Zároveň budeme mít kontakt na blízké, kterým dáme vědět, že se něco stalo s jejich příbuzným,“ dodala Bothová.

ČTK

Sigmund

 

 

Komentáře k článku
  • Jan Žoha Reagovat 12.06.2018
    Krása. Hlavně, ať jim do obálky napíší kdy volat ZZS a kdy zvážit návštěvu PL, adresu a ordinační hodiny praktického lékaře, případně zastupujícího praktického lékaře a kontakt na příbuzné s automobilem...eventuálně taxislužbu.
    • Lucie Lexová Reagovat 12.06.2018
      Pane Žoha,
      Vám, jak se zdá, není nic dobré, že? Někdo, jako Vy, nemá na ZZS co dělat. Vaše příspěvky - samé perla. Vás bych nechtěla potkat ani jako kolegu, ani v osobním životě.
  • Lucie Plachá Reagovat 12.06.2018
    Kolegy Žohy bych se tu zastala. Nenapsal nic tak pobuřujícího. Tahle obálka je přes všechen vnější půvab nápadu podobná všem těm náramkům a tričkům s anamnézou. Jinými slovy - kdo je schopen (či má schopné okolí) nechat si svou nejčerstvější lékařskou zprávu po ruce pro případnou potřebu, ten to dělá už teď. Ostatním bude váznout (nejen) ta aktualizace obálky, která bude jinak - bez těch věcí, které pan Žoha zmiňuje - zase dalším příspěvkem k výrobě občana zcela rezignujícího na odpovědnost za sebe sama.
    Jistě se mýlím, nehledala jsem si k tomu nic, ale... zdalipak je tento celostátní projekt financovaný grantem?
  • Lucie Plachá Reagovat 13.06.2018
    A lze to vzít ještě šířeji: v terénu vzrůstající poptávky po geriatrické péči a po službách na hraně zdravotnických a sociálních, kde primární péče kolabuje (nemocniční ji srdnatě dohání), se má na celostátní úrovni přicházet se systémovými řešeními situace, nikoli s potěmkinovskými projekty typu "spásná obálka na ledničce pro záchranku". Všichni přeci musíme cítit, jak malý vliv to na realitu naší práce může mít.
    Tohle by byla např. chvályhodná iniciativa VPL, pokud by si obsah obálek ve svém obvodu sám spravoval. Ale jako celostátní projekt si to přímo říká o škatulku "vyrobíme publiku srozumitelný problém, vystavíme ho ve vitríně (záchranka), slavnostně ho vyřešíme a zakryjeme tak neschopnost a nečinnost".
  • Jan pokorný Reagovat 05.07.2018
    IZIP tentokrát v papírové podobě. No proč ne, cokoliv čeho se člověk může chytit a je to dostupné bez nutnosti klíčů, šifer, čteček... Jen se trošku zapomíná na to, že základem správne diagnózy je správně odebraná anamnéza - tedy umění ji odebrat a vytěžit z pacienta a okolí v krátkém čase potřebné maximum nejen z ale i bez obálek, náramků, tetování atd..., ale ta záchranáře moc nezajímá, ani ty, co si hrají nebo by si rádi hráli na doktory - či ji vesměs neumí správně využít a to je taky jeden z těch důvodů, proč se na level lékařů nedostaneme. Změřit tlak umí každej debil i bez zdravotnického vzdělání....

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.