Přihlášení

Zapomenuté heslo

Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky

Senát vrátil návrh zákona o předčasném důchodu pro záchranáře zpět do PS PČR

02.12.2022

Senát vrátil návrh zákona o předčasném důchodu pro záchranáře zpět do PS PČR

 

Na dnešním zasedání se Senát PČR zabýval novelou vládního návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění tak, jak o něm rozhodla Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky a který ve svém pátém dílu řeší možnost předčasného odchodu do důchodu mimo jiné i pro zaměstnance výjezdových skupin ZZS a pro operátory zdravotnických operačních středisek.

 

Čti také: Senát vrací důchodovou novelu Sněmovně, přišel s pozměňovacím návrhem

 

Bohužel došlo k tomu, že senátor Ing. Zdeněk Nytra do návrhu zákona podal pozměňovací návrh, aby do výčtu možných příjemců předčasného důchodu byli přidáni i hasiči podnikových sborů. Komora záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky o tom věděla, a proto dne 25. 11. 2022 zaslala všem senátorům dopis, ve kterém senátory žádá, aby zejména z důvodu časové tísně přijali návrh zákona v nezměněné podobě, aby se platnost zákona skutečně stihla k datu 1. 1. 2023.

Na dnešním projednání návrhu zákona na plénu senátu, kde původní znění návrhu zákona obhajovali zejména senátoři MUDr. Lumír Kantor, Ph.D a MUDr. Marek Slabý, MBA, ale došlo k tomu, že pozměňovací návrh senátora Ing. Zdeňka Nytry dostal více hlasů. Proto se návrh zákona vrací i s pozměňovacím návrhem do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Nám nezbývá, něž senátorům MUDr. Kantorovi a MUDr. Slabému poděkovat a věřit, že to při novém projednávání v PS PČR bude zpracováno podle našich představ.

 

Text dopisu pro senátory:

"Vážené senátorky, vážení senátoři.

 

Dovolujeme si vás za Komoru záchranářů zdravotnických záchranných služeb České republiky, která ve velké míře zastupuje zejména nelékařské zdravotnické pracovníky zdravotnických záchranných služeb České republiky vykonávajících svoji profesi ve výjezdových skupinách ZZS a na zdravotnickém operačním středisku, požádat, abyste při svém rozhodování ponechali  „Díl p á t ý, Zvláštní ustanovení o důchodovém věku zdravotnických záchranářů“ vládního návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění tak, jak o něm rozhodla Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky.

Přesnému znění a cizelaci textu do schválené podoby předcházela dlouhá debata zástupců mnoha organizací, profesních zaměstnavatelských a odborových se zástupci vlády, ministerstva a poslanci PS PČR a na schváleném textu jednotlivých ustanovení a paragrafů panovala shoda.

Jelikož se předpokládá účinnost zákona už za měsíc, od ledna 2023, přispěli byste tímto rozhodnutím včas k jeho implementaci do právního řádu České republiky, schválili byste správnou věc a uklidnili byste řady starších, mnohdy už vyčerpaných a nemocných zdravotnických zaměstnanců záchranných služeb, které na váš krok čekají.

 

Děkujeme, že jste si náš požadavek vyslechli a společně s kolegy doufáme ve vaši moudrost a nadhled."

 

Na závěr dávám k zamyšlení, nakolik mohou být ze své práce vyčerpaní hasiči podnikových sborů.

 

Sigmund

Komentáře k článku
 • Vladimír Kovář Reagovat 02.12.2022
  Byl jsem dva a půl roku členem podnikových hasičů v ČKD v Hradci Králové a pro opravdu nudu a zase nudu jsem zbehnul k sanitkam a posléze více než 20 let záchranná služba.
  • Drahomír Sigmund Reagovat 02.12.2022
   Děkuji za reakci. Já se snažil, ale přiznávám, že jen tak v rychlosti, dobrat se nějakých statistik zásahů podnikových hasičů, ale nenašel jsem. Nicméně je moje představa taková, že opravdu těch zásahů do roka (natož denně, týdně, měsíčně) moc nemají. Třeba nám tady v diskuzi někdo tu jejich práci přiblíží víc.
   • Vlastimil Doucha Reagovat 02.12.2022
    jsem již cca 30 let členem jednotky hasičského záchranného sboru podniku. Hasičského sboru, který je zařazen dle poplachového plánu kraje do základních složek IZS. Těchto hasičských jednotek podniků je v naší republice většina a zasahujeme na náklady našich zaměstnavatelů i mimo naši působnost (mimo určený podnik). To znamená, na veškeré mimořádné události (záplavy, tornáda, lesní požáry, dopravní nehody, předlékařské, technické a technologické pomoci, atd.) Tuto práci vykonáváme v perfektní spolupráci s ostatními složkami IZS (policie ČR, HZS ČR, rychlá záchranná služba, dobrovolní hasiči měst a obcí atd.) Náš integrovaný záchranný systém ČR patří opravdu mezi absolutní špičku ve světě. Nevidím tedy důvod proč dělat rozdíly mezi složkami.
 • Vlastimil Doucha Reagovat 02.12.2022
  Jestli např. hasiči v ČKD jak říkáte mají malou výjezdovost tak nebude muset čerpat výhodu v dřívějším odchodu do důchodu. Tuto výhodu přeci bude využívat člověk který např. ze zdravotních důvodů nemůže již vykonávat svou práci ve výjezdu. Jsou jednotky s větší ale i menší výjezdovostí. Toto určitě platí i u Z
  ZS. Také u ZZS se navyšuje ( bohužel ) výjezdovost díky zneužívání. Stejně tak u HZS podniku je mnoho planých poplachů kam musíme vyjíždět. Prosím nebuďme k sobě nepřátelští. Právě my kteří bychom měli držet při sobě. Přejme tuto výhodu i ostatním.
  S úctou k Vám
  Vlastimil Doucha
  Velitel družstva podniku
 • Michal Nádvorník Reagovat 02.12.2022
  Dobrý den, hasiči podnikových sborů (např. SŽDC, Škoda Auto, letištní hasiči, atd) mohou být ze své práce vyčerpání možná více, než si myslíte. Mnohdy tyto sbory zasahují i mimo své “pole působnosti”. Jezdí k dopravním nehodám, požárům, technickým pomocem, kdy dokáží nabídnout svou, často, velmi specializovanou techniku. Je to úplně stejné jako kdyby jste napsali, že dobrovolní hasiči nemohou být unavení vůbec. A věřtě mi, že takový dobrák může být někdy úplně se silami na dně.
 • Václav Soubusta Reagovat 02.12.2022
  Dobrý den ,ptáte se nakolik mohou být podnikový hasiči vyčerpaní ... Sloužím u drážních, když venku fouká,padá sníh,prší,padaj stromy,koleje zmizí v závějích nebo pod vodou,srážka na přejezdech, skrátka vlak nedojede tak pro něj a pro lidi jedeme v kterou koliv hodinu. V nečase jsme tam dokuť tam je poslední cestující,nebo dokuť se vlak nerozjede a trať je zas volná,aby ostatní cestující se včas dostali do práce,rodinou. Když přišel covid prováděli jsme dezinfekci žel. stanic,dezinfekci pracovišť kde byl covid zaznamenán,pomáhali jsme při dopravě uprchlíků z Ukrajiny a to nemluvím s čím se setkáváme na kolejích pří nehodách střetech a lidských konečných rozhodnutí. Myslím že to na nás opravdu působí. Vašek S.
  • Radek Smutný Reagovat 02.12.2022
   Fajn. Kolik výjezdů denně ?
 • V.S. Reagovat 02.12.2022
  Zasahujeme i mimo DOPRAVNÍ CESTU SŽ. ,máme přidělen civilní rajon,na žádost vyjíždíme pomáhat na větší zásahy atd.
 • Petr Tichý Reagovat 02.12.2022
  Dobrý den pane Sigmunde, musím reagovat na:
  "Na závěr dávám k zamyšlení, nakolik mohou být ze své práce vyčerpaní hasiči podnikových sborů.
  Sigmund"
  Myslíte si, že jste za svůj život udělal více práce než jiní. Co vás opravňuje poukazovat na výkon práce zaměstnanců hasičského záchranného sboru podniku. Vy ani netušíte kolik různorodé činnosti vykonávají a v čem se zaměstnanci podniku na ně spoléhají. Já na rozdíl od vás, který si práce podnikových hasičů neváží si práce zdravotních záchranářů vážím. To i z důvodu, že máme u podnikových hasičů RZS a s ní cca 150 výjezdů ročně při kterých spolupracujeme s výjezdem vašich pracovníků. Spolupráce mezi námi je opravdu ke vší spokojenosti.
  Mohl bych tudíž hodnotit jak práci hasiče, tak práci záchranáře. U vás se to pravděpodobně vylučuje. Já tu potřebu nemám, je to nedůstojné u obou povolání.
  Přeji vám hodně úspěchů ve vaší práci a opravdu vám přeji předčasný důchod, jako ho přeji i všem pracovníkům HZSp.
  S pozdravem Tichý P.

 • Jan Pokorný Reagovat 02.12.2022
  No ono asi úplně nejde přece o to, kdo se více brodil v krvi nebo jiných sračkách a jak často a ta poznámka pana Sigmunda je opravdu dost hnusná. Konečně mezi záchranáře se počítají taky lékaři ZS, co odtáhli max tak tužku a o jejich vyčerpanosti ehm... No a k nim patří taky nějakej řidič, ve většině krajů už RV, pak tu máme taky dříče v podobě IP... když už chceme kázat o vytíženosti složek, notabene posádky RZP vzniklé v HorníDolní jen kvůli nastavené dojezdové době... Za mne jde u všech včetně podnikových o klíčové složky státu, které se využívají v krizi, tam kde ostatní nemusí a obvzláště tehdy, když státu hoří za prdelí, což je v této republice dnes a denně s vyhlídkou do budoucna stejnou. Od všech těchto složek se očekává nějaká pohotovost, reakční aktivační čas, fyzická výkonnost, taková, abychom alespoň vypadali lépe než objekt záchrany... což zhledem k posouvání odchodů do důchodů jde v pokročilém věku opravdu blbě. Takže nárok mají a spíše bych si kladl otázku proč až nyní. Dokud nebude novela zákona, platí ten stávající zmršený, čili kolegové si mohou podávat žádosti a bude-li to zamítáno, pak se konečně může taky komora pochlapit a podat na stát hromadnou žalobu...
 • Roman Jelen Reagovat 03.12.2022
  Hezký den.
  Reakce na pana Kováře a pana Sigmunda.To co píšete je Vaše zkušenost před 20ti lety .Od té doby se opravdu hodně změnilo. Zavítejte k Nám na stanici dnes, hodně techniky a moc moc drahé (nejlevnější cisterna 6 000 000 kč- kolik stojí sanitka) k tomu velký a hodně složitý provoz ,což Vás nechci nijak podceňovat budete mít co dělat se vše naučit pořádně rok možná déle. A naše zkušenost s Vámi jako s RZS když přijedete k Nám do podniku na úraz to vypadá následovně. Předlékařská pomoc,vyproštění raněného z hloubky výšky pomocí třeba lezeckého materiálu a odnos v nosítkách až pod nos (sanitka,vrtulník) děláme mi hasiči. Vy přijedete když to dobře jde ve 3 lidech nehledě na to že Vás na místo zásahu musíme ještě nasměrovat. Tak nevím kdo je víc utahaný. Nehledě na nedávný zásah v Hřensku také oddychovka  A to vše bez metálů. Nechceme tohoto zákona zneužívat,jen je to malá jistota třeba při úrazu,kdy Nás HZS-P propustí bez jakékoli náhrady. Přijďte na půl roku k Nám a popovídáme o nudě.!!!!!!
  S úctou
  Roman Jelen
  HZS - P
  Uhelná Elektrárna

 • Drahomír Sigmund Reagovat 03.12.2022
  Zdravím kolegy podnikových hasičských sborů, které jsem natolik pobouřil už jen tím, že jsem si dovolil vznést úvahu, nakolik mohou být ze své činnosti vyčerpaní. V mém komentáři reagujícím na pana Kováře jsem ještě doplnil, že jsem nenalezl žádnou statistiku o jejich činnosti a tak věřím, že nám svoji práci kolegové podnikových hasičských sborů přiblíží víc. A už se to na Sigmunda valí … :-). Sigmund přitom nenapsal, že NIC nedělají. Jen úvaha stačila. Co si vůbec dovoluje o naši práci uvažovat, že?

  A když to tak čtu, tak se opět sám sebe ptám a věřím, že se mi od vás dostane opět mnoho odpovědí. Kde byli zástupci podnikových HZS poslední dva roky, když se možnost předčasného odchodu do důchodu bez penalizace pro některé zaměstnance připravovala? Kde byli nejen oni, ale také pan senátor Nytra? Proč tento, jak sami píší, oprávněný požadavek nepožadovali vložit do znění připravovaného zákona? Proč opakovaně nechodili se svými argumenty za zákonodárci, na ministerstva, v jejich případě třeba i na GŘ HZS, aby je v tomto podpořilo? Proč procitli až necelý měsíc před plánovanou platností zákona? Proč …, proč…, proč?
 • Roman Jelen Reagovat 03.12.2022
  Hezký den.
  V původním znění zákona se psalo o všech složkách IZS.
  R.J.
  HZS-P
 • Vlastimil Doucha Reagovat 03.12.2022
  Už několik let se zástupci sdružení velitelů HZS podniků snažili prosadit nějaké zvýhodnění a změny v zákoně pro podnikové hasiče. Ale nebyla asi politická vůle a hlavně bohužel předčasné úmrtí jednoho z aktivních členů který se velice snažil dotáhnout některé ze zmiňovaných změn. Nyní nejspíš pokračuje v jeho úsilí pan senátor Nytra a další. Pokud si pamatuji tak opravdu původní zákon 155 … zahrnoval všechny základní složky IZS.
  Přeji hezký den
  Vlastimil Doucha
  • Zdeněk Michna Reagovat 04.12.2022
   Dobrý den. Myslím si, že nám všem p.Nitra a celý slavný senát udělal medvědí službu. Kde byl když se to tvořilo?? A ptejte se ho co udělá proto, aby to teda prošlo do konce roku?? Zdeněk 34 roků u ZZS.
 • Mira Reagovat 20.12.2022
  Ahoj, pokud někdo neví, tak to v pátek 16.12.2022 prezident podepsal. Vyřízeno, jen to musí být zaneseno do zákona.

Copyright © Komora Záchranářů. Všechna práva vyhrazena.